Podsumowanie: TEG z klimatem

Informacje o materiale

Data dodania: 18.10.2021

Grupa docelowa: Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi, Uczniowie

Artykuł

W ostatnich miesiącach odbyła się trzecia edycja programu Klimat to temat!, która przybliża nauczycielom i nauczycielkom, a poprzez nich – uczniom i uczennicom, temat zmiany klimatu, jej przyczyn i skutków na poziomie zarówno globalnym, jak i lokalnym. Tym razem program położył szczególny nacisk na perspektywę kobiet w zmianie klimatu, gdyż skutki tej zmiany uderzają w kobiety w nieproporcjonalnie większym stopniu niż w mężczyzn.

Podczas programu, nauczyciele i nauczycielki dowiedzieli się, jakie są przyczyny zmiany klimatu i jaką rolę odgrywają tutaj rewolucja przemysłowa i globalne współzależności. Zapoznali się ze skutkami zmiany klimatu oraz przyjrzeli się, jak wpływają one na życie kobiet, głównie na Globalnym Południu. Poznali Cele Zrównoważonego Rozwoju w kontekście zmiany klimatu: dowiedzieli się, jak zmiana ta może wpłynąć na osiągnięcie Celów oraz jak ich osiągnięcie może pomóc w walce ze zmianą klimatu. Nauczyciele i nauczycielki przekazali następnie wiedzę swoim uczniom i uczennicom, którzy mieli za zadanie przygotować kampanię informacyjną na temat zmiany klimatu w szkole lub w lokalnej społeczności. Kulminacyjnym punktem projektów młodzieżowych był Tydzień Edukacji Globalnej, który miał miejsce w dniach 18-24 listopada 2019.

W programie wzięło udział ponad 60 szkół, a projekty młodzieżowe zrealizowane zostały w ponad 40.

Uczniowie i uczennice Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu w ramach projektu zrealizowali inscenizację bajki “Czerwony Kapturek – Misja Czarny Smog” oraz współczesnej wersji powieści “Ania z Zielonego Wzgórza”, która ukazała degradację środowiska w wyniku działalności człowieka. Został również nakręcony film pt. “2061”, który  opowiada o tym, jak będzie wyglądał świat w przyszłości, jeśli nie zadbamy o środowisko przyrodnicze.

 

IV Liceum  Ogólnokształcące im. generała Stanisława Maczka w Katowicach zrealizowała projekt o nazwie “s.o.s. dla planety”, w ramach którego zorganizowany został happening – pokaz mody  pod hasłem „Zachowaj piękno, nie pozwól sobie na takie jutro”. Uczennice przygotowały prezentację na temat skutków zmiany klimatu, która była emitowana na ekranach szkolnych, a w ostatnim dniu TEGu odbyła się degustacja dań stworzonych z produktów ekologicznych, która stała się zaproszeniem do dyskusji na temat wpływu rolnictwa na zmianę klimatu.

stoisko z daniami ekologicznymi

„Jedz…i ratuj Ziemię” – Uczennice IV LO w Katowicach prezentują dania z kuchni ekologicznej, poruszając temat wpływu rolnictwa na zmiany klimatu. Katowice, 20.11.2019

„Wiem, co jem i ratuję klimat!” to temat projektu zrealizowanego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. Projekt skupiony był na produkcji żywności, sposobie odżywiania się ludzi i marnowaniu żywności, a jego celem było uświadomienie uczniów i uczennic, że ich wybory żywieniowe mają wpływ na przyszłość planety. Projekt rozpoczął się już w dniu 8 listopada, w Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W jego ramach zorganizowano wspólne gotowanie wegetariańskich potraw przy wykorzystaniu lokalnych i sezonowych produktów, promowano ograniczenie spożywania mięsa, przeprowadzono kampanię informacyjną na temat wpływu produkcji żywności na klimat, a w szkole pojawiło się stoisko promujące lokalne warzywa i owoce. Więcej informacji i zdjęcia można znaleźć na stronie Specjalnych Ośrodków Szkolno Wychowawczych (sosw.busko.pl/lekcje-z-klimatem/).

Dużo się działo w I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich! Działania obejmowały zbieranie odpadów z miejsc publicznych, warsztaty na temat ekologii, a także Eko Rywalizację – grę upowszechniającą temat zmiany klimatu. W szkole odbyły się również warsztaty Zero Waste, podczas których uszyto m.in. materiałowe woreczki na zakupy. Młodzież przygotowała nie tylko zajęcia uświadamiające, ale i dobrze się bawiła: w piątek 22 listopada odbył się konkurs Eko MasterChef, w ramach którego lokalni Magda Gessler, Michel Moron i Anna Starmach oceniali ekologiczne talenty kulinarskie młodzieży. Uczniowie i uczennicy odwiedzili również swoich młodszych kolegów i koleżanki ze szkół podstawowych, aby podzielić się swoją wiedzą na temat zmiany klimatu.

Ponadto, 29 listopada razem ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkoli nr 10 i 18 oraz Szkoły Podstawowej nr 13 zorganizowali happening “Młodzież dla klimatu!”, podczas którego upowszechniali wiedzę o zmianie klimatu wśród lokalnej społeczności!

W projekt dotyczący klimatu zaangażował się cały Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciasnej. Uczniowie i uczennice starszych klas przygotowali zajęcia edukacyjne dla młodszych kolegów i koleżanek, tworząc m.in. gry internetowe, quizy i prezentacje dotyczące zmiany klimatu. Były i warsztaty z przygotowywania zdrowego śniadania do szkoły z wykorzystaniem produktów lokalnych, lekcje na temat przyczyn i skutków zmiany klimatu i konkurs na plakaty o tematyce związanej z klimatem. Szkoła zaprosiła również przedstawiciela z Zespołu Parków Krajobrazowych w Kalinie, który przeprowadził dwa cykle zajęć, a uczniowie i uczennice podzielili się świeżo nabytą wiedzą z rodzicami, których zaprosili na pogadanki o zmianie klimatu.

Program ukończyły zespoły z ponad 40 szkół. Niektóre z nich przygotowały wspaniałe ebooki i opowiedziały o swoich akcjach na programowym Padlecie.

 

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

logo polska pomoc

Podobne materiały

Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak uczyć, by obniżać stres uczniów przed egzaminem?

Sprawdzaniu wiedzy towarzyszą emocje oraz stres. Z jakich metod korzystać na co dzień, by przekuwać je w
Zobacz
Artykuł

Nie masz czerwonego paska? Nie szkodzi

W ostatnim czasie zjawisko „czerwonego paska” budzi kontrowersje. Słychać coraz więcej głosów, że cena, jaką ponoszą uczniowie,
Zobacz
Film lub webinarium

Konflikt w radzie pedagogicznej. Co robić?

Konflikty to naturalny element pracy zespołowej i może być motorem rozwoju oraz korzystnych zmian.
Zobacz
Artykuł

Moja droga do uczenia bez ocen cyfrowych

Dobra praktyka nauczycielska do pracy bez ocen cyfrowych. Zawiera ankietę samooceny dla uczniów do pobrania.
Zobacz
Publikacja

Słowniczek oceniania kształtującego

Poznaj Słowniczek oceniania kształtującego.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY