Jak pracować z błędem w edukacji zdalnej

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 09.03.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Nauczyciele świetlicy, Specjaliści w szkole

Opis materiału

Błędy stanowią nieodłączny element naszego życia oraz nieodłączny element procesu uczenia się. Są bowiem efektem chęci poznawania świata oraz rozwijania wiedzy i umiejętności.  Kolejne webinarium w ramach “Odpornej szkoły” poświęciliśmy temu, jak pracować z błędem podczas edukacji zdalnej . Zachęcamy do obejrzenia nagrania i zapoznania się z materiałami dla nauczycieli i nauczycielek na ten temat. 

Często mówimy o nauce na błędach, ale czy na pewno rozumiemy błąd jako pierwszy krok na drodze do rozwoju? Czy może jednak patrzymy na niego, jak na porażkę? Podczas tego spotkania online zadaliśmy sobie pytanie o czym warto pamiętać, by uczennice i uczniowie stopniowo pokonywali napotkane trudności i jak wykorzystać potencjał błędu, by stał się twórczy, a nie destrukcyjny.

Jakie zagadnienia poruszyliśmy podczas webinarium?

Wspólnie zastanawialiśmy się:

  • czym jest kultura błędu oraz pedagogika błędu
  • jakie są najczęstsze przyczyny uczniowskich błędów
  • jakie strategiach pracy z błędem są najskuteczniejsze
  • jak zmieniać spojrzenie na błąd z perspektywy całej społeczności szkolnej

Kto skorzysta z treści przekazanych w ramach webinarium?

Wydarzenie skierowane było do wszystkich nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą poznać strategie pracy z błędem oraz w oparciu o pedagogikę błędu wykorzystać jego potencjał w uczeniu się uczniów i uczennic.

Podczas spotkania online swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami dotyczącymi prowadzenia rozmów z młodzieżą podzieliły się:

Katarzyna Włodkowska – nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, doradczyni metodyczny, certyfikowana trenerka oświaty, koordynatorka projektów edukacyjno-humanitarnych, członkini grupy Superbelfrzy RP. Wyróżniona w konkursie „Wielkopolski Nauczyciel Roku”. Nominowana do nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Agnieszka Wenda – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 w Warszawie, trenerka i doradczyni w projekcie “Szkoła dla innowatora”. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej od 2009, najpierw jako uczestnik kursów, później jako mentorka i trenerka. Współautorka poradnika dla nauczycieli “OK zeszyt”.

Spotkanie poprowadziła Magdalena Bogusławska, główna ekspertka merytoryczna w projekcie “Szkoła dla innowatora”, nauczycielka języków francuskiego i polskiego jako obcego, menedżerka oświaty, doradca zawodowy, trenerka. Obszarami jej szczególnych zainteresowań są problematyka uczniowskiej aktywności, rola błędu w procesie uczenia się-nauczania, nowoczesne technologie, zagadnienia przywództwa oraz wdrażanie zmiany.

Materiały dodatkowe

Materiały o pracy z błędem

Pobierz

Podobne materiały

Publikacja

Poradnik dla opiekuna samorządu uczniowskiego

Praktyczny przewodnik został stworzony, aby wspierać nauczycieli, dyrektorów i wszystkich zainteresowanych w rozwijaniu demokratycznych, zaangażowanych i skutecznych
Zobacz
Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY