Żywiciel

Informacje o materiale

Data dodania: 30.09.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole

Artykuł

Dzięki wydawnictwu Mamania możemy Państwa po raz drugi zaprosić do pracy z książką „Żywiciel” Deborah Ellis. Książka, jako dodatek do programu, jest przekazywana szkołom za darmo, przy czym szkoły zobowiązują się do pokrycia kosztów wysyłki (ok. 16 zł) oraz przeprowadzenia i udokumentowania działań.

Dlaczego warto?

„Żywiciel” jest niezwykłą opowieścią o Afganistanie pod rządami talibów. Powstała w 2020 roku na podstawie rozmów i wywiadów z afgańskimi uchodźczyniami. Dzięki temu młodzi czytelnicy (10+) mają szansę zrozumieć co oznacza życie w państwie zagarniętym przez talibów, z jedną ideologią, której podporządkowany jest każdy, nawet najmniejszy aspekt życia. Choć książka jest aż nazbyt aktualna, bez trudu można ją odczytać także jako metaforę państwa totalitarnego. Nie epatując przemocą, pokazuje najtrudniejsze momenty z życia afgańskich dzieci i ich rodzi.

Obecnie pracujemy nad nową publikacją uwzględniającą współczesny kontekst, zachęcamy jednak do zapoznania się z zeszłorocznym przewodnikiem po książce.

Zamówienia na trylogię będzie można składać w listopadzie 2021, a działania będą prowadzone do maja 2022.

Jak pracować z książką:

1. Przekaż książkę klubowi czytelniczemu

Po ukończeniu pracy z klubem, wszystkie książki przekazane w ramach projektu PoczytajMy powinny trafić do szkolnej lub klasowej biblioteki i być dostępne na uczniów i uczennic.

2. Pozwól uczniom i uczennicom zdecydować

Być może mają już pomysł jak razem przeczytać książkę i jak o niej rozmawiać. Grupa nie ma obowiązku przeczytania teraz wszystkich trzech tomów – mogą wybrać pierwszy tom, czytać razem poszczególne rozdziały lub znaleźć własne rozwiązanie.

 3. Zróbcie spotkanie o Afganistanie teraz, pół roku temu i podczas poprzednich rządów talibów

Szukajcie informacji o tym, co działo się w kraju Parvany i jak teraz wygląda życie dzieci i dorosłych w Afganistanie. Może uda się Wam zaprosić na spotkanie (np. online) kogoś, kto Wam opowie o tym kraju? Jeśli decydujecie się na samodzielne szukanie informacji, przypomnijcie sobie czym są fake newsy i jak rozróżnić rzetelne źródło wiedzy od takiego, które rozprowadza nieprawdziwe i szkodliwe informacje.

4. Przeczytajcie wspólnie jeden wybrany rozdział

Wybierzcie uważnie, który rozdział chcecie przeczytać. Czy ten, który mówi o życiu codziennym? Ten, w którym dzieci pracują? O wojnie? O państwie totalitarnym? A może chcecie porozmawiać o depresji? Albo porozmawiać o relacjach w rodzinie? Każdy z rozdziałów może zachęcić do rozmowy na wiele ważnych tematów. Wybierzcie ten, który jest dla Was szczególnie ważny. Porozmawiajcie o tym i pozwólcie sobie na porównanie tego z własną wiedzą i własnymi doświadczeniami. Czy wojenne doświadczenia Parvany można porównać z doświadczeniami bohaterów i bohaterek książek o II wojnie światowej lub innych wojennych historii, które znacie?

5. Skorzystajcie z naszej publikacji

Jest ona napisana na podstawie materiałów dla szkół amerykańskich i kanadyjskich, gdzie „Żywiciel” jest omawiany w szkołach. Wybraliśmy formę otwartą, pozwalającą na swobodne czytanie i zapisywanie refleksji, zamiast scenariusz lekcji – dzięki temu mogą Państwo wybrać te fragmenty i pytania kluczowe, które są dla Państwa ważne, a młodzież może wykorzystać publikacje jako narzędzie do samodzielnej pracy. W załączniku poniżej. Publikacja dotyczy pierwszego tomu trylogii.

 6. Szukajcie odpowiedzi

Na pewno w trakcie czytania i rozmowy pojawi się wiele pytań nie tylko o Afganistan, ale i o terroryzm, islam, szariat itd. Gdzie szukać na nie odpowiedzi?

  • strona Salam Labprojekt Anny i Karola Wilczyńskich, przestawiający rzetelną wiedzę na temat islamu oraz krajów, w których jest on religią dominującą. Także na fb, gdzie można zadawać pytania do społeczności i autorów.
  • Amnesty International – baza wiedzy i aktualności, także scenariusze dla szkół i materiały dla nauczycieli.
  • książka „Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych” T.B. Jelloun, wyd. Karakter – w prosty sposób wyjaśnia czym jest islam.
  • zawsze też można napisać na poczytajmy@ceo.org.pl – spróbujemy pomóc 😉

Załącznik:

Publikacja w pdf – link do strony, żeby pobrać: https://poczytajmy.ceo.org.pl/sites/poczytajmy.ceo.org.pl/files/zywiciel_przewodnik_po_ksiazce.pdf

Polecane  (i przy okazji dodane do biblioteki)

  1. Żywiciel – dobre praktyki ze szkół – https://poczytajmy.ceo.org.pl/aktualnosci/aktualnosci/jak-pracowalismy-z-ksiazka-zywiciel-dobre-praktyki-ze-szkol
  2. Równościowe czytanie

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Food waste prevention at our homes

Dzięki ćwiczeniu uczniowie i uczennice poznają zagadnienie marnowania żywności w gospodarstwach domowych i możliwości zapobiegania temu zjawisku.
Zobacz
Publikacja

Model integracji edukacyjnej

Model integracji edukacyjnej to sposób uporządkowania myślenia o wyzwaniach i szansach związanych z integracją uczniów-imigrantów w szkołach.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak pobudzać uczniów i uczennice do samodzielnego i...

“W świecie szybkich zmian [..] gubimy się w tym, czym jest wiedza, co jest rzetelną informacją, co
Zobacz
Film lub webinarium

Współpraca w klasie – jak wykorzystać jej potencjał?

Każdy nauczyciel i każda nauczycielka aranżuje współpracę uczniów. Często jednak jej potencjał nie jest w pełni wykorzystywany.
Zobacz
Film lub webinarium

Jakie są najważniejsze lekcje dla dyrektora w tym...

Podsumowanie mijającego roku razem z „Odporną szkołą”.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak dyrektor szkoły może podzielić się odpowiedzialnością z...

Szkoła, w której młodzi ludzie podejmują decyzje i biorą za nie odpowiedzialność, rozwija ważne umiejętności i jest
Zobacz
Film lub webinarium

Nadchodzi egzamin. Jak dyrektor może wspierać uczniów i...

Narzędzia, jakimi dysponuje dyrektor szkoły, mogą pomóc zmniejszyć presję i rozsądnie zaplanować ostatnie miesiące roku szkolnego.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak lepiej docierać do klientów?

Film o tym, jak lepiej docierać do klientów z programu "Młodzi przedsiębiorczy"
Zobacz
Film lub webinarium

Jak skutecznie zdobywać klientów dla swojej firmy?

Film o tym, jak skutecznie pozyskiwać klientów dla swojej firmy
Zobacz
Film lub webinarium

Jak przygotować się do rozmowy z szefem?

Film o tym, jak przygotować się do rozmowy z szefem z programu "Młodzi przedsiębiorczy"
Zobacz
Film lub webinarium

Jak mogę zmniejszyć ślad węglowy mojej firmy?

Film o tym, jak zmniejszać ślad węglowy firmy z programu "Młodzi przedsiębiorczy"
Zobacz
Film lub webinarium

Jak zmniejszyć produkcję odpadów w mojej firmie

Film o tym jak zmniejszać produkcję odpadów w firmie z programu "Młodzi przedsiębiorczy"
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY