O rozmowie z uczniami i uczennicami na temat wyzwań migracyjnych w szkole

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 05.04.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Podczas czwartego spotkania z cyklu “Zaangażowani uczniowie” poznacie narzędzia do przeprowadzenia rozmowy o migracjach, w której wezmą udział wszyscy – niezależnie od poglądów. Nasi eksperci i ekspertki podzielą się także swoją wiedzą i doświadczeniem odnośnie tego:

  • w jaki sposób można inicjować w szkole rozmowy na tematy związane z migracjami na świecie; będziemy się odwoływać także do wydarzeń w Ukrainie,
  • jak budować zaangażowanie uczniów i uczennic poprzez stwarzanie im przestrzeni do wyrażania swoich opinii na ważne dla nich tematy,
  • jak przekuć rozmowy w działania obywatelskie, w tym projekty uczniowskie o tematyce migracyjnej.

Nasi goście zaprezentują podczas tego spotkania przykładowe ćwiczenia i aktywności, które można wykorzystać na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, w tym przedstawią inicjatywę Klubów Dobrej Rozmowy. Pokażą przykłady działań podejmowanych przez młodych ludzi wokół tematyki migracyjnej, w tym także w kontekście bieżącej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie i jej konsekwencjami odczuwalnymi w Polsce.

Webinarium poprowadzą Elżbieta Krawczyk, szefowa Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej, dyrektorka programowa oraz członkini zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej, oraz Julia Godorowska, która w CEO zajmuje się programami edukacji globalnej i ekologicznej oraz jest autorką i współautorką kursów internetowych, scenariuszy zajęć i publikacji dla młodzieży, nauczycieli i nauczycielek dotyczących rozmawiania o migracjach oraz idei zrównoważonego rozwoju.

Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy również ekspertów-praktyków: nauczycieli oraz uczniów, którzy opowiedzą nam o swoich działaniach w Klubach Dobrej Rozmowy oraz inicjatywach na rzecz wspierania uchodźców z Ukrainy:

  • Sergiusza Czaję – nauczyciela historii i WOS-u w Szkole Podstawowej w Leśniewie; uczestniczył w programach “Shortcut – małe historie, wielkie sprawy” i “Rozmawiajmy o uchodźcach”.
  • Iwonę Olejniczak – nauczycielkę historii w Szkole Podstawowej w Ostrołęce. Absolwentkę kursu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rozmawiajmy o uchodźcach”, mentorkę w kursie internetowym „OK Zeszyt” Szkoły Uczącej Się CEO.
  • Barbarę Głąb – kulturoznawczynię, nauczycielkę filozofii i etyki w Polsko-Francuskiej Szkole Podstawowej „La Fontaine” w Warszawie. Absolwentkę kursu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rozmawiajmy o uchodźcach” oraz autorkę zestawu aktywności wspomagających rozmowę z młodzieżą wokół najnowszej animacji CEO „Rozmawiajmy o migracjach”.

Zachęcamy Was i Waszych uczniów do wzajemnego poznawania swoich punktów widzenia i prowadzenia rozmów na temat uchodźców i współczesnych migracji, niezależnie od tego, jakie są Wasze poglądy w tej sprawie. Bycie razem i tworzenie wspólnoty wydaje się teraz szczególnie ważne! 🙌

Podobne materiały

Publikacja

Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek do pracy nad...

Przewodnik wprowadza do pracy nad kompetencjami SEL w kontekście edukacji filmowej i bezpieczeństwa w sieci.
Zobacz
Artykuł

Polska w trzydzieści lat po wielkiej zmianie. Rozdział...

Rozdział o przemianach społecznych, ustrojowych i ekonomicznych w Polsce po 1989 roku. Pomoc na lekcjach historii i teraźniejszości.
Zobacz
Artykuł

W wielkiej rodzinie narodów. Rozdział 13 podręcznika „Przewodnik...

Rozdział dotyczy tematu przynależności narodowej, mniejszości narodowych i etnicznych oraz kwestii międzykulturowych
Zobacz
Film lub webinarium

Kooperatywa Dobrze- społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa

Film o Kooperatywie spożywczej "Dobrze"
Zobacz
Artykuł

Szkoła demokracji. Rozdział 10 podręcznika 'Przewodnik obywatelski.”

Rozdział dotycz tematyki demokracji, aktywności społecznej (stowarzyszenia, związki zawodowe, trzeci sektor) i postaw społecznych.
Zobacz
Artykuł

Na drabinie społecznej. Rozdział 6 podręcznika „Przewodnik obywatelski”

Rozdział dotyczy tematyki nierówności społecznych, podziału władzy, klasy i warstwy społeczne. Pomoc na lekcji historii i teraźniejszości.
Zobacz
Film lub webinarium

Laboratoria Przyszłości – jak mądrze je wykorzystać?

Mądre wykorzystanie sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości pomoże rozwijać kompetencje, rozbudzać zainteresowania i angażować uczniów.
Zobacz
Aktualności

Wyniki konkursu dziennikarskiego „Budujemy społeczeństwo otwarte”

Zobacz
Artykuł

Darmowe materiały do nauczania języka polskiego jako obcego

Zestawienie darmowych materiałów do uczenia języka polskiego jako obcego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Food waste prevention at our homes

Dzięki ćwiczeniu uczniowie i uczennice poznają zagadnienie marnowania żywności w gospodarstwach domowych i możliwości zapobiegania temu zjawisku.
Zobacz
Publikacja

Model integracji edukacyjnej

Model integracji edukacyjnej to sposób uporządkowania myślenia o wyzwaniach i szansach związanych z integracją uczniów-imigrantów w szkołach.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak pobudzać uczniów i uczennice do samodzielnego i...

“W świecie szybkich zmian [..] gubimy się w tym, czym jest wiedza, co jest rzetelną informacją, co
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY