Praca w parach i grupach podczas lekcji online

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 08.02.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Opis materiału

Ekspertki zaproszone na kolejne spotkanie z cyklu „Odporna szkoła” dyskutowały nad zagadnieniem pracy w parach i grupach podczas edukacji zdalnej. Wiemy, że uczniowie i uczennice z klas IV-VIII SP oraz szkół średnich w najbliższym czasie nie wrócą do edukacji stacjonarnej. Warto więc rozwijać temat współpracy, a także zadbać, by w czasie nauki online młodzież utrzymywała ze sobą relacje. W ten sposób nie tylko zwiększymy skuteczność procesu dydaktycznego, lecz także pozytywnie wpłyniemy na kondycję psychiczną naszych uczniów i uczennic.

Kto skorzysta z treści przekazanych podczas webinarium?

Webinarium skierowane jest do wszystkich nauczycieli i nauczycielek, którzy już pracują w parach i grupach podczas lekcji zdalnych. Przydatne będzie również tym, którzy szukają pomysłów na to, jak przenieść pracę w grupach z zajęć stacjonarnych do zajęć online.

O czym rozmawialiśmy?

Podczas spotkania poruszyliśmy, między innymi, następujące tematy:

  • dlaczego warto pracować w parach i grupach również online,
  • jak wykorzystać do tego metody, które znamy z edukacji stacjonarnej,
  • jak wyzwolić pracę w grupach na lekcjach online,
  • jak i czy oceniać pracę w grupach.

Prelegentki

Swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami dotyczącymi prowadzenia angażujących lekcji zdalnych podzieliły się praktyczki pracujące w szkołach:

Bernadetta Czerkawska – nauczycielka i trenerka. Od wielu lat współpracuje z radami pedagogicznymi, kadrą kierowniczą w oświacie i dzieli się doświadczeniem, jak prowadzić lekcje, na których młodzież uczy się, nabywa kompetencje, buduje więzi i relacje. Szczególną uwagę przywiązuje do planowania współpracy uczniów i uczennic, wzajemnego uczenia się.

Edyta Wąsik – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. Obecnie uczy historii w Międzynarodowej Szkole Podstawowej w Lublinie. Trenerka, asystentka szkół oraz mentorka kursu internetowego w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ekspertka zadań edukacyjnych w zakresie planowania zadań uruchamiających głębokie uczenie się i monitorowanie tego procesu.

Joanna Sułek – nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej w Mińsku Mazowieckim. Zwolenniczka oceniania kształtującego i OK zeszytu.


Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons „Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-NC 4.0). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Utwór powstał w ramach cyklu „Odporna szkoła”, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszych informacji, w tym informacji o stosownej licencji, posiadaczach praw oraz o cyklu „Odporna szkoła”. Treść licencji jest dostępna na stronie.

Materiały dodatkowe

Prezentacja o pracy w parach i grupach online
Pobierz

Podobne materiały

Film lub webinarium

Sztuka (w) edukacji. Jak korzystać ze sztuki w...

Obejrzyj webinarium „Sztuka (w) edukacji. Jak korzystać ze sztuki w szkole?”. Webinarium prowadzi Marta Przybył z Muzeum
Zobacz
Publikacja

Dobre praktyki w projektach młodzieżowych na rzecz zmiany

Zobacz
Film lub webinarium

Niegrzeczne, zestresowane czy skrzywdzone? Jak wspierać ucznia i...

Jak pracować z uczniem ze złożoną historią, nie tracąc przy tym własnych zasobów? Jak dostrzec więcej niż
Zobacz
Film lub webinarium

Trzeba mieć zdrowie i nerwy, by (się) uczyć....

Nowy przedmiot to szansa, by troska o zdrowie – psychiczne, fizyczne i społeczne – stała się kluczowym
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Kosmiczne rewolucje. Spektakl

Zobacz
Publikacja

Myśląc o wieloetniczności

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak utrzymać zaangażowanie uczniów w projekcie edukacyjnym?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaangażowaniu uczniów, by kontynuować i doprowadzić projekt edukacyjny do finału.
Zobacz
Film lub webinarium

Dobrostan psychiczny i dobre relacje w szkole

Webinar z psychologiem poświęcony budowaniu dobrych relacji w szkole i zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzież
Zobacz
Film lub webinarium

Porusz przestrzeń. Interwencje artystyczne dla młodzieży

Webinarium dla nauczycieli o tym, jak interwencje artystyczne budują poczucie sprawczości młodych ludzi i wspierają lokalną tożsamość.
Zobacz
Publikacja

Poradnik dla opiekuna samorządu uczniowskiego

Praktyczny przewodnik został stworzony, aby wspierać nauczycieli, dyrektorów i wszystkich zainteresowanych w rozwijaniu demokratycznych, zaangażowanych i skutecznych
Zobacz
Biblioteka materiałów
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /alt/home/webmaster.ceo3server/www/obszaryceo/wp-content/themes/ceo/inc/filter-functions.php on line 1110

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /alt/home/webmaster.ceo3server/www/obszaryceo/wp-content/themes/ceo/inc/filter-functions.php on line 1110

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY