Jak realizować gotowe scenariusze lekcji zdalnie?

Data dodania: 22.04.2020

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Centrum Edukacji Obywatelskiej i inne organizacje zajmujące się edukacją mają w zasobach gotowe scenariusze lekcji przedmiotowych i tematycznych odwołujące się bezpośrednio do podstawy programowej. W sytuacji nauczania zdalnego bardzo często adaptacji wymagają zaproponowane  w nich metody nauczania, szczególnie tzw. metody aktywizujące, angażujące uczniów bezpośrednio i w czasie rzeczywistym.

Aby pomóc nauczycielom i nauczycielkom w przystosowaniu gotowych scenariuszy lekcji do realizacji w trybie zdalnym, przygotowaliśmy listę narzędzi do przeprowadzenia konkretnych typów ćwiczeń, w większości realizowanych metodami aktywizującymi. Niektóre z tych narzędzi są całkowicie darmowe, inne występują w wersji podstawowej i rozszerzonej. Wiele z nich jest obsługiwanych po polsku. Staraliśmy się wybierać te, które wydawały nam się najprostsze, ale podajemy alternatywy, wiedząc, że wygoda korzystania z aplikacji to sprawa indywidualna. Mamy też świadomość, że lista jest niekompletna i dynamiczna. Tytułem jej uzupełnienia zaadaptowaliśmy fragment przygotowanego do pracy w klasie scenariusza lekcji z języka polskiego na potrzeby nauczania zdalnego.

Praca w parach oraz w małych i większych grupach

• ZoomWebEx lub Adobe Connect: te platformy do wideokonferencji i spotkań online mają funkcję Breakout Rooms, czyli elastycznego i odwracalnego łączenia uczestników w mniejsze grupy, w których mogą oni równolegle pracować nad zadaniami.
Lekcja odwrócona (strategia wyprzedzająca): wspólna praca uczniów poza lekcją w dowolnej formie (telefonicznie, na czacie, przez komunikatory głosowe – możliwości są ogromne) to zachęta do utrzymywania kontaktu i wsparcie integracji klasy w warunkach zdalnych.
  • Conceptboard: tablica do jednoczesnej współpracy wizualnej. Obsługa po angielsku.

Burza pomysłów, post-ity, metoda problemowa

• Mentimeter: do zadawania pytań, ankiet, quizów podczas prezentacji. Odpowiedzi udzielane przez smartfon są gromadzone w postaci chmur słów, wykresów itp. Obsługa po angielsku.
  • AnswerGarden: szybkie zbieranie odpowiedzi na postawione pytanie. Bardzo łatwa obsługa po angielsku.
  • Whiteboard: aplikacja m.in. z wirtualnymi post-itami.

Flipchart, mapa myśli

• Conceptboard: do wykorzystania na co najmniej dwa sposoby: 1) uczniowie sami zapisują swoje pomysły na wspólnej tablicy (na lekcji lub w ramach przygotowania do lekcji); 2) uczniowie dyskutują na bieżąco, a wszystko zapisuje wyznaczona osoba lub nauczyciel, nauczycielka. Obsługa po angielsku.
  • Padlet: miejsce do zamieszczania krótkich notatek z grafiką. Notatki można nawzajem czytać i komentować. Przydatny do przedstawiania rezultatów pracy.

Tworzenie ćwiczeń

• LearningApps: ich istota to prostota. Wystarczy kilka kliknięć, żeby utworzyć proste graficznie ćwiczenia.
  • Wordwall: tworzenie gier wieloosobowych, materiałów interaktywnych
  • Nearpod: quizy, ćwiczenia, gry, prezentacje, importowanie lekcji. Obsługa po angielsku.

Karty pracy

• Dysk Google: dostępnianie w chmurze do wypełnienia w komputerze lub wydrukowania przez uczniów.
  • Formularze Google: tworzenie własnych kart lub interaktywne wypełnianie np. kart pracy ze scenariuszy lekcji wprowadzonych wcześniej do formularza.

Tablica, pisanie na tablicy

• Edukator: platforma do prowadzenia lekcji online z funkcją pisania na klasycznej zielonej tablicy. Można też wyświetlać na niej przygotowane wcześniej lub tworzone na bieżąco materiały.
  • AWW board: prosta biała tablica, na której może pisać kilka osób jednocześnie. Obsługa po angielsku.
  • Udostępnianie ekranu, zrzuty ekranu, zdjęcia

Wykład, pogadanka

• Genially: tworzenie prezentacji i infografik. Obsługa po angielsku.

Kontrolowanie czasu

• Stoper i budzik w smartfonie
  • Technika Pomodoro: zakłada dzielenie czasu pracy na 25-minutowe jednostki. Sprawdzi się w pracy samodzielnej.
  • Toggl: tworzenie godzinowego planu zadań. Obsługa po angielsku.

Obróbka plików PDF

• I Love PDF: konwersja, scalanie, dzielenie i zmniejszanie plików PDF.

Fragment-lekcji-Prometeusz-czyli-pierwszy-dobroczyńca-ludzkości” z publikacji CEO „Edukacja globalna na zajęciach języka polskiego w szkole podstawowej” (Warszawa 2018)