Opis materiału
Doświadczenia znanych mi pedagożek i pedagogów specjalnych, a także moje mówią, że uczniom i uczennicom ze specjalnymi potrzebami jest w czasie edukacji zdalnej szczególnie trudno. Zwykle źle znoszą domową izolację oraz samotność przy monitorze. Często przeżywają silne napięcia emocjonalne oraz stres związany z nauką zdalną. Przecież właśnie oni mogli w „stacjonarnej” szkole liczyć na co dzień na obecność i wsparcie nauczyciela współorganizującego kształcenie. Mieli w szkole osobę, która znajduje się zawsze obok, wspiera, gdy znajdą się w trudnej sytuacji, z którą świętują sukcesy, i która jest, gdy przeżywają kryzysy i trudności.” – pisze Izabela Jaskółka-Turek, pedagog szkolny, terapeuta i pedagog specjalny. Zachęcamy do zapoznania się z jej tekstem na temat roli nauczyciela wspomagającego, a także z doświadczeniami osób wykonujących ten zawód!
Aktualnie obowiązujące prawo oświatowe nakłada na dyrektorów szkół obowiązek zatrudniania nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Jego zadaniem jest współorganizowanie kształcenia uczniów niepełnosprawnych w przypadku objęcia kształceniem specjalnym ze względu na autyzm, zespół Aspergera czy niepełnosprawności sprzężone (rozporządzenie MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym). Potocznie ten nauczyciel ten nazywany jest nauczycielem wspomagającym.
Jakie zatem zadania pełną nauczyciele współorganizujący w szkole?
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. jasno wskazuje ich zadania. Otóż Ci oto nauczyciele:
- Prowadzą wspólnie z innymi nauczycielami zajęcia edukacyjne oraz wspólnie z innymi nauczycielami, specjalistami i wychowawcami grup wychowawczych realizują zintegrowane działania i zajęcia określone w programie.
- Prowadzą wspólnie z innymi nauczycielami, specjalistami i wychowawcami grup wychowawczych pracę wychowawczą z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym.
- Uczestniczą, w miarę potrzeb, w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez innych nauczycieli oraz w zintegrowanych działaniach i zajęciach, określonych w programie, realizowanych przez nauczycieli, specjalistów i wychowawców grup wychowawczych.
- Udzielają pomocy nauczycielom prowadzącym zajęcia edukacyjne oraz nauczycielom, specjalistom i wychowawcom grup wychowawczych realizującym zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, w doborze form i metod pracy z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym.
- Prowadzą zajęcia, o których mowa w § 5 pkt 4 ( czyli tzw. inne zajęcia, w szczególności zajęcia rewalidacyjne).”
Jak zatem radzą sobie nauczycielki i nauczyciele współorganizujący podczas edukacji zdalnej?
Przedstawiamy kilka dobrych praktyk w zakresie wspierania swoich podopiecznych wypracowanych właśnie przez nich. Mamy nadzieję, że staną się one inspiracją dla szerszej grupy pedagożek i pedagogów specjalnych.
- „W naszej szkole jako nauczyciele wspomagający prowadzimy regularne spotkania w zespole pomocy psychologiczno-pedagogicznej, podczas których wymieniamy się doświadczeniami, sukcesami i porażkami zarówno naszymi jak i naszych podopiecznych.” Ewelina Dłużniewska, Dorota Wrona, Justyna Bielecka, Agata Kalinowska, Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku
- „Kluczowym dla mnie zadaniem było znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: Jak dostosować plan pracy nauczyciela współorganizującego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczennicy? Jak na nowo przywrócić stały rytm dnia? Jakie metody pozwolą mi uporządkować i utrwalić zdobytą wiedzę i umiejętności?” Agata Szczuka, Szkoła Podstawowa nr 2 w Będzinie
- „Przede wszystkim rozpoczęliśmy od ponownego rozpoznania sytuacji uczniów w ich domach – zapotrzebowania na sprzęt, warunków domowych, współpracy z rodzicami. A także od zagospodarowania czasem pedagogów i innych pracowników szkoły, którzy nie prowadzą lekcji z klasami, czyli nauczycieli biblioteki oraz świetlicy. W momencie ponownego zamknięcia szkół i przejścia na nauczanie zdalne, umożliwiono szkołom prowadzenie konsultacji, zajęć w małych grupach. Ten zapis w ustawie bardzo nam pomógł w pracy z dziećmi potrzebującymi wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.” Aneta Kotlenga Wicedyrektor i pedagog SP1 w Kartuzach
- „Praca w dobie pandemii to nie tylko rewalidacja, terapia i wspomaganie tych uczniów w nauce. To często również wsparcie ucznia oraz rodzica w mierzeniu się z tą trudną rzeczywistością.” Justyna Koczor, pedagog specjalny, wychowawca, Szkoła Podstawowa nr 2 im. KEN w Radlinie