O rozmowie z uczniami i uczennicami na temat wyzwań migracyjnych w szkole

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 05.04.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Podczas czwartego spotkania z cyklu “Zaangażowani uczniowie” poznacie narzędzia do przeprowadzenia rozmowy o migracjach, w której wezmą udział wszyscy – niezależnie od poglądów. Nasi eksperci i ekspertki podzielą się także swoją wiedzą i doświadczeniem odnośnie tego:

  • w jaki sposób można inicjować w szkole rozmowy na tematy związane z migracjami na świecie; będziemy się odwoływać także do wydarzeń w Ukrainie,
  • jak budować zaangażowanie uczniów i uczennic poprzez stwarzanie im przestrzeni do wyrażania swoich opinii na ważne dla nich tematy,
  • jak przekuć rozmowy w działania obywatelskie, w tym projekty uczniowskie o tematyce migracyjnej.

Nasi goście zaprezentują podczas tego spotkania przykładowe ćwiczenia i aktywności, które można wykorzystać na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, w tym przedstawią inicjatywę Klubów Dobrej Rozmowy. Pokażą przykłady działań podejmowanych przez młodych ludzi wokół tematyki migracyjnej, w tym także w kontekście bieżącej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie i jej konsekwencjami odczuwalnymi w Polsce.

Webinarium poprowadzą Elżbieta Krawczyk, szefowa Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej, dyrektorka programowa oraz członkini zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej, oraz Julia Godorowska, która w CEO zajmuje się programami edukacji globalnej i ekologicznej oraz jest autorką i współautorką kursów internetowych, scenariuszy zajęć i publikacji dla młodzieży, nauczycieli i nauczycielek dotyczących rozmawiania o migracjach oraz idei zrównoważonego rozwoju.

Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy również ekspertów-praktyków: nauczycieli oraz uczniów, którzy opowiedzą nam o swoich działaniach w Klubach Dobrej Rozmowy oraz inicjatywach na rzecz wspierania uchodźców z Ukrainy:

  • Sergiusza Czaję – nauczyciela historii i WOS-u w Szkole Podstawowej w Leśniewie; uczestniczył w programach “Shortcut – małe historie, wielkie sprawy” i “Rozmawiajmy o uchodźcach”.
  • Iwonę Olejniczak – nauczycielkę historii w Szkole Podstawowej w Ostrołęce. Absolwentkę kursu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rozmawiajmy o uchodźcach”, mentorkę w kursie internetowym „OK Zeszyt” Szkoły Uczącej Się CEO.
  • Barbarę Głąb – kulturoznawczynię, nauczycielkę filozofii i etyki w Polsko-Francuskiej Szkole Podstawowej „La Fontaine” w Warszawie. Absolwentkę kursu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rozmawiajmy o uchodźcach” oraz autorkę zestawu aktywności wspomagających rozmowę z młodzieżą wokół najnowszej animacji CEO „Rozmawiajmy o migracjach”.

Zachęcamy Was i Waszych uczniów do wzajemnego poznawania swoich punktów widzenia i prowadzenia rozmów na temat uchodźców i współczesnych migracji, niezależnie od tego, jakie są Wasze poglądy w tej sprawie. Bycie razem i tworzenie wspólnoty wydaje się teraz szczególnie ważne! 🙌

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak wzmocnić relacje na zakończenie roku szkolnego

Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć bezpieczną atmosferę w szkole?

Zobacz
Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY