Dzień Matematyki – czy królowa nauk może tłumaczyć zjawiska współczesnego świata?

Informacje o materiale

Autor/-ka: KATARZYNA DZIĘCIOŁOWSKA

Data dodania: 11.09.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Artykuł

Nikt nie ma wątpliwości, że matematyka jest potrzebna w naszym codziennym funkcjonowaniu. Dla wszystkich jest jasne, że jest podstawą, z której korzystają inne nauki – fizyka, chemia, biologia, nauki społeczne.

Dla wielu uczniów i uczennic jest jednocześnie przedmiotem trudnym, a czasem nawet zupełnie niepraktyczną zmorą szkolną.

W projekcie “W świat z klasą” zamierzamy spojrzeć na ten przedmiot z zupełnie innego punktu widzenia. Traktujemy matematykę  jako punkt wyjścia do rozumienia zjawisk współczesnego świata i za pomocą narzędzi matematycznych chcemy tłumaczyć uczniom i uczennicom współzależności, jakie zachodzą między ludźmi z różnych części globu, oraz zachęcać ich do postaw proekologicznych.

Dlatego w ten szczególny dla matematyki dzień proponujemy nauczycielom i nauczycielkom kilka praktycznych pomysłów, jak łączyć matematykę z edukacją globalną. Zachęcamy też do przetestowania przygotowanego na tę okazję zadania edukacyjnego, które można połączyć ze zbliżającym się Dniem Wody pt.  Ile kosztuje woda? Działania na ułamkach dziesiętnych dla klasy VI szkoły podstawowej oraz innych scenariuszy:

Ponadto zapraszamy do wykonania następującyh zadań:

Dane i ich interpretacja

  • Przyjrzyjcie się wskaźnikom rozwoju, takim jak średnia długość życia oraz dostęp do wody, energii elektrycznej i edukacji.  Strony  Banku Światowego oraz ONZ zapewniają bezpłatny i otwarty dostęp do danych rozwojowych z krajów na całym świecie. Strona www Gapminder (https://www.gapminder.org/) Hansa Roslinga zawiera statystyki, wykresy i inne informacje na temat rozwoju społecznego, gospodarczego i środowiskowego na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym.
  • Zbadajcie zmiany w czasie w statystykach, takich jak średnia długość życia i PKB w różnych krajach oraz sprawdźcie: czy wskaźniki umiejętności czytania i pisania uległy poprawie lub pogorszeniu? Czy różnice między bogatymi a biednymi powiększaj się czy zmniejszają?
  • Narysujcie wykresy przedstawiające pary wskaźników rozwoju takich jak oczekiwana długość życia, ilość spożywanych kalorii lub umieralność niemowląt w różnych krajach i zadawaj pytania takie jak: Czy istnieją zależności między podanymi wskaźnikami? Czy istnieje korelacja dodatnia lub ujemna? Co to oznacza? Jak wytłumaczyć jakiekolwiek odstępstwa?

PROCENTY

  • Wykorzystaj koncepcję przedstawiania świata jako wioski liczącej 100 osób, aby prezentować różne dane, takie jak odsetek ludności danego kraju z dostępem do takich dóbr jak edukacja, energia elektryczna, woda, Internet i telefony komórkowe.
  • Przy podawaniu wartości pewnego procentu obliczcie wartość 100%. Na przykład, biorąc pod uwagę, że 120 lub 75% uczniów szkoły podstawowej na obszarach wiejskich Wielkiej Brytanii ma dostęp do Internetu w domu, poproś uczniów o obliczenie liczby uczniów w szkole. Porównajcie wyniki tych obliczeń na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym.

POMIAR

  • Zbadajcie szlaki handlowe i żywnościowe lub zaplanujcie zrównoważoną trasę obiegu dóbr na danym odcinku.

PROPORCJE I UŁAMKI

  • Przyjrzyjcie się uczciwym i niesprawiedliwym udziałom firm w rynkach różnych krajów poprzez statystyki Fairtrade (Sprawiedliwy Handel).
  • Skorzystajcie z danych otwartych Banku Światowego lub ONZ w celu porównania proporcji populacji z dostępem do usług takich jak elektryczność, edukacja czy opieka zdrowotna w różnych krajach.

PORZĄDKOWANIE I PORÓWNYWANIE

  • Pomóż uczniom wyobrazić sobie dużą liczbę osób, używając liczmanów lub słodyczy do reprezentowania mieszkańców miast i miast. Daj każdemu licznikowi wartość 1000,10,000,100,000 lub 1 milion.
  • Porządkujcie i porównujcie dane liczbowe na podstawie rzeczywistych danych statystycznych takich, jak liczba ludności, PKB (przychód na osobę) lub liczba przesiedleńców wewnętrznych, uchodźców i osób ubiegających się o azyl.
  • Porządkujcie i porównajcie ułamki, liczby dziesiętne i procenty poprzez badanie rzeczywistych danych takich jak średnie dochody, wskaźniki umiejętności czytania i pisania oraz średnia długość życia w różnych krajach.

PRAWDOPODOBIEŃSTWO

  • Wykorzystajcie rankingi FIFA lub tabele medalowe z poprzednich Igrzysk Olimpijskich do stwierdzenia prawdopodobieństwa powodzenia drużyn z różnych krajów lub kontynentów. Przedyskutujcie, dlaczego niektóre kraje lub zespoły z niektórych kontynentów mają większe szanse na wygraną niż inne i czy jest to uczciwe czy nie. Dane i informacje bazujące na wynikach Pucharu Świata 2012 można znaleźć w Oxfam’s World Cup: A Fair Game?

PIENIĄDZE I FINANSE

  • Przyjrzyjcie się średniej płacy i kwestii utrzymania w świecie, w którym szacuje się, że około 1 miliarda ludzi żyje w skrajnym ubóstwie.
  • Spójrzcie na dane Fairtrade (Sprawiedliwy Handel) dotyczące podziału kosztów poszczególnych artykułów spożywczych w supermarkecie lub ubrań na rynku pomiędzy producentów, kurierów, producentów, pakowaczy i sklepy.
  • Przyjrzyjcie się wydatkom rządowym, na przykład poprzez porównanie wydatków wojskowych z wydatkami socjalnymi na zdrowie i edukację

Zapoznajcie się też z innymi propozycjami scenariuszy na metamatykę.

Pobierz materiał

Marzenna Dąbrowska

Scenariusz zajęc z matematyki klasa VI

format: pdf

wielkość: 854,32 KB

Pobierz

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak wzmocnić relacje na zakończenie roku szkolnego

Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć bezpieczną atmosferę w szkole?

Zobacz
Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY