Opis materiału
Ekspertki zaproszone na kolejne spotkanie z cyklu „Odporna szkoła” dyskutowały nad zagadnieniem pracy w parach i grupach podczas edukacji zdalnej. Wiemy, że uczniowie i uczennice z klas IV-VIII SP oraz szkół średnich w najbliższym czasie nie wrócą do edukacji stacjonarnej. Warto więc rozwijać temat współpracy, a także zadbać, by w czasie nauki online młodzież utrzymywała ze sobą relacje. W ten sposób nie tylko zwiększymy skuteczność procesu dydaktycznego, lecz także pozytywnie wpłyniemy na kondycję psychiczną naszych uczniów i uczennic.
Kto skorzysta z treści przekazanych podczas webinarium?
Webinarium skierowane jest do wszystkich nauczycieli i nauczycielek, którzy już pracują w parach i grupach podczas lekcji zdalnych. Przydatne będzie również tym, którzy szukają pomysłów na to, jak przenieść pracę w grupach z zajęć stacjonarnych do zajęć online.
O czym rozmawialiśmy?
Podczas spotkania poruszyliśmy, między innymi, następujące tematy:
- dlaczego warto pracować w parach i grupach również online,
- jak wykorzystać do tego metody, które znamy z edukacji stacjonarnej,
- jak wyzwolić pracę w grupach na lekcjach online,
- jak i czy oceniać pracę w grupach.
Prelegentki
Swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami dotyczącymi prowadzenia angażujących lekcji zdalnych podzieliły się praktyczki pracujące w szkołach:
Bernadetta Czerkawska – nauczycielka i trenerka. Od wielu lat współpracuje z radami pedagogicznymi, kadrą kierowniczą w oświacie i dzieli się doświadczeniem, jak prowadzić lekcje, na których młodzież uczy się, nabywa kompetencje, buduje więzi i relacje. Szczególną uwagę przywiązuje do planowania współpracy uczniów i uczennic, wzajemnego uczenia się.
Edyta Wąsik – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. Obecnie uczy historii w Międzynarodowej Szkole Podstawowej w Lublinie. Trenerka, asystentka szkół oraz mentorka kursu internetowego w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ekspertka zadań edukacyjnych w zakresie planowania zadań uruchamiających głębokie uczenie się i monitorowanie tego procesu.
Joanna Sułek – nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej w Mińsku Mazowieckim. Zwolenniczka oceniania kształtującego i OK zeszytu.
Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons „Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-NC 4.0). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Utwór powstał w ramach cyklu „Odporna szkoła”, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszych informacji, w tym informacji o stosownej licencji, posiadaczach praw oraz o cyklu „Odporna szkoła”. Treść licencji jest dostępna na stronie.