Podsumowanie: TEG z klimatem

Informacje o materiale

Data dodania: 18.10.2021

Grupa docelowa: Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi, Uczniowie

Artykuł

W ostatnich miesiącach odbyła się trzecia edycja programu Klimat to temat!, która przybliża nauczycielom i nauczycielkom, a poprzez nich – uczniom i uczennicom, temat zmiany klimatu, jej przyczyn i skutków na poziomie zarówno globalnym, jak i lokalnym. Tym razem program położył szczególny nacisk na perspektywę kobiet w zmianie klimatu, gdyż skutki tej zmiany uderzają w kobiety w nieproporcjonalnie większym stopniu niż w mężczyzn.

Podczas programu, nauczyciele i nauczycielki dowiedzieli się, jakie są przyczyny zmiany klimatu i jaką rolę odgrywają tutaj rewolucja przemysłowa i globalne współzależności. Zapoznali się ze skutkami zmiany klimatu oraz przyjrzeli się, jak wpływają one na życie kobiet, głównie na Globalnym Południu. Poznali Cele Zrównoważonego Rozwoju w kontekście zmiany klimatu: dowiedzieli się, jak zmiana ta może wpłynąć na osiągnięcie Celów oraz jak ich osiągnięcie może pomóc w walce ze zmianą klimatu. Nauczyciele i nauczycielki przekazali następnie wiedzę swoim uczniom i uczennicom, którzy mieli za zadanie przygotować kampanię informacyjną na temat zmiany klimatu w szkole lub w lokalnej społeczności. Kulminacyjnym punktem projektów młodzieżowych był Tydzień Edukacji Globalnej, który miał miejsce w dniach 18-24 listopada 2019.

W programie wzięło udział ponad 60 szkół, a projekty młodzieżowe zrealizowane zostały w ponad 40.

Uczniowie i uczennice Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu w ramach projektu zrealizowali inscenizację bajki “Czerwony Kapturek – Misja Czarny Smog” oraz współczesnej wersji powieści “Ania z Zielonego Wzgórza”, która ukazała degradację środowiska w wyniku działalności człowieka. Został również nakręcony film pt. “2061”, który  opowiada o tym, jak będzie wyglądał świat w przyszłości, jeśli nie zadbamy o środowisko przyrodnicze.

 

IV Liceum  Ogólnokształcące im. generała Stanisława Maczka w Katowicach zrealizowała projekt o nazwie “s.o.s. dla planety”, w ramach którego zorganizowany został happening – pokaz mody  pod hasłem „Zachowaj piękno, nie pozwól sobie na takie jutro”. Uczennice przygotowały prezentację na temat skutków zmiany klimatu, która była emitowana na ekranach szkolnych, a w ostatnim dniu TEGu odbyła się degustacja dań stworzonych z produktów ekologicznych, która stała się zaproszeniem do dyskusji na temat wpływu rolnictwa na zmianę klimatu.

stoisko z daniami ekologicznymi

„Jedz…i ratuj Ziemię” – Uczennice IV LO w Katowicach prezentują dania z kuchni ekologicznej, poruszając temat wpływu rolnictwa na zmiany klimatu. Katowice, 20.11.2019

„Wiem, co jem i ratuję klimat!” to temat projektu zrealizowanego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. Projekt skupiony był na produkcji żywności, sposobie odżywiania się ludzi i marnowaniu żywności, a jego celem było uświadomienie uczniów i uczennic, że ich wybory żywieniowe mają wpływ na przyszłość planety. Projekt rozpoczął się już w dniu 8 listopada, w Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W jego ramach zorganizowano wspólne gotowanie wegetariańskich potraw przy wykorzystaniu lokalnych i sezonowych produktów, promowano ograniczenie spożywania mięsa, przeprowadzono kampanię informacyjną na temat wpływu produkcji żywności na klimat, a w szkole pojawiło się stoisko promujące lokalne warzywa i owoce. Więcej informacji i zdjęcia można znaleźć na stronie Specjalnych Ośrodków Szkolno Wychowawczych (sosw.busko.pl/lekcje-z-klimatem/).

Dużo się działo w I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich! Działania obejmowały zbieranie odpadów z miejsc publicznych, warsztaty na temat ekologii, a także Eko Rywalizację – grę upowszechniającą temat zmiany klimatu. W szkole odbyły się również warsztaty Zero Waste, podczas których uszyto m.in. materiałowe woreczki na zakupy. Młodzież przygotowała nie tylko zajęcia uświadamiające, ale i dobrze się bawiła: w piątek 22 listopada odbył się konkurs Eko MasterChef, w ramach którego lokalni Magda Gessler, Michel Moron i Anna Starmach oceniali ekologiczne talenty kulinarskie młodzieży. Uczniowie i uczennicy odwiedzili również swoich młodszych kolegów i koleżanki ze szkół podstawowych, aby podzielić się swoją wiedzą na temat zmiany klimatu.

Ponadto, 29 listopada razem ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkoli nr 10 i 18 oraz Szkoły Podstawowej nr 13 zorganizowali happening “Młodzież dla klimatu!”, podczas którego upowszechniali wiedzę o zmianie klimatu wśród lokalnej społeczności!

W projekt dotyczący klimatu zaangażował się cały Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciasnej. Uczniowie i uczennice starszych klas przygotowali zajęcia edukacyjne dla młodszych kolegów i koleżanek, tworząc m.in. gry internetowe, quizy i prezentacje dotyczące zmiany klimatu. Były i warsztaty z przygotowywania zdrowego śniadania do szkoły z wykorzystaniem produktów lokalnych, lekcje na temat przyczyn i skutków zmiany klimatu i konkurs na plakaty o tematyce związanej z klimatem. Szkoła zaprosiła również przedstawiciela z Zespołu Parków Krajobrazowych w Kalinie, który przeprowadził dwa cykle zajęć, a uczniowie i uczennice podzielili się świeżo nabytą wiedzą z rodzicami, których zaprosili na pogadanki o zmianie klimatu.

Program ukończyły zespoły z ponad 40 szkół. Niektóre z nich przygotowały wspaniałe ebooki i opowiedziały o swoich akcjach na programowym Padlecie.

 

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

logo polska pomoc

Podobne materiały

Artykuł

Wpływ trudnych emocji na uczenie się

Artykuł pokazuje, w jak złożonej emocjonalnie sytuacji znajdują się uczniowie i uczennice, którzy doświadczyli wojny i przymusowej
Zobacz
Artykuł

Jak rozpoznawać konflikt na tle narodowościowym i jak...

Czym jest konflikt na tle narodowościowym? Jak może się przejawiać i jakie działania może podjąć nauczyciel, aby
Zobacz
Film lub webinarium

Nieoczywiste sposoby na literaturę

Skąd się bierze popularność Szymborskiej na TikToku? Komu się podobają literackie kolaże? Czy młodzież czytająca Wattpada przyjdzie
Zobacz
Film lub webinarium

Stres, presja, odpowiedzialność za uczniów. Jak sprostać tym...

Jak radzić sobie ze stresem i presją w pracy w szkole oraz dbać o swój dobrostan.
Zobacz
Film lub webinarium

Rada pedagogiczna. Spotkanie zespołu. Co wzmocni ich sprawczość?

Współpraca w zespole nauczycielski, czyli efektywne rady pedagogiczne.
Zobacz
Film lub webinarium

Kto się boi matematyki? Czy da się ją...

Poznaj sposoby na to, aby dzieci polubiły matematykę i zainspiruj się doświadczeniem z pracy z dziećmi w
Zobacz
Film lub webinarium

Jak twórczo wykorzystać potencjał lokalny w bibliotece?

"Lokalność w bibliotece" cz. II. Zainspiruj się lokalnością . Dowiedz się w jaki sposób ją diagnozować i
Zobacz
Film lub webinarium

Diagnoza lokalna w bibliotece

"Lokalność w bibliotece" cz. I. Zainspiruj się lokalnością . Dowiedz się w jaki sposób ją diagnozować i
Zobacz
Gra Edukacyjna

Ikony skojarzeń i gra karciana do spektaklu „Iskry...

Narzędzie edukacyjne, które pomoże poznać lub zapamiętać dokonania osób ważnych dla polskiej historii, nauki i kultury.
Zobacz
Gra Edukacyjna

RÓWNE SZANSE. Gra korytarzowa

Narzędzie edukacyjne, pobudzające do refleksji nad wzajemną współpracą w społeczności szkolnej i przydatne we wdrażaniu standardu równości
Zobacz
Film lub webinarium

Nauczyciel i rodzic. Jak razem zbudować dobry kontakt?

Obustronna komunikacja jest podstawą dobrych kontaktów, z których korzyści możesz czerpać Ty, rodzice i Twoi uczniowie.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak pracować nad programem wychowawczo-profilaktycznym w szkole?

Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY