Jak dogadać się z rodzicami w szkole?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 01.04.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Rodzice, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Gdy nauczyciele i rodzice działają wspólnie, są największymi sprzymierzeńcami dziecka w jego rozwoju w szkole. Niestety nie zawsze ta współpraca jest satysfakcjonująca, a we wzajemnych relacjach pojawiają się różne trudności.

Przyglądaliśmy się im i szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co można zrobić, aby budować porozumienie między dorosłymi dla dobra uczniów i uczennic. Podczas webinarium rozmawialiśmy m.in. o tym: od czego zacząć współpracę z rodzicami uczniów i uczennic, jak się z nimi skutecznie komunikować, jakie działania na poziomie klasy i szkoły podjąć, by byli naszymi partnerami i sprzymierzeńcami.

Spotkanie poprowadziła Emilia Kędziorek – koordynatorka programu „Wychowanie to podstawa” w Centrum Edukacji Obywatelskiej, nauczycielka licealna z 27-letnim stażem (język łaciński, język polski, wiedza o kulturze), certyfikowana trenerka mindfulness.

Jej gościniami i gośćmi byli:

  • Natalia Fedan – psycholożka, pierwsza w Polsce propagatorka podejścia Self-Reg. Zajmuje się samoregulacją i współregulacją rodzica i dziecka, wspiera rodzicielstwo oparte na więzi i wewnętrznym spokoju.
  • Urszula Pieczonka – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Babicach, liderka w Laboratorium Szkoły uczącej się.
  • Marzenna Dąbrowska – nauczycielka matematyki, była wicedyrektorka szkoły podstawowej i gimnazjum; ekspertka ds. awansu zawodowego nauczycieli. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej od 2007 roku jako uczestniczka programów, mentorka i trenerka w programie “Szkoła ucząca się”.
  • Radosław Potrac – pedagog specjalny, terapeuta, dogoterapeuta, archeolog podwodny, historyk, nauczyciel WDŻ, od ponad 24 lat wychowawca, pracuje w Szkole Podstawowej na Pradze Północ.

Webinarium jest współorganizowane przez “Szkołę uczącą się”.

Program „Szkoła ucząca się” jest przedsięwzięciem realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, które w roku 2000 zostało zainicjowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Więcej na: www.sus.ceo.org.pl

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY