Jak zabezpieczyć dom przed skutkami powodzi?

Informacje o materiale

Data dodania: 13.09.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Bibliotekarze, Uczniowie, Rodzice

Artykuł

Rok w rok powodzie niszczą domy i pola uprawne – zazwyczaj cierpią na tym najuboższe rodziny. W wyniku kataklizmów powodziowych giną również ludzie – główną przyczyną ich śmierci nie są jednak utonięcia – ale choroby, które szerzą się, gdy płytka, stojąca woda zalewa rozległe tereny.

Są jednak sposoby, które mogą ograniczyć niszczycielską moc powodzi – wszystko zależy od techniki budowania domów i odpowiedniego zarządzania i rozplanowania osiedli ludzkich i ich okolic.

W wyniku zmian klimatu powodzie występują częściej i są silniejsze, woda sięga terenów wcześniej bezpiecznych. Jest to szczególnie widoczne w przypadku płaskiego obszaru południowych prowincji Bangladeszu, sąsiadujących z Zatoką Bengalską, poprzecinanych systemem rzecznym Brahmaputry-Jamuny. Domy, które budowano po prostu z cieńkich kawałów drewna, zmywane są z powierzchni ziemi.

Bengalczycy zmieniają więc sposób budowania domów – czynią je solidniejszymi, by wytrzymały napór wody. Budują na solidnych podwyższeniach (cokołach) wykonanych z cementu, ziemi, kamieni i cegieł. Ściany budowane są częściowo z cegieł (do poziomu do którego zazwyczaj dochodzi woda powodziowa), a częściowo z bambusowych przepierzeń, wzmocnionych metalowymi prętami. Zwierzęta mają zapewnione osobne miejsce w tych ulepszonych domach, a drób trzymany jest w przenośnych kurnikach, by łatwo było zmienić miejsce i zapewnić im suche podłoże (w znacznym stopniu ogranicza to przenoszenie chorób zakaźnych). Dookoła domu sadzi się rośliny, które potrzebują dużo wody. W ten sposób bambusy i bananowce w trakcie, gdy okolica jest zalana, intensywnie „wypijają” wodę z podłoża, co więcej – rozrastający się system korzeniowy wzmacnia glebę. Powódź nie zmywa już tak błyskawicznie domów i wszystkiego co w okolicy.

Kolejnym bardzo prostym trikiem jest podwyższanie studni. Wcześniej gdy powódź zalewała okolicę – zanieszyczona woda dostawała się również do źródeł wody pitnej. Z braku innych możliwości mieszkańcy pili tę wodę i dziesiątki tysięcy z nich umierało z powodu biegunki i powikłań.

Teraz cementowe ścianki studni, które sięgają powyżej najwyższych odnotowanych poziomów wody, chronią pitną wodę przed zarazkami.

Więcej materiałów na ten temat:

 

Pobierz materiał

Jak zabezpieczyć dom przed skutkami powodzi?

format: pdf

wielkość: 327,88 KB

Pobierz

Podobne materiały

Materiał graficzny

Plakaty informacyjne na temat niskiej emisji

Plakaty informacyjne dotyczące niskiej emisji mające na celu zaprezentowanie kroków, które można podjąć, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.
Zobacz
Publikacja

Kurs internetowy „Młodzi na rzecz czystego powietrza”

Kurs „Młodzi na rzecz czystego powietrza" ma na celu pomoc w zrealizowaniu projektu uczniowskiego oraz zwiększyć wiedzę
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Włącz szkołę- scenariusze zajęć

Scenariusze zajęć o organizacjach społecznych.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Czym jest zrównoważona przestrzeń do życia? Zadanie dla...

Zadanie dzięki któremu młodzież poznaje działania, które może podjąć szkoła, by tworzyć przestrzeń przyjazną dla przyrody i
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Czym jest zrównoważona przestrzeń do życia? Zadanie dla...

Zadanie dzięki któremu młodzież poznaje działania, które może podjąć szkoła, by tworzyć przestrzeń przyjazną dla przyrody i
Zobacz
Artykuł

Open Space jako metoda partycypacji w szkole

Open space (otwarta przestrzeń, dalej w skrócie - OS) to popularna metoda prowadzeniadebat/konferencji, która bazuje na bardzo
Zobacz
Dobra praktyka

1Planet4All – Razem dla klimatu! – dobre praktyki

Dobre przykłady projektów młodzieżowych poświęconych zmianie klimatu.
Zobacz
Publikacja

FAQ: Formalno-prawne aspekty wolontariatu szkolnego

Formalno-prawne aspekty wolontariatu szkolnego w pytaniach i odpowiedziach.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Nuna i Natasza – dwie historie, jedna godność....

Scenariusz służy budowaniu empatii, refleksji nad postrzeganiem uchodźców i uporządkowaniu pojęć w kontekście migracji .
Zobacz
Dobra praktyka

Dobra praktyka z programu „Globalna szkoła. Razem dla...

Zobacz
Audio

Dialogues on transition – podcasts in english

Podcasty na temat transformacji ustrojowej po angielsku.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Zrozumieć transformację- scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć o transformacji ustrojowej.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY