Organizacja procesu dydaktycznego w oddziale ogólnodostępnym

Autor/-ka: Urszula Majcher-Legawiec

Data dodania: 25.01.2024

Grupa docelowa: Wychowawcy, Nauczyciele świetlicy, Specjaliści w szkole, Rodzice, Nauczyciele przedmiotowi, Bibliotekarze, Dyrektorzy

Włączanie (inkluzja) uczniów z doświadczeniem migracji/uchodźstwa jest naturalnym zjawiskiem w szkole otwartej i inkluzyjnej. Sukces w tym działaniu zależy od wielu czynników, z których najważniejsze dotyczą relacji międzyludzkich i kompetencji międzykulturowych. Dlatego warto poddać refleksji kilka obszarów i poszukać odpowiedzi na kluczowe pytania:

1. Czy tzw. środowisko przyjmujące (nauczyciele i inni pracownicy szkoły, uczniowie polscy i ich rodzice) jest przygotowane na przyjęcie uczniów z innych kultur, nieposługujących się (jeszcze) językiem polskim?
2. Czy szkoła zapewnia wsparcie nauczycielom, wszystkim uczniom (polskim i cudzo- ziemskim) oraz ich rodzicom na każdym etapie procesu dydaktycznego?
3. Czy w szkole został zatrudniony asystent międzykulturowy?
4. Czy szkoła podjęła współpracę z innymi podmiotami (poradnie psychologiczno- -pedagogiczne, lokalne organizacje samorządowe, osoby prywatne, np. migranci z dłuższym stażem i instytucje) w celu wsparcia w realizowanych działaniach?

Organizacja procesu dydaktycznego w oddziale ogólnodostępnym