Stres, presja, odpowiedzialność za uczniów. Jak sprostać tym wyzwaniom?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 29.09.2023

Grupa docelowa: Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi

Opis materiału

Stres może pełnić pozytywną funkcję w naszym życiu, mobilizując nas do radzenia sobie z wyzwaniami. Jednakże, istnieje punkt, w którym nadmierny stres może stać się negatywny, zabierając nam siłę i energię do pracy.
W pracy nauczyciela, istnieje wiele czynników stresogennych, takich jak stres związany z warunkami fizycznymi pracy, relacjami z uczniami, rodzicami oraz radą pedagogiczną, a także stres wewnętrzny, który jest związany z naszymi własnymi oczekiwaniami i przekonaniami.
Często nauczyciele mają poczucie, że muszą radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami sami, aby uniknąć oznak słabości. To myślenie jest źródłem dodatkowego stresu.
Płeć wydaje się nie mieć znaczenia w kontekście przeżywania stresu, ale istnieją kulturowe oczekiwania dotyczące tego, jak mężczyźni i kobiety powinni sobie radzić z trudnościami. To ważne, abyśmy zrozumieli, że stres jest powszechnym zjawiskiem, a nasze reakcje na stres mogą się różnić.
Regularne dbanie o siebie jest kluczowe i warto o tym pamiętać na co dzień.

Sfery dobrostanu:

  • ciało
    Pierwszym ważnym punktem w kontekście dbania o siebie w stresie jest ciało. Pamiętaj, żeby jeść i pić w trakcie pracy. Warto tu również pamiętać o śnie i ruchu. Ciało potrzebuje odreagować napięcie lub/i odpocząć. Są osoby, które potrzebują stres odreagować: wyrzucić z siebie nadmiar adrenaliny i kortyzolu. Są osoby, które potrzebują odpocząć, by odbudować w sobie energię. Warto sprawdzać, co nam służy.
  • umysł
    Praktyka uważności jest jedną z dróg pracy z umysłem w kontekście radzenia sobie ze stresem. Praktyka wdzięczności, czyli dbanie o jakość swoich myśli, o jakość swoich nastawień, przywoływanie intencji: Po co ja to robię? Dlaczego ja jestem w tym miejscu, gdzie jestem ja?  Kiedy jestem przekonana/y, że to, co robię, ma wartość i ja sam/a mam wartość, łatwiej mi radzić sobie ze stresem.
  • emocje
    Dzięki psychologii wiemy, że możemy dbać o jakość swoich emocji, nie muszą być one tylko reakcją na zdarzenia w świecie. Możemy kreować takie momenty w naszym życiu, kiedy emocji, które budują nasz dobrostan jest więcej. Jedną z takich emocji jest np. wdzięczność, czyli docenianie z uważnością siebie, świata i innych. Może to być pełen zachwytu spacer po lesie czy parku. To piękna emocja, która pomaga nam odbudowywać w sobie dobrostan. To, co istotne to stosunek pozytywnych i negatywnych doświadczeń wynosi 3 do 1, czyli na jedno trudne doświadczenie potrzebne są trzy pozytywne, wywołujące pozytywne emocje. Tylko wtedy odbudowujemy nasz dobrostan.
  • duchowość
    Ta sfera to wartości, poczucie sensu i poczucie spełnienia. Pozwala dostrzec spójności w swojej pracy: Po co ja tam jestem? Co chcę dać? Świadomość jaka / jaki jestem i z jakimi wartościami wchodzę do klasy ma przełożenie na to, jak te wartości będą się w klasie realizowały. To ode mnie zależy, jak moja klasa i grupa będzie się czuła i reagowała.
  • relacje
    Budowanie zdrowych, wspierających relacji ma ogromne znaczenie dla naszego dobrostanu. W kontekście rad pedagogicznych, warto przejąć inicjatywę i budować relacje z koleżankami i kolegami. Niezależnie od tego, czy nasza rada pedagogiczna składa się z pięciu czy sześćdziesięciu osób, inwestycja w te relacje może pomóc nam radzić sobie ze stresem. Wspieranie się nawzajem, rozmawianie i dzielenie się doświadczeniami stanowi ważny czynnik chroniący przed stresem. Nasze relacje z innymi dorosłymi w środowisku pedagogicznym mają kluczowe znaczenie dla atmosfery w pracy.

Tworzenie grup wsparcia w szkole i poza nią może być bardzo korzystne. W takiej grupie możemy dzielić się doświadczeniami, rozmawiać o trudnościach i wspólnie szukać rozwiązań.
Warto popatrzyć na siebie jako na istoty, które mają ciało, które mają umysł, które mają emocje, które mają ducha i które są twórcze. Potrzebujemy takiej zmiany, która zaczyna się w nas. Jeśli brakuje Ci w szkole grupy wsparcia, zapoczątkuj ją.
___________
Partnerem wydarzenia jest Norwegian Refugee Council oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY