Jak rozmawiać o uchodźcach? Materiały metodyczne

Data dodania: 30.10.2023

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Prezentujemy zestaw materiałów metodycznych, które pomogą Ci przygotować się do rozmowy z uczniami i uczennicami na temat uchodźców i uchodźczyń oraz migracji.

Rozmowa o osobach uchodźczych w szkole nie jest łatwa. Wysoki poziom emocjonalny sporu, istniejące stereotypy i lęk utrudniają przeprowadzenie dobrej i empatycznej dyskusji. Jednocześnie obecnie temat migracji obecny jest w życiu niemal każdego z nas, zatem również w życiu szkoły. Tym bardziej zatem potrzebne jest wsparcie nauczycieli i nauczycielek w rozmawianiu na tematy uchodźcze.

W poniższych materiałach znajdziesz:

• 4 komentarze metodyczne do scenariusza lekcji “Rozmawiajmy o uchodźcach w Polsce” opracowanego przez CEO. Scenariusze poruszają tematy: 1) przyczyn potencjalnych konfliktów i wskazówek do prowadzenia zajęć 2) języka, 3) emocji towarzyszących rozmowie o uchodźcach, 4) stereotypów i refleksyjności

• komentarz nauczycielski do scenariusza lekcji “Rozmawiajmy o uchodźcach w Polsce” zawierający garść dobrych praktyk

• materiał metodyczny proponujący kilka sposobów reakcji na powtarzające się sytuacje i zdania wypowiadane przez młodych ludzi w kontekście uchodźczym

• materiał metodyczny pozwalający wykorzystać film ZOZO (2005) Josefa Faresa jako tekst kultury do pracy na lekcji języka polskiego lub etyki

• materiał proponujący 10 porad jak prowadzić dobrą rozmowę oraz informacje o programie “Rozmawiajmy o uchodźcach”

• materiał wprowadzający do metody Deep Democracy (“głęboka demokracja”), inaczej CoResolve, która pozwala na podejmowanie decyzji przez grupę w sposób włączający głosy mniejszości

• relację z warsztatów „About migration without prejudice” i zbiór dobrych praktyk wypracowanych na warsztatach

• relację oraz doświadczenia uczniów z projektu włączającego „Budujemy Mosty: Europa”

• publikację pokazującą jak przygotować uczniów na przyjęcie w szkole dzieci uchodźców

• materiał dotyczący Jana Pawła II i migracji

• materiały wskazujące sposoby wprowadzenia tematu migracji na lekcje biologii, języka polskiego, historii, etyki, plastyka i zajęć artystycznych, języka obcego, godziny wychowawczej, wosu, geografii i edukacji medialnej

Mamy nadzieję, że powyższe materiały pomogą Ci prowadzić w szkole dobrą rozmowę na tematy migracji, uchodźców i uchodźczyń.

"Jak rozmawiać o uchodźcach - komentarz do scenariuszy lekcji", Dominika Cieślikowska

komentarz nauczycielski do "Rozmawiajmy o uchodźcach w Polsce" cz. III, Dorota Stępniak

"Rozmawiajmy o uchodźcach w Polsce" cz. II, Dominika Cieślikowska

"Rozmawiajmy o uchodźcach w Polsce" cz. III, Dominika Cieślikowska

"Rozmawiajmy o uchodźcach w Polsce" cz. IV, Dominika Cieślikowska

"Reagowanie na różne zachowania młodzieży w trakcie lekcji o sytuacji uchodźców i uchodźczyń", Malina Baranowskiej-Janusz, Małgorzata Borowska i Elżbieta Kielak.

"Materiał pomocniczy do filmu ZOZO Josef Fares 2005", Anna Włodek

"10 porad jak rozmawiać", Antoni, Strzemieczny

"10 TIPS ON HOW TO TALK ABOUT REFUGEES? (and to listen to each other)?", Antoni Strzemieczny

"Pedagogika włączająca", Jakub Niewiński

"About migration withou prejudice, czyli jak bez uprzedźeń myśleć i rozmawiać o uchodźcach", Mikołaj Raczyński

"Jak przygotować uczniów na przyjęcie w szkole dzieci uchodźców?", dr Jolanta Piekarska

"Współrozwiązywanie sporów i konfliktów. Wprowadzenie do metody Lewis", Malina Baranowska-Janusz

Biologia, Michał Szczepaniak

Język polski, Jadwiga Jarosz

Historia, Patrycja Kopcińska

Etyka, Anna Włodek

Plastyka i zajęcia artystyczne, Jolanta Minor i Malina Baranowska-Janusz

Język obcy, Anna Hentel, Katarzyna Siwiec

Godzina wychowawcza, Małgorzata Rusiłowicz

Wiedza o społeczeństwie, Bernadetta Białek

Edukacja medialna, Monika Komisarczyk

Geografia, Iwona Kryczka

"Jan Paweł II, uchodźcy, migranci", Barbara Stefańska

Projekt z lotu ptaka

Dwa ćwiczenia na podsumowanie szkolnego projektu młodzieżowego.

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielone ławki

Czy wasza szkoła funkcjonuje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju Sprawdźcie to!

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielona inwentaryzacja

Gra terenowa jest formą zabawy, w której można potraktować region jako planszę do gry.

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zaprzyjaźnij się z naturą

Wspólnie znajdźcie i przeanalizujecie inwestycje oraz aktywności gospodarcze, podjęte na terenie znajdującym się na obszarze chronionym.

Karta pracy projekt młodzieżowy. Szkolne dotleniacze

Wspólnie stwórzcie szkolny dotleniacz, czyli zielone miejsce na terenie waszej szkoły.

Karta pracy projekt młodzieżowy. Natura w otworku

Efektem waszego projektu młodzieżowego będzie m.in.: plener fotograficzny z wykorzystaniem aparatów otworkowych.