Artykuł
Artykuł przeznaczony jest dla nauczycieli(-lek), szkolnych specjalistów (-ek) i dyrektorów(-ek), którzy chcą, aby edukacja w klasach, w który są uczniowie z Polski i z Ukrainy, była ofertą wysokiej jakości. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna i proces uczenia się to naczynia połączone.
Napływ uczniów z Ukrainy spowodował – zresztą zupełnie uzasadnioną – silną koncentrację szkół na kwestiach związanych z doświadczeniem wojny, migracji i nieznajomością języka. Warto jednak pamiętać, że na proces uczenia się tych uczniów wpływa wiele czynników, zarówno środowiskowych (np. warunki w jakich dziecko przebywa, wsparcie rodziny), jak i związanych z samym dzieckiem (np. umiejętność radzenie sobie z wchodzeniem w relacje w ogóle – nie tylko w kontekście zmiany środowiska, ale i możliwości intelektualnych, wcześniejszego doświadczenia edukacyjnego, stanu zdrowia i sprawności).
W niniejszym materiale zawarto podpowiedzi, w jaki sposób prowadzić rozpoznawanie potrzeb i możliwości uczniów ukraińskich, co można zrobić, by skuteczniej planować i wdrażać pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
Tekst powstał w partnerstwie z Norwegian Refugee Council.