Żywiciel

Informacje o materiale

Data dodania: 30.09.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole

Artykuł

Dzięki wydawnictwu Mamania możemy Państwa po raz drugi zaprosić do pracy z książką „Żywiciel” Deborah Ellis. Książka, jako dodatek do programu, jest przekazywana szkołom za darmo, przy czym szkoły zobowiązują się do pokrycia kosztów wysyłki (ok. 16 zł) oraz przeprowadzenia i udokumentowania działań.

Dlaczego warto?

„Żywiciel” jest niezwykłą opowieścią o Afganistanie pod rządami talibów. Powstała w 2020 roku na podstawie rozmów i wywiadów z afgańskimi uchodźczyniami. Dzięki temu młodzi czytelnicy (10+) mają szansę zrozumieć co oznacza życie w państwie zagarniętym przez talibów, z jedną ideologią, której podporządkowany jest każdy, nawet najmniejszy aspekt życia. Choć książka jest aż nazbyt aktualna, bez trudu można ją odczytać także jako metaforę państwa totalitarnego. Nie epatując przemocą, pokazuje najtrudniejsze momenty z życia afgańskich dzieci i ich rodzi.

Obecnie pracujemy nad nową publikacją uwzględniającą współczesny kontekst, zachęcamy jednak do zapoznania się z zeszłorocznym przewodnikiem po książce.

Zamówienia na trylogię będzie można składać w listopadzie 2021, a działania będą prowadzone do maja 2022.

Jak pracować z książką:

1. Przekaż książkę klubowi czytelniczemu

Po ukończeniu pracy z klubem, wszystkie książki przekazane w ramach projektu PoczytajMy powinny trafić do szkolnej lub klasowej biblioteki i być dostępne na uczniów i uczennic.

2. Pozwól uczniom i uczennicom zdecydować

Być może mają już pomysł jak razem przeczytać książkę i jak o niej rozmawiać. Grupa nie ma obowiązku przeczytania teraz wszystkich trzech tomów – mogą wybrać pierwszy tom, czytać razem poszczególne rozdziały lub znaleźć własne rozwiązanie.

 3. Zróbcie spotkanie o Afganistanie teraz, pół roku temu i podczas poprzednich rządów talibów

Szukajcie informacji o tym, co działo się w kraju Parvany i jak teraz wygląda życie dzieci i dorosłych w Afganistanie. Może uda się Wam zaprosić na spotkanie (np. online) kogoś, kto Wam opowie o tym kraju? Jeśli decydujecie się na samodzielne szukanie informacji, przypomnijcie sobie czym są fake newsy i jak rozróżnić rzetelne źródło wiedzy od takiego, które rozprowadza nieprawdziwe i szkodliwe informacje.

4. Przeczytajcie wspólnie jeden wybrany rozdział

Wybierzcie uważnie, który rozdział chcecie przeczytać. Czy ten, który mówi o życiu codziennym? Ten, w którym dzieci pracują? O wojnie? O państwie totalitarnym? A może chcecie porozmawiać o depresji? Albo porozmawiać o relacjach w rodzinie? Każdy z rozdziałów może zachęcić do rozmowy na wiele ważnych tematów. Wybierzcie ten, który jest dla Was szczególnie ważny. Porozmawiajcie o tym i pozwólcie sobie na porównanie tego z własną wiedzą i własnymi doświadczeniami. Czy wojenne doświadczenia Parvany można porównać z doświadczeniami bohaterów i bohaterek książek o II wojnie światowej lub innych wojennych historii, które znacie?

5. Skorzystajcie z naszej publikacji

Jest ona napisana na podstawie materiałów dla szkół amerykańskich i kanadyjskich, gdzie „Żywiciel” jest omawiany w szkołach. Wybraliśmy formę otwartą, pozwalającą na swobodne czytanie i zapisywanie refleksji, zamiast scenariusz lekcji – dzięki temu mogą Państwo wybrać te fragmenty i pytania kluczowe, które są dla Państwa ważne, a młodzież może wykorzystać publikacje jako narzędzie do samodzielnej pracy. W załączniku poniżej. Publikacja dotyczy pierwszego tomu trylogii.

 6. Szukajcie odpowiedzi

Na pewno w trakcie czytania i rozmowy pojawi się wiele pytań nie tylko o Afganistan, ale i o terroryzm, islam, szariat itd. Gdzie szukać na nie odpowiedzi?

  • strona Salam Labprojekt Anny i Karola Wilczyńskich, przestawiający rzetelną wiedzę na temat islamu oraz krajów, w których jest on religią dominującą. Także na fb, gdzie można zadawać pytania do społeczności i autorów.
  • Amnesty International – baza wiedzy i aktualności, także scenariusze dla szkół i materiały dla nauczycieli.
  • książka „Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych” T.B. Jelloun, wyd. Karakter – w prosty sposób wyjaśnia czym jest islam.
  • zawsze też można napisać na poczytajmy@ceo.org.pl – spróbujemy pomóc 😉

Załącznik:

Publikacja w pdf – link do strony, żeby pobrać: https://poczytajmy.ceo.org.pl/sites/poczytajmy.ceo.org.pl/files/zywiciel_przewodnik_po_ksiazce.pdf

Polecane  (i przy okazji dodane do biblioteki)

  1. Żywiciel – dobre praktyki ze szkół – https://poczytajmy.ceo.org.pl/aktualnosci/aktualnosci/jak-pracowalismy-z-ksiazka-zywiciel-dobre-praktyki-ze-szkol
  2. Równościowe czytanie

Podobne materiały

Film lub webinarium

Odkryj Moc Bibliotek. Przekuj zasoby w działania

Biblioteki mają supermoce! Ale jak je odkryć w zabieganej codzienności?
Zobacz
Film lub webinarium

Jak włączyć rodziców w pracę z klasą

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Zmiana klimatu w narracjach medialnych – krytyczna analiza...

Zobacz
Film lub webinarium

Podręcznik – od nudy do super narzędzia

Jak pracować z podręcznikiem w ciekawy i przystępny sposób. Poznaj proste metody.
Zobacz
Artykuł

Organizacja procesu dydaktycznego w oddziale przygotowawczym

Przed utworzeniem oddziału przygotowawczego (OP) należy przeprowadzić diagnozę potrzeb uczniów i analizę zasobów/kompetencji kadry.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Jak dobrze komunikować się ze sobą i innymi

Scenariusz zajęć na godzinie wychowawczej skupia się na tym, jak komunikować się z sobą i innymi z
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Jak wypełnię mój słoik? Rozmawiamy o dbaniu o...

Zajęcia dla nastolatek i nastolatków, które mają na celu zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o swoje potrzeby.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Debata oksfordzka: człowiek wobec zmian klimatycznych i ekologicznych

Podczas zajęć uczniowie i uczennice uczą się podchodzić krytycznie do narracji na temat relacji człowieka z przyrodą
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Mit jako pozytywna narracja na przykładzie relacji człowieka...

W trakcie zajęć uczniowie i uczennice zapoznają się z greckim mitem o stworzeniu świata, a następnie napiszą
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Dbam o siebie w zgodzie z zegarem biologicznym

Ćwiczenie na temat zegara biologicznego, który dostosowuje procesy fizjologiczne organizmu do poszczególnych faz dnia i nocy.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak korzystać z mocy AI? Inspiracje i trendy...

Poznaj nieznane moce AI! Odkryj nowe, inspirujące sposoby na wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia cyfrowych opowieści, interaktywnych
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Formy ochrony przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą formom ochrony przyrody w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY