Jak przygotować szkołę na przyjęcie uczniów z Ukrainy? Wskazówki dla dyrektorów

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 05.04.2022

Grupa docelowa: Dyrektorzy

Opis materiału

Inwazja na Ukrainę i przyjęcie przez Polskę dużej liczby uchodźców z tego kraju stawia przed szkołą kolejne duże wyzwania. Pierwszym z nich jest wyjaśnienie uczniom, co dzieje się w Ukrainie. Drugim, znacznie większym, jest przygotowanie naszych szkół do przyjęcia ukraińskich uczennic i uczniów.

Dzieci z Ukrainy i innych krajów uczą się już z powodzeniem w wielu polskich szkołach. Wiemy więc, że jest możliwe zorganizowanie szkoły, która dobrze służy wszystkim swoim uczennicom i uczniom mimo ich różnorodności. Jak to zrobić opowiedzieli dyrektorzy, w których placówkach już teraz uczą się dzieci pochodzące z innych krajów, oraz ekspertka specjalizująca się we wspieraniu szkół w tym temacie.

W czasie spotkania, które zorganizowaliśmy wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, dotknęliśmy kilku najważniejszych zagadnień:

  • jak wesprzeć nauczycielki i przygotować ich na pracę z nowymi uczniami,
  • jak w tej sytuacji komunikować się z rodzicami,
  • jak przygotować wszystkich uczniów na przyjęcie w szkole nowych koleżanek i kolegów,
  • na co zwrócić szczególną uwagę w pierwszych dniach obecności w szkole nowych uczennic i uczniów,
  • gdzie szukać kolejnych informacji i dodatkowego wsparcia.

Skupiliśmy się na pierwszych krokach, które warto podjąć już teraz. Nie wyczerpaliśmy tematu, ale daliśmy Państwu wskazówki, jak działać. Planujemy kolejne spotkania odpowiadające na Wasze potrzeby i oczekiwania.

Do udziału w webinarium zaprosiliśmy:

  • dr Izabelę Czerniejewską – ekspertkę z zakresu edukacji wielokulturowej, specjalistkę ds. uczniów – imigrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, wspierającą szkoły w województwie wielkopolskim w przygotowywaniu szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniami migracyjnymi. Pracuje również w Migrant Info Point w Poznaniu.
  • dr Agnieszkę Tomasik – dyrektorkę Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8, w którym uczy się kilkudziesięciu uczniów z doświadczeniem migracyjnym, nauczycielkę i pedagog specjalną, mediatorkę, koordynatorkę innowacyjnego projektu doskonalenia nauczycieli „Kreatywna Pedagogika” w Gdańsku, konsultantkę języka polskiego w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Prowadzi bloga „Szkoła (okiem) dyrektora”.
  • Andrzej Niedbała – dyrektor Szkoły Podstawowej w Raszynie z oddziałami przygotowawczymi dla dzieci cudzoziemskich. Obecnie w szkole ma 200 dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Takie zadania realizuje od kilkunastu lat.

Spotkanie poprowadzili Sylwia Żmijewska-Kwiręg – członkini zarządu i dyrektorka programowa Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Przemysław Kluge, ekspert Centrum Edukacji Obywatelskiej ds. rozwoju dyrektorów szkół. Sieć dyrektorska organizowana jest przy współpracy programu „Szkoła ucząca się”, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Podobne materiały

Film lub webinarium

O budowaniu sieci wsparcia dla nauczycieli

Zobacz
Artykuł

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ukraińskich uczniów w szkołach

W niniejszym materiale zawarto podpowiedzi, w jaki sposób prowadzić rozpoznawanie potrzeb i możliwości uczniów ukraińskich.
Zobacz
Artykuł

Jak przyjmować w szkole nowych uczniów? 6 najważniejszych...

Materiał  skierowany jest do dyrektorów szkół, którzy mierzą się z nadal trwającym napływem uczniów z Ukrainy.
Zobacz
Film lub webinarium

Ocenianie, które pomaga w nauczaniu i uczeniu się....

Sposób oceniania wywołuje gorące dyskusje z rodzicami i wewnątrz rady pedagogicznej. Podjęcie tej rozmowy jest pierwszym krokiem
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Równość płci na świecie. Scenariusz

Scenariusz ma na celu zachęcanie dziewcząt do podejmowania wyzwań w ramach nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Co zrobić, by projekt cały czas trwał? Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i utrzymaniu motywacji młodzieży przy realizacji wyznaczonych celów.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Projekt osadzony lokalnie. Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i znalezieniu lokalnych sojuszników. Poznasz sposoby realizacji projektu w
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Krytyczna postawa wobec mediów. Ćwiczenia

Materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i wzmacniania wiedzy na temat aktualnych wyzwań. Poznasz metody weryfikacji
Zobacz
Publikacja

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej...

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej edukacji klimatycznej
Zobacz
Gra

Włącz szkołę dla klas 1-3

Scenariusz i gra dla klas 1-3 o wolontariacie i organizacjach społecznych. Kim jest wolontariusz, co robią organizacje
Zobacz
Artykuł

Krytyczne myślenie a ochrona środowiska – na co...

Artykuł porusza kwestie krytycznego myślenia w ochronie środowiska wokół takich zagadnień jak: segregacja odpadów, transport oraz fast
Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaprosić uczniów do dyskusji o wartościach?

Dowiesz się, jak realizować związane z nimi zadania wychowawcze dzięki naszym bezpłatnym filmom oraz prostym ćwiczeniom.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY