Podsumowanie webinarium wprowadzającego „Europa o klimacie”

Informacje o materiale

Data dodania: 18.01.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy

Artykuł

W dniu 28 stycznia oficjalnie rozpoczęliśmy program „Odpowiadaj na globalne wyzwania – Europa o klimacie”. Celem spotkania było wprowadzenie:

  • w tematykę i strukturę programu,
  • koncepcję edukacji ekologicznej oraz inspirację do działań w szkole,
  • do oferowanych w programie materiałów.

Istotnym tematem przewodnim spotkania, jak i programu „Europa o klimacie” jest nowa strategia Unii Europejskiej Europejski Zielony ŁadJest to strategia działania na rzecz zrównoważonej gospodarki i odpowiedź na postępującą zmianę klimatu oraz utratę różnorodności biologicznej. Nowy plan działania ma na celu stworzenie i wdrożenie innego modelu rozwoju gospodarczego, który nie będzie pogłębiał dewastacji środowiska naturalnego i zmiany klimatu. Proponowana w strategii transformacja, sprzyja włączeniu społecznemu, rozwoju edukacji i badań oraz budowaniu sprawiedliwszego świata dla ludzi i przyrody. W cyklu warsztatów on-line oraz materiałach edukacyjnych przygotowywanych w ramach programu skupimy się na trzech tematach będących cześcią strategii:

Program jest okazją do zapoznania się z nowymi planami Unii Europejskiej i włączenia na zajęciach zagadnień kluczowych z punktu widzenia ochrony różnorodności biologicznej oraz zmiany klimatu. Będziemy proponowali materiały edukacyjne w formie zadań interdyscyplinarnych, zapraszające do międzyprzedmiotowej pracy w szkole i współpracy. Przygotujemy również przewodnik Zielony ład w szkole. Jak i dlaczego warto realizować edukację ekologiczną w szkole podstawowej, który zbiera najważniejsze informacje na temat edukacji ekologicznej oraz zagadnień poruszanych w programie.

Elementem spotkania, który cieszył się dużym zainteersowaniem były wystąpienia nauczycielek, które realizują na swoich zajęciach elementy edukacji ekologicznej. Zainteresowanych inspirującymi przykładami, zapraszamy do obejrzenia spotkania na naszym profilu, na Facebook’u oraz zapoznania się z prezentacją ze spotkania.

 

Program „Odpowiadaj na globalne wyzwania – Europa o klimacie” jest współfinansowany ze środków Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Unii Europejskiej.

 

                   

 

Pobierz materiał

Webinarium wprowadzające "Europa o klimacie"

format: pdf

wielkość: 4,50 MB

Pobierz

Podobne materiały

Film lub webinarium

Porusz przestrzeń. Interwencje artystyczne młodzieży

Zobacz
Publikacja

Poradnik dla opiekuna samorządu uczniowskiego

Praktyczny przewodnik został stworzony, aby wspierać nauczycieli, dyrektorów i wszystkich zainteresowanych w rozwijaniu demokratycznych, zaangażowanych i skutecznych
Zobacz
Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY