Stres, presja, odpowiedzialność za uczniów. Jak sprostać tym wyzwaniom?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 29.09.2023

Grupa docelowa: Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi

Opis materiału

Stres może pełnić pozytywną funkcję w naszym życiu, mobilizując nas do radzenia sobie z wyzwaniami. Jednakże, istnieje punkt, w którym nadmierny stres może stać się negatywny, zabierając nam siłę i energię do pracy.
W pracy nauczyciela, istnieje wiele czynników stresogennych, takich jak stres związany z warunkami fizycznymi pracy, relacjami z uczniami, rodzicami oraz radą pedagogiczną, a także stres wewnętrzny, który jest związany z naszymi własnymi oczekiwaniami i przekonaniami.
Często nauczyciele mają poczucie, że muszą radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami sami, aby uniknąć oznak słabości. To myślenie jest źródłem dodatkowego stresu.
Płeć wydaje się nie mieć znaczenia w kontekście przeżywania stresu, ale istnieją kulturowe oczekiwania dotyczące tego, jak mężczyźni i kobiety powinni sobie radzić z trudnościami. To ważne, abyśmy zrozumieli, że stres jest powszechnym zjawiskiem, a nasze reakcje na stres mogą się różnić.
Regularne dbanie o siebie jest kluczowe i warto o tym pamiętać na co dzień.

Sfery dobrostanu:

 • ciało
  Pierwszym ważnym punktem w kontekście dbania o siebie w stresie jest ciało. Pamiętaj, żeby jeść i pić w trakcie pracy. Warto tu również pamiętać o śnie i ruchu. Ciało potrzebuje odreagować napięcie lub/i odpocząć. Są osoby, które potrzebują stres odreagować: wyrzucić z siebie nadmiar adrenaliny i kortyzolu. Są osoby, które potrzebują odpocząć, by odbudować w sobie energię. Warto sprawdzać, co nam służy.
 • umysł
  Praktyka uważności jest jedną z dróg pracy z umysłem w kontekście radzenia sobie ze stresem. Praktyka wdzięczności, czyli dbanie o jakość swoich myśli, o jakość swoich nastawień, przywoływanie intencji: Po co ja to robię? Dlaczego ja jestem w tym miejscu, gdzie jestem ja?  Kiedy jestem przekonana/y, że to, co robię, ma wartość i ja sam/a mam wartość, łatwiej mi radzić sobie ze stresem.
 • emocje
  Dzięki psychologii wiemy, że możemy dbać o jakość swoich emocji, nie muszą być one tylko reakcją na zdarzenia w świecie. Możemy kreować takie momenty w naszym życiu, kiedy emocji, które budują nasz dobrostan jest więcej. Jedną z takich emocji jest np. wdzięczność, czyli docenianie z uważnością siebie, świata i innych. Może to być pełen zachwytu spacer po lesie czy parku. To piękna emocja, która pomaga nam odbudowywać w sobie dobrostan. To, co istotne to stosunek pozytywnych i negatywnych doświadczeń wynosi 3 do 1, czyli na jedno trudne doświadczenie potrzebne są trzy pozytywne, wywołujące pozytywne emocje. Tylko wtedy odbudowujemy nasz dobrostan.
 • duchowość
  Ta sfera to wartości, poczucie sensu i poczucie spełnienia. Pozwala dostrzec spójności w swojej pracy: Po co ja tam jestem? Co chcę dać? Świadomość jaka / jaki jestem i z jakimi wartościami wchodzę do klasy ma przełożenie na to, jak te wartości będą się w klasie realizowały. To ode mnie zależy, jak moja klasa i grupa będzie się czuła i reagowała.
 • relacje
  Budowanie zdrowych, wspierających relacji ma ogromne znaczenie dla naszego dobrostanu. W kontekście rad pedagogicznych, warto przejąć inicjatywę i budować relacje z koleżankami i kolegami. Niezależnie od tego, czy nasza rada pedagogiczna składa się z pięciu czy sześćdziesięciu osób, inwestycja w te relacje może pomóc nam radzić sobie ze stresem. Wspieranie się nawzajem, rozmawianie i dzielenie się doświadczeniami stanowi ważny czynnik chroniący przed stresem. Nasze relacje z innymi dorosłymi w środowisku pedagogicznym mają kluczowe znaczenie dla atmosfery w pracy.

Tworzenie grup wsparcia w szkole i poza nią może być bardzo korzystne. W takiej grupie możemy dzielić się doświadczeniami, rozmawiać o trudnościach i wspólnie szukać rozwiązań.
Warto popatrzyć na siebie jako na istoty, które mają ciało, które mają umysł, które mają emocje, które mają ducha i które są twórcze. Potrzebujemy takiej zmiany, która zaczyna się w nas. Jeśli brakuje Ci w szkole grupy wsparcia, zapoczątkuj ją.
___________
Partnerem wydarzenia jest Norwegian Refugee Council oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Jak reagować na przemoc w klasie?

Sytuacje przemocowe między uczniami należą do najtrudniejszych, z jakim mierzą się w szkole nauczyciele i nauczycielki.
Zobacz
Artykuł

Informacja zwrotna. Cud w szkole i w domu.

Poznaj informację zwrotną, która zawiera wskazanie i docenienie dobrych elementów pracy ucznia, oraz pokazuje to, co wymaga
Zobacz
Film lub webinarium

Niezbędnik dokumentalny. Jak korzystać z filmów dokumentalnych na...

Podczas webinaru przyjrzeliśmy się wykorzystaniu filmów dokumentalnych w pracy edukacyjnej – zarówno w warstwie analizy i interpretacji,
Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć warunki, które wzmacniają zaangażowanie nauczycieli?

Jak tworzyć warunki w szkole, w których nauczyciele i nauczycielki będą chętniej się angażować.
Zobacz
Film lub webinarium

Moja i twoja, czyli nasza. Jakiej szkoły chcą...

Jak stworzyć środowisko, które sprzyja uczniom i uczennicom, wzmacnia ich aktywność oraz otwartość na innych.
Zobacz
Artykuł

Współpraca z organizacją społeczną

Jak prowadzić współpracę z organizacją społeczną, by korzyści dla placówki oświatowej były jak największe.
Zobacz
Artykuł

Kręgi Naprawcze jako forma rozwiązywania konfliktów w szkołach

Artykuł „Kręgi Naprawcze jako forma rozwiązywania konfliktów w szkołach” ma na celuprzedstawienie metody Kręgów Naprawczych, genezy ich
Zobacz
Artykuł

Scenariusz zebrania z rodzicami

Zobacz
Artykuł

Diagnoza kompetencji przedmiotowych uczniów z doświadczeniem migracji

Ocena wiedzy z zakresu poszczególnych przedmiotów jest jedną z kluczowych aktywności podejmowanych przez nauczycieli w ramach ewaluacji.
Zobacz
Artykuł

Działania szkół odpowiadające na wyzwania wynikające z potrzeb...

W poniższym zestawieniu prezentujemy dobre praktyki, które odnoszą się do zaspokajania potrzeb dzieci i młodzieży w zakresie
Zobacz
Artykuł

Działania szkół odpowiadające na wyzwania wynikające z potrzeb...

W poniższym zestawieniu prezentujemy dobre praktyki, które odnoszą się do zaspokajania potrzeb społecznych dzieci i młodzieży.
Zobacz
Artykuł

Działania szkół odpowiadające na wyzwania wynikające z potrzeb...

W poniższym zestawieniu prezentujemy dobre praktyki, które odnoszą się do zaspokajania potrzeb emocjonalnych dzieci i młodzieży.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY