Żywiciel

Informacje o materiale

Data dodania: 30.09.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole

Artykuł

Dzięki wydawnictwu Mamania możemy Państwa po raz drugi zaprosić do pracy z książką „Żywiciel” Deborah Ellis. Książka, jako dodatek do programu, jest przekazywana szkołom za darmo, przy czym szkoły zobowiązują się do pokrycia kosztów wysyłki (ok. 16 zł) oraz przeprowadzenia i udokumentowania działań.

Dlaczego warto?

„Żywiciel” jest niezwykłą opowieścią o Afganistanie pod rządami talibów. Powstała w 2020 roku na podstawie rozmów i wywiadów z afgańskimi uchodźczyniami. Dzięki temu młodzi czytelnicy (10+) mają szansę zrozumieć co oznacza życie w państwie zagarniętym przez talibów, z jedną ideologią, której podporządkowany jest każdy, nawet najmniejszy aspekt życia. Choć książka jest aż nazbyt aktualna, bez trudu można ją odczytać także jako metaforę państwa totalitarnego. Nie epatując przemocą, pokazuje najtrudniejsze momenty z życia afgańskich dzieci i ich rodzi.

Obecnie pracujemy nad nową publikacją uwzględniającą współczesny kontekst, zachęcamy jednak do zapoznania się z zeszłorocznym przewodnikiem po książce.

Zamówienia na trylogię będzie można składać w listopadzie 2021, a działania będą prowadzone do maja 2022.

Jak pracować z książką:

1. Przekaż książkę klubowi czytelniczemu

Po ukończeniu pracy z klubem, wszystkie książki przekazane w ramach projektu PoczytajMy powinny trafić do szkolnej lub klasowej biblioteki i być dostępne na uczniów i uczennic.

2. Pozwól uczniom i uczennicom zdecydować

Być może mają już pomysł jak razem przeczytać książkę i jak o niej rozmawiać. Grupa nie ma obowiązku przeczytania teraz wszystkich trzech tomów – mogą wybrać pierwszy tom, czytać razem poszczególne rozdziały lub znaleźć własne rozwiązanie.

 3. Zróbcie spotkanie o Afganistanie teraz, pół roku temu i podczas poprzednich rządów talibów

Szukajcie informacji o tym, co działo się w kraju Parvany i jak teraz wygląda życie dzieci i dorosłych w Afganistanie. Może uda się Wam zaprosić na spotkanie (np. online) kogoś, kto Wam opowie o tym kraju? Jeśli decydujecie się na samodzielne szukanie informacji, przypomnijcie sobie czym są fake newsy i jak rozróżnić rzetelne źródło wiedzy od takiego, które rozprowadza nieprawdziwe i szkodliwe informacje.

4. Przeczytajcie wspólnie jeden wybrany rozdział

Wybierzcie uważnie, który rozdział chcecie przeczytać. Czy ten, który mówi o życiu codziennym? Ten, w którym dzieci pracują? O wojnie? O państwie totalitarnym? A może chcecie porozmawiać o depresji? Albo porozmawiać o relacjach w rodzinie? Każdy z rozdziałów może zachęcić do rozmowy na wiele ważnych tematów. Wybierzcie ten, który jest dla Was szczególnie ważny. Porozmawiajcie o tym i pozwólcie sobie na porównanie tego z własną wiedzą i własnymi doświadczeniami. Czy wojenne doświadczenia Parvany można porównać z doświadczeniami bohaterów i bohaterek książek o II wojnie światowej lub innych wojennych historii, które znacie?

5. Skorzystajcie z naszej publikacji

Jest ona napisana na podstawie materiałów dla szkół amerykańskich i kanadyjskich, gdzie „Żywiciel” jest omawiany w szkołach. Wybraliśmy formę otwartą, pozwalającą na swobodne czytanie i zapisywanie refleksji, zamiast scenariusz lekcji – dzięki temu mogą Państwo wybrać te fragmenty i pytania kluczowe, które są dla Państwa ważne, a młodzież może wykorzystać publikacje jako narzędzie do samodzielnej pracy. W załączniku poniżej. Publikacja dotyczy pierwszego tomu trylogii.

 6. Szukajcie odpowiedzi

Na pewno w trakcie czytania i rozmowy pojawi się wiele pytań nie tylko o Afganistan, ale i o terroryzm, islam, szariat itd. Gdzie szukać na nie odpowiedzi?

  • strona Salam Labprojekt Anny i Karola Wilczyńskich, przestawiający rzetelną wiedzę na temat islamu oraz krajów, w których jest on religią dominującą. Także na fb, gdzie można zadawać pytania do społeczności i autorów.
  • Amnesty International – baza wiedzy i aktualności, także scenariusze dla szkół i materiały dla nauczycieli.
  • książka „Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych” T.B. Jelloun, wyd. Karakter – w prosty sposób wyjaśnia czym jest islam.
  • zawsze też można napisać na poczytajmy@ceo.org.pl – spróbujemy pomóc 😉

Załącznik:

Publikacja w pdf – link do strony, żeby pobrać: https://poczytajmy.ceo.org.pl/sites/poczytajmy.ceo.org.pl/files/zywiciel_przewodnik_po_ksiazce.pdf

Polecane  (i przy okazji dodane do biblioteki)

  1. Żywiciel – dobre praktyki ze szkół – https://poczytajmy.ceo.org.pl/aktualnosci/aktualnosci/jak-pracowalismy-z-ksiazka-zywiciel-dobre-praktyki-ze-szkol
  2. Równościowe czytanie

Podobne materiały

Film lub webinarium

Kto się boi matematyki? Czy da się ją...

Poznaj sposoby na to, aby dzieci polubiły matematykę i zainspiruj się doświadczeniem z pracy z dziećmi w
Zobacz
Film lub webinarium

Jak twórczo wykorzystać potencjał lokalny w bibliotece?

"Lokalność w bibliotece" cz. II. Zainspiruj się lokalnością . Dowiedz się w jaki sposób ją diagnozować i
Zobacz
Film lub webinarium

Diagnoza lokalna w bibliotece

"Lokalność w bibliotece" cz. I. Zainspiruj się lokalnością . Dowiedz się w jaki sposób ją diagnozować i
Zobacz
Gra Edukacyjna

Ikony skojarzeń i gra karciana do spektaklu „Iskry...

Narzędzie edukacyjne, które pomoże poznać lub zapamiętać dokonania osób ważnych dla polskiej historii, nauki i kultury.
Zobacz
Gra Edukacyjna

RÓWNE SZANSE. Gra korytarzowa

Narzędzie edukacyjne, pobudzające do refleksji nad wzajemną współpracą w społeczności szkolnej i przydatne we wdrażaniu standardu równości
Zobacz
Film lub webinarium

Nauczyciel i rodzic. Jak razem zbudować dobry kontakt?

Obustronna komunikacja jest podstawą dobrych kontaktów, z których korzyści możesz czerpać Ty, rodzice i Twoi uczniowie.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak pracować nad programem wychowawczo-profilaktycznym w szkole?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

VI.13 Czy Chiny zastąpią USA w roli supermocarstwa?

Scenariusz lekcji realizuje zagadnienie VI.13. Dotyczy Chin, ich supermocarstwowych predyspozycji oraz rywalizacji z USA.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

VII.5, VI.15 Rozmowy w trójkącie bermudzkim – między...

Scenariusz lekcji realizuje zagadnienie VII.5 i VI.15. Dotyczy złożonych zagadnień związanych ze współistnieniem religii, wolności wypowiedzi i
Zobacz
Materiał graficzny

Prezentacja do webinaru ,,Przedsiębiorczy, czyli zaangażowany. Jak dbać...

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Program warsztatu dla nauczycieli ,,Jak założyć spółdzielnię uczniowską”

Zobacz
Materiał graficzny

Prezentacja do webinaru dla uczniów ,,Budując mosty”

Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY