Artykuł
Centrum Edukacji Obywatelskiej i inne organizacje zajmujące się edukacją mają w zasobach gotowe scenariusze lekcji przedmiotowych i tematycznych odwołujące się bezpośrednio do podstawy programowej. W sytuacji nauczania zdalnego bardzo często adaptacji wymagają zaproponowane w nich metody nauczania, szczególnie tzw. metody aktywizujące, angażujące uczniów bezpośrednio i w czasie rzeczywistym.
Aby pomóc nauczycielom i nauczycielkom w przystosowaniu gotowych scenariuszy lekcji do realizacji w trybie zdalnym, przygotowaliśmy listę narzędzi do przeprowadzenia konkretnych typów ćwiczeń, w większości realizowanych metodami aktywizującymi. Niektóre z tych narzędzi są całkowicie darmowe, inne występują w wersji podstawowej i rozszerzonej. Wiele z nich jest obsługiwanych po polsku. Staraliśmy się wybierać te, które wydawały nam się najprostsze, ale podajemy alternatywy, wiedząc, że wygoda korzystania z aplikacji to sprawa indywidualna. Mamy też świadomość, że lista jest niekompletna i dynamiczna. Tytułem jej uzupełnienia zaadaptowaliśmy fragment przygotowanego do pracy w klasie scenariusza lekcji z języka polskiego na potrzeby nauczania zdalnego.
Praca w parach oraz w małych i większych grupach
- Zoom, WebEx lub Adobe Connect: te platformy do wideokonferencji i spotkań online mają funkcję Breakout Rooms, czyli elastycznego i odwracalnego łączenia uczestników w mniejsze grupy, w których mogą oni równolegle pracować nad zadaniami.
Lekcja odwrócona (strategia wyprzedzająca): wspólna praca uczniów poza lekcją w dowolnej formie (telefonicznie, na czacie, przez komunikatory głosowe – możliwości są ogromne) to zachęta do utrzymywania kontaktu i wsparcie integracji klasy w warunkach zdalnych. |
- Conceptboard: tablica do jednoczesnej współpracy wizualnej. Obsługa po angielsku.
Burza pomysłów, post-ity, metoda problemowa
- Mentimeter: do zadawania pytań, ankiet, quizów podczas prezentacji. Odpowiedzi udzielane przez smartfon są gromadzone w postaci chmur słów, wykresów itp. Obsługa po angielsku.
- AnswerGarden: szybkie zbieranie odpowiedzi na postawione pytanie. Bardzo łatwa obsługa po angielsku.
- Whiteboard: aplikacja m.in. z wirtualnymi post-itami.
Flipchart, mapa myśli
- Conceptboard: do wykorzystania na co najmniej dwa sposoby: 1) uczniowie sami zapisują swoje pomysły na wspólnej tablicy (na lekcji lub w ramach przygotowania do lekcji); 2) uczniowie dyskutują na bieżąco, a wszystko zapisuje wyznaczona osoba lub nauczyciel, nauczycielka. Obsługa po angielsku.
- Padlet: miejsce do zamieszczania krótkich notatek z grafiką. Notatki można nawzajem czytać i komentować. Przydatny do przedstawiania rezultatów pracy.
Tworzenie ćwiczeń
- LearningApps: ich istota to prostota. Wystarczy kilka kliknięć, żeby utworzyć proste graficznie ćwiczenia.
- Wordwall: tworzenie gier wieloosobowych, materiałów interaktywnych
- Nearpod: quizy, ćwiczenia, gry, prezentacje, importowanie lekcji. Obsługa po angielsku.
Karty pracy
- Dysk Google: dostępnianie w chmurze do wypełnienia w komputerze lub wydrukowania przez uczniów.
- Formularze Google: tworzenie własnych kart lub interaktywne wypełnianie np. kart pracy ze scenariuszy lekcji wprowadzonych wcześniej do formularza.
Tablica, pisanie na tablicy
- Edukator: platforma do prowadzenia lekcji online z funkcją pisania na klasycznej zielonej tablicy. Można też wyświetlać na niej przygotowane wcześniej lub tworzone na bieżąco materiały.
- AWW board: prosta biała tablica, na której może pisać kilka osób jednocześnie. Obsługa po angielsku.
- Udostępnianie ekranu, zrzuty ekranu, zdjęcia
Wykład, pogadanka
- Genially: tworzenie prezentacji i infografik. Obsługa po angielsku.
Kontrolowanie czasu
- Stoper i budzik w smartfonie
- Technika Pomodoro: zakłada dzielenie czasu pracy na 25-minutowe jednostki. Sprawdzi się w pracy samodzielnej.
- Toggl: tworzenie godzinowego planu zadań. Obsługa po angielsku.
Obróbka plików PDF
- I Love PDF: konwersja, scalanie, dzielenie i zmniejszanie plików PDF.
Fragment-lekcji-Prometeusz-czyli-pierwszy-dobroczyńca-ludzkości” z publikacji CEO „Edukacja globalna na zajęciach języka polskiego w szkole podstawowej” (Warszawa 2018)