Żywiciel

Informacje o materiale

Data dodania: 30.09.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole

Artykuł

Dzięki wydawnictwu Mamania możemy Państwa po raz drugi zaprosić do pracy z książką „Żywiciel” Deborah Ellis. Książka, jako dodatek do programu, jest przekazywana szkołom za darmo, przy czym szkoły zobowiązują się do pokrycia kosztów wysyłki (ok. 16 zł) oraz przeprowadzenia i udokumentowania działań.

Dlaczego warto?

„Żywiciel” jest niezwykłą opowieścią o Afganistanie pod rządami talibów. Powstała w 2020 roku na podstawie rozmów i wywiadów z afgańskimi uchodźczyniami. Dzięki temu młodzi czytelnicy (10+) mają szansę zrozumieć co oznacza życie w państwie zagarniętym przez talibów, z jedną ideologią, której podporządkowany jest każdy, nawet najmniejszy aspekt życia. Choć książka jest aż nazbyt aktualna, bez trudu można ją odczytać także jako metaforę państwa totalitarnego. Nie epatując przemocą, pokazuje najtrudniejsze momenty z życia afgańskich dzieci i ich rodzi.

Obecnie pracujemy nad nową publikacją uwzględniającą współczesny kontekst, zachęcamy jednak do zapoznania się z zeszłorocznym przewodnikiem po książce.

Zamówienia na trylogię będzie można składać w listopadzie 2021, a działania będą prowadzone do maja 2022.

Jak pracować z książką:

1. Przekaż książkę klubowi czytelniczemu

Po ukończeniu pracy z klubem, wszystkie książki przekazane w ramach projektu PoczytajMy powinny trafić do szkolnej lub klasowej biblioteki i być dostępne na uczniów i uczennic.

2. Pozwól uczniom i uczennicom zdecydować

Być może mają już pomysł jak razem przeczytać książkę i jak o niej rozmawiać. Grupa nie ma obowiązku przeczytania teraz wszystkich trzech tomów – mogą wybrać pierwszy tom, czytać razem poszczególne rozdziały lub znaleźć własne rozwiązanie.

 3. Zróbcie spotkanie o Afganistanie teraz, pół roku temu i podczas poprzednich rządów talibów

Szukajcie informacji o tym, co działo się w kraju Parvany i jak teraz wygląda życie dzieci i dorosłych w Afganistanie. Może uda się Wam zaprosić na spotkanie (np. online) kogoś, kto Wam opowie o tym kraju? Jeśli decydujecie się na samodzielne szukanie informacji, przypomnijcie sobie czym są fake newsy i jak rozróżnić rzetelne źródło wiedzy od takiego, które rozprowadza nieprawdziwe i szkodliwe informacje.

4. Przeczytajcie wspólnie jeden wybrany rozdział

Wybierzcie uważnie, który rozdział chcecie przeczytać. Czy ten, który mówi o życiu codziennym? Ten, w którym dzieci pracują? O wojnie? O państwie totalitarnym? A może chcecie porozmawiać o depresji? Albo porozmawiać o relacjach w rodzinie? Każdy z rozdziałów może zachęcić do rozmowy na wiele ważnych tematów. Wybierzcie ten, który jest dla Was szczególnie ważny. Porozmawiajcie o tym i pozwólcie sobie na porównanie tego z własną wiedzą i własnymi doświadczeniami. Czy wojenne doświadczenia Parvany można porównać z doświadczeniami bohaterów i bohaterek książek o II wojnie światowej lub innych wojennych historii, które znacie?

5. Skorzystajcie z naszej publikacji

Jest ona napisana na podstawie materiałów dla szkół amerykańskich i kanadyjskich, gdzie „Żywiciel” jest omawiany w szkołach. Wybraliśmy formę otwartą, pozwalającą na swobodne czytanie i zapisywanie refleksji, zamiast scenariusz lekcji – dzięki temu mogą Państwo wybrać te fragmenty i pytania kluczowe, które są dla Państwa ważne, a młodzież może wykorzystać publikacje jako narzędzie do samodzielnej pracy. W załączniku poniżej. Publikacja dotyczy pierwszego tomu trylogii.

 6. Szukajcie odpowiedzi

Na pewno w trakcie czytania i rozmowy pojawi się wiele pytań nie tylko o Afganistan, ale i o terroryzm, islam, szariat itd. Gdzie szukać na nie odpowiedzi?

  • strona Salam Labprojekt Anny i Karola Wilczyńskich, przestawiający rzetelną wiedzę na temat islamu oraz krajów, w których jest on religią dominującą. Także na fb, gdzie można zadawać pytania do społeczności i autorów.
  • Amnesty International – baza wiedzy i aktualności, także scenariusze dla szkół i materiały dla nauczycieli.
  • książka „Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych” T.B. Jelloun, wyd. Karakter – w prosty sposób wyjaśnia czym jest islam.
  • zawsze też można napisać na poczytajmy@ceo.org.pl – spróbujemy pomóc 😉

Załącznik:

Publikacja w pdf – link do strony, żeby pobrać: https://poczytajmy.ceo.org.pl/sites/poczytajmy.ceo.org.pl/files/zywiciel_przewodnik_po_ksiazce.pdf

Polecane  (i przy okazji dodane do biblioteki)

  1. Żywiciel – dobre praktyki ze szkół – https://poczytajmy.ceo.org.pl/aktualnosci/aktualnosci/jak-pracowalismy-z-ksiazka-zywiciel-dobre-praktyki-ze-szkol
  2. Równościowe czytanie

Podobne materiały

Film lub webinarium

Webinarium Środowisko przyrodnicze lokalnie

Zapraszamy do obejrzenia webinarium, podczas którego porozmawiamy o globalnych wyzwaniach środowiskowych i możliwościach lokalnych działań.
Zobacz
Film lub webinarium

O budowaniu sieci wsparcia dla nauczycieli

Zobacz
Artykuł

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ukraińskich uczniów w szkołach

W niniejszym materiale zawarto podpowiedzi, w jaki sposób prowadzić rozpoznawanie potrzeb i możliwości uczniów ukraińskich.
Zobacz
Artykuł

Jak przyjmować w szkole nowych uczniów? 6 najważniejszych...

Materiał  skierowany jest do dyrektorów szkół, którzy mierzą się z nadal trwającym napływem uczniów z Ukrainy.
Zobacz
Film lub webinarium

Ocenianie, które pomaga w nauczaniu i uczeniu się....

Sposób oceniania wywołuje gorące dyskusje z rodzicami i wewnątrz rady pedagogicznej. Podjęcie tej rozmowy jest pierwszym krokiem
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Równość płci na świecie. Scenariusz

Scenariusz ma na celu zachęcanie dziewcząt do podejmowania wyzwań w ramach nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Co zrobić, by projekt cały czas trwał? Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i utrzymaniu motywacji młodzieży przy realizacji wyznaczonych celów.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Projekt osadzony lokalnie. Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i znalezieniu lokalnych sojuszników. Poznasz sposoby realizacji projektu w
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Krytyczna postawa wobec mediów. Ćwiczenia

Materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i wzmacniania wiedzy na temat aktualnych wyzwań. Poznasz metody weryfikacji
Zobacz
Publikacja

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej...

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej edukacji klimatycznej
Zobacz
Gra

Włącz szkołę dla klas 1-3

Scenariusz i gra dla klas 1-3 o wolontariacie i organizacjach społecznych. Kim jest wolontariusz, co robią organizacje
Zobacz
Artykuł

Krytyczne myślenie a ochrona środowiska – na co...

Artykuł porusza kwestie krytycznego myślenia w ochronie środowiska wokół takich zagadnień jak: segregacja odpadów, transport oraz fast
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY