Artykuł
„Jestem dumna, że „Szkoła ucząca się” doprowadza do tego, że tworzy się wspólnota. Zarówno wewnątrz szkoły jak i pomiędzy szkołami. Pandemia paradoksalnie w pewnym sensie nam w tym pomogła. (…) Relacje, jakie się tworzą, to nasz największy kapitał.”
Sylwia Żmijewska-Kwiręg, nauczycielka, autorka materiałów edukacyjnych, trenerka
Rozmowa z:
- Dariuszem Zelewski – dyrektorem szkoły uczestniczącej w programie „Szkoła ucząca się”, trenerem Centrum Edukacji Obywatelskiej, absolwentem Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty, a obecnie prowadzącym zajęcia dla słuchaczy.
- Markiem Krukowskim – dyrektorem szkoły uczestniczącej w programie „Szkoła ucząca się”, trenerem Centrum Edukacji Obywatelskiej, absolwentem Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty, a obecnie prowadzącym zajęcia dla słuchaczy.
- Danutą Sterną – nauczycielką matematyki w liceach warszawskich, pracowniczką dydaktyczną Politechniki Warszawskiej; absolwentką kursu Edukator Kadry Kierowniczej Oświaty i szkoły trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Propagatorką oceniania kształtującego, autorką publikacji dla nauczycieli, a także trenerką i autorką szkoleń dla nauczycieli i dyrektorów.
- Sylwią Żmijewską-Kwiręg – nauczycielką wiedzy o społeczeństwie; twórczynią
programów nauczania i podręczników, współautorką programów kompleksowego
wspomagania. Certyfikowaną trenerką, tutorką i mentorką programów CEO
i innych organizacji pozarządowych. Absolwentką programu „Liderzy PAFW”. Dyrektorką
programu „Szkoła ucząca się” od 2020 r. Inicjuje nowe kierunki, poszukuje
inspiracji w CEO i poza nim, które wzmacniają codzienną pracę nauczycieli
i nauczycielek.
Wywiad został zrealizowany w ramach cyklu rozmów z ekspertami i ekspertkami, którzy od lat są zaangażowani we wprowadzanie zmiany w polskich szkołach. Stanowi wycinek historii programu „Szkoła ucząca się” i działalności związanych z nim ludzi – twórców i realizatorów.
Rozmowy te zostały przeprowadzone przez dziennikarkę – Aleksandrę Szyłło, w 2020 roku, czyli w czasie pandemii koronawirusa.