Jakich prac domowych potrzebują uczniowie i nauczyciele?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 17.01.2024

Grupa docelowa: Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi, Rodzice, Wychowawcy

Opis materiału

Praca domowa to gorący temat niezależnie od etapu szkolnego. Często jest postrzegana jako przykry obowiązek – zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Czy da się to zmienić i sprawić, by praca domowa stała się dla uczniów szansą na rozwój, a dla nauczycieli pomocnym narzędziem pracy?
Podczas webinarium z cyklu „Odporna szkoła” przyjrzeliśmy się pracy domowej z dwóch perspektyw: uczniowskiej i nauczycielskiej. Rozmawialiśmy o tym:
  •  czego uczą prace domowe
  • jakie wiążą się z nimi korzyści i trudności – zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli
  • jak zapewnić młodym osobom wolność wyboru pracy domowej i dzięki temu dopasować ją do ich potrzeb i możliwości
  • jakie znaczenie dla kształtowania kompetencji uczenia się ma forma i zakres pracy domowej
  • co oznacza zapowiadane ograniczenie prac domowych i jakie korzyści może przynieść zarówno uczniom, jak i nauczycielom
Swoją ekspercką wiedzą podzieliły się:
  • Katarzyna Pelc – nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej, trenerka kompetencji przekrojowych European Federation of Intercultural Learning, koordynatorka i wolontariuszka regionu Kielecczyna Stowarzyszenia AFS Programy Międzykulturowe, Global Up Educator AFS Intercultural Programmes NY.
  • Magdalena Deruś – nauczycielka biologii w Międzynarodowych Szkołach Paderewski w Lublinie. Uczy w programie międzynarodowym MYP i licealnych klasach dwujęzycznych. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej w programie „Szkoła ucząca się”.
  • Marzenna Dąbrowska – nauczycielka matematyki w liceum. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej od 2007 roku jako uczestniczka programów, mentorka i trenerka w programie „Szkoła ucząca się”.
  • Agnieszka Wenda – trenerka i nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej w Warszawie. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej od 2009, najpierw jako uczestniczka kursów, później jako mentorka i trenerka w programie „Szkoła ucząca się”. Współautorka poradnika dla nauczycieli „OK zeszyt”.
Spotkanie poprowadziła Kasia Pijanowska – trenerka i edukatorka w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Koordynuje działania w ramach cyklu „Odporna szkoła”
Inicjatywa finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i EOG w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Porusz przestrzeń. Interwencje artystyczne młodzieży

Zobacz
Publikacja

Poradnik dla opiekuna samorządu uczniowskiego

Praktyczny przewodnik został stworzony, aby wspierać nauczycieli, dyrektorów i wszystkich zainteresowanych w rozwijaniu demokratycznych, zaangażowanych i skutecznych
Zobacz
Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY