Jak organizować wsparcie psychologiczno-pedagogiczne?

Autor/-ka: Katarzyna Leśniewska

Data dodania: 15.02.2023

Grupa docelowa: Dyrektorzy

Materiał pt. „Jak organizować wsparcie psychologiczno-pedagogiczne?” ma charakter „pigułki wiedzy” dla dyrektorów szkół, którzy mierzą się z nadal trwającym napływem uczniów z Ukrainy.

Organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest zadaniem dyrektora. Organizowanie jej w sytuacji, kiedy przychodzą i odchodzą ze szkoły uczniowie z doświadczeniem wojny, migracji, słabo władający językiem polskim lub nie znający go wcale – jest dla niego wyzwaniem. Rozpoznanie i zaspokajanie potrzeb i możliwości tych uczniów, w kontekście całej społeczności szkolnej, uwzględnienie i dostosowywanie warunków środowiska szkoły, umożliwi budowanie włączającej, wrażliwej kulturowo, pomoże wszystkim poczuć się lepiej i skuteczniej uczyć (się). W syntetyczny sposób podpowiadamy, co może zrobić dyrektor, by skuteczniej planować i wdrażać pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

Jak organizować wsparcie psychologiczno-pedagogiczne?

Projekt z lotu ptaka

Dwa ćwiczenia na podsumowanie szkolnego projektu młodzieżowego.

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielone ławki

Czy wasza szkoła funkcjonuje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju Sprawdźcie to!

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielona inwentaryzacja

Gra terenowa jest formą zabawy, w której można potraktować region jako planszę do gry.

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zaprzyjaźnij się z naturą

Wspólnie znajdźcie i przeanalizujecie inwestycje oraz aktywności gospodarcze, podjęte na terenie znajdującym się na obszarze chronionym.

Karta pracy projekt młodzieżowy. Szkolne dotleniacze

Wspólnie stwórzcie szkolny dotleniacz, czyli zielone miejsce na terenie waszej szkoły.

Karta pracy projekt młodzieżowy. Natura w otworku

Efektem waszego projektu młodzieżowego będzie m.in.: plener fotograficzny z wykorzystaniem aparatów otworkowych.