Odwrócona lekcja w edukacji zdalnej

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 30.10.2020

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Opis materiału

Lekcja odwrócona to metoda, w której uczniowie i uczennice otrzymują materiał do opracowania przed lekcją, a podczas zajęć powtarzają i utrwalają nabyte wiadomości. W edukacji zdalnej pozwala ona na przykład w optymalny sposób wykorzystać czas spędzony online (nie tracimy czasu na wykład, a możemy skupić się na pracy z uczniami i uczennicami, którzy już wstępnie zapoznali się w tematem) oraz rozwija umiejętność samodzielnego uczenia się. Jej stosowanie wiąże się jednak również z wyzwaniami takimi jak odpowiednie sformułowanie zadania, które uczniowie i uczennice mają wykonać przed zajęciami.

Dla kogo jest to webinarium?

Webinarium skierowane jest do wszystkich nauczycieli i nauczycielek chcących pracować metodą odwróconej lekcji, jak również do tych, którzy znają tę metodę i chcieliby z niej korzystać również w edukacji zdalnej.

Jakiego tematu dotyczy? 

Podczas webinarium dowiecie się:
– co to jest odwrócona lekcja?
– kiedy i jak ją stosować?
 jak wygląda odwrócona lekcja w edukacji zdalnej?
Podczas spotkania online, swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami dotyczącymi przygotowywania i prowadzenia lekcji odwróconej w edukacji zdalnej podzielą się praktycy i praktyczki pracujący w szkołach.

O prowadzących spotkanie

Justyna Bober – nauczycielka języka polskiego i angielskiego, obecnie nauczyciel – konsultant w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach; absolwentka studiów podyplomowych na kierunku neurodydaktyka WSB Bydgoszcz, działa w SETI (inicjatywie sejneńskich anglistów). Autorka kursów internetowych, Ambasadorka Wiosny Edukacji i członkini grupy SuperBelfrzy RP.
Marcin Michalik – energiczny polonista, który nie potrafi usiedzieć na miejscu. Zafascynowany OK-ejem, myśleniem wizualnym, neurodydaktyką, Daltonem. Działa w społeczności Polonistów z pasją, Microsoftu, Wakeleta i Planu Daltońskiego. Nauczyciel dyplomowany, terapeuta pedagogiczny, logopeda. Pracuje w Zespole Szkół w Podleszanach na Podkarpaciu.
Dorota Stępniak – dyplomowana nauczycielka (historia, WOS, etyka), która pracuje w SP w Ożarowie Maz. oraz Ołtarzewie. Zaangażowana w projekty edukacyjne o tematyce: społecznej, historycznej, dotyczącej praw człowieka oraz globalnej. Prowadziła konsultacje mentorskie w kursach CEO: Rozmawiajmy o uchodźcach, Metoda Projektu Edukacyjnego, Edukacja globalna na lekcjach historii i WOS. Wielokrotnie wyróżniana za swoje dokonania na polu wychowawczym, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi – Prezydenta RP.
Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons „Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-NC 4.0). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Utwór powstał w ramach cyklu Odporna szkoła, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszych informacji, w tym informacji o stosownej licencji, posiadaczach praw oraz o cyklu Odporna szkoła. Treść licencji jest dostępna na stronie.

Pobierz materiał

Lekcja odwrócona - prezentacja z webinarium

format: pdf

wielkość: 5,15 MB

Pobierz

Lekcja odwrócona - linki po webinarium

format: pdf

wielkość: 5,15 MB

Pobierz

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Kosmiczne rewolucje. Spektakl

Zobacz
Publikacja

Myśląc o wieloetniczności

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak utrzymać zaangażowanie uczniów w projekcie edukacyjnym?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaangażowaniu uczniów, by kontynuować i doprowadzić projekt edukacyjny do finału.
Zobacz
Film lub webinarium

Dobrostan psychiczny i dobre relacje w szkole

Webinar z psychologiem poświęcony budowaniu dobrych relacji w szkole i zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzież
Zobacz
Film lub webinarium

Porusz przestrzeń. Interwencje artystyczne dla młodzieży

Webinarium dla nauczycieli o tym, jak interwencje artystyczne budują poczucie sprawczości młodych ludzi i wspierają lokalną tożsamość.
Zobacz
Publikacja

Poradnik dla opiekuna samorządu uczniowskiego

Praktyczny przewodnik został stworzony, aby wspierać nauczycieli, dyrektorów i wszystkich zainteresowanych w rozwijaniu demokratycznych, zaangażowanych i skutecznych
Zobacz
Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY