Opis materiału
Niniejszy raport powstał w ramach projektu „Globalne społeczności. Krytyczna edukacja globalna na rzecz większego zaangażowania młodzieży europejskiej w odpowiadanie na lokalne i globalne wyzwania” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Działania realizowane w projekcie koncentrują się na zwiększeniu integracji społecznej na poziomie lokalnym i wspólnotowym (UE) oraz równolegle na promowaniu postawy współodpowiedzialności za lokalny i globalny wymiar wyzwań, w obliczu których stoi ludzkość. Przedsięwzięcie jest skierowane do młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt, którzy dotychczas nie angażowali się regularnie w odpowiadanie na globalne wyzwania.
W celu zdiagnozowania na terenie Polski sytuacji młodych, aktywnych społecznie dziewcząt podejmujących temat globalnych wyzwań przeprowadzono badania jakościowe, których wyniki prezentuje niniejszy raport.
Rozmówczynie mają 18‒23 lata. Niektóre identyfikują się jako osoby queer. Jedna rozmówczyni pochodzi z Czeczenii, jedna z Ukrainy, pozostałe z Polski. Wszystkie mieszkają obecnie w Polsce (Konin, Warszawa, Bydgoszcz). Inicjują i angażują się w różnorodne działania społeczne w organizacjach młodzieżowych (np. Związek Harcerstwa Polskiego), w swoich szkołach lub uczelniach, instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych czy grupach nieformalnych. Tematy, którymi się zajmują, to m.in.: działania lokalne, działania na rzecz osób młodych, integracja międzykulturowa i międzypokoleniowa, edukacja globalna, partycypacja, działania na rzecz klimatu i środowiska, prawa reprodukcyjne, neuroróżnorodność, aktywizm queerowy.
———-
Projekt „Global Districts” jest finansowany przez program DEAR Unii Europejskiej i realizowany przez: ACRA, WeWorld, Suedwind, Finep Academy, ActionAid Hellas, Anthropolis, Centrum Edukacji Obywatelskiej, People in Peril, ABD, Agenda21. Działanie jest współfinansowane ze środków polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.