Zrównoważony transport nie tylko we wrześniu

Informacje o materiale

Data dodania: 11.09.2021

Grupa docelowa: Wychowawcy, Uczniowie, Specjaliści w szkole, Nauczyciele przedmiotowi, Bibliotekarze

Artykuł

Jeżdżę autobusem, żeby nie parkować równolegle – ogłasza Loesje, grupa autorów i autorek popularnych sentencji. Każdy powód do pozostawienia samochodu na przydomowym parkingu jest dobry.

Środek transportu wybierany przez każdego i każdą z nas w drodze do sklepu, pracy, w delegację czy na wakacje decyduje o naszej wygodzie, wpływa na zdrowie i środowisko, zarówno to najbliższe nam, jak i całej planety. Jeśli brzmi to abstrakcyjnie, warto spojrzeć na liczby, których dostarczy np. ten kalkulator indywidualnego poziomu emisji dwutlenku węgla, w tym tego zależnego od używanych na co dzień środków transportu.

W odpowiedzi na zanieczyszczenie powietrza, hałas, zmniejszające się bezpieczeństwo drogowe i inne negatywne konsekwencje ekologiczne wzmożonego ruchu samochodowego – np. zmianę klimatu – Europa i Polska rozwijają zrównoważony transport. „Zgodnie z polityką transportową w Unii Europejskiej, niezbędne jest dążenie do transportu ekologicznego, niskoemisyjnego, nie zanieczyszczającego powietrza, przyjaznego środowisku oraz cechującego się niedużym zapotrzebowaniem na przestrzeń” – pisze Michał Wolny w artykule Zrównoważona mobilność miast. Wyrazem tej polityki jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu przypadający w dniach 16-22.09. i zwieńczony Dniem bez Samochodu. Jak włączyć się w niego razem z uczniami i uczennicami?

  • Sprawdzić z młodzieżą, jak się żyje bez auta i całą grupą „przesiąść się” na komunikację zbiorową, rower lub hulajnogę (pamiętając o kasku!).
  • Zachęcać do wzajemnego podwożenia się osób mieszkających w sąsiedztwie (tak działa tzw. carpooling, czyli zbieranie chętnych do podróży jednym autem).
  • Pokazać, że zrównoważony transport sprzyja zmniejszaniu niskiej emisji, co wyjaśnia plakat Czyste powietrze zależy od Ciebie!

  • Zmodyfikować kalkulator emisji CO2 na potrzeby lekcji matematyki lub środowiska/geografii.
  • Skorzystać na lekcjach z gotowych scenariuszy Ziemia na dwóch kółkach i Dwa kółka i spółka.
  • Budować w młodych obywatelach i obywatelkach poczucie sprawczości w kształtowaniu zrównoważonej polityki transportowej, np. przedstawić realne zmiany w polityce rowerowej Warszawy osiągnięte pod wpływem Warszawskiej Masy Krytycznej lub wspólnie zaangażować się we wspieranie lokalnych planów rozwoju zrównoważonego transportu.
  • Porozmawiać o rówieśnikach lub rówieśniczkach uczniów i uczennic, którzy są eko.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Jak reagować na przemoc w klasie?

Sytuacje przemocowe między uczniami należą do najtrudniejszych, z jakim mierzą się w szkole nauczyciele i nauczycielki.
Zobacz
Artykuł

Informacja zwrotna. Cud w szkole i w domu.

Poznaj informację zwrotną, która zawiera wskazanie i docenienie dobrych elementów pracy ucznia, oraz pokazuje to, co wymaga
Zobacz
Film lub webinarium

Niezbędnik dokumentalny. Jak korzystać z filmów dokumentalnych na...

Podczas webinaru przyjrzeliśmy się wykorzystaniu filmów dokumentalnych w pracy edukacyjnej – zarówno w warstwie analizy i interpretacji,
Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć warunki, które wzmacniają zaangażowanie nauczycieli?

Jak tworzyć warunki w szkole, w których nauczyciele i nauczycielki będą chętniej się angażować.
Zobacz
Film lub webinarium

Moja i twoja, czyli nasza. Jakiej szkoły chcą...

Jak stworzyć środowisko, które sprzyja uczniom i uczennicom, wzmacnia ich aktywność oraz otwartość na innych.
Zobacz
Artykuł

Współpraca z organizacją społeczną

Jak prowadzić współpracę z organizacją społeczną, by korzyści dla placówki oświatowej były jak największe.
Zobacz
Artykuł

Kręgi Naprawcze jako forma rozwiązywania konfliktów w szkołach

Artykuł „Kręgi Naprawcze jako forma rozwiązywania konfliktów w szkołach” ma na celuprzedstawienie metody Kręgów Naprawczych, genezy ich
Zobacz
Artykuł

Scenariusz zebrania z rodzicami

Zobacz
Artykuł

Diagnoza kompetencji przedmiotowych uczniów z doświadczeniem migracji

Ocena wiedzy z zakresu poszczególnych przedmiotów jest jedną z kluczowych aktywności podejmowanych przez nauczycieli w ramach ewaluacji.
Zobacz
Artykuł

Działania szkół odpowiadające na wyzwania wynikające z potrzeb...

W poniższym zestawieniu prezentujemy dobre praktyki, które odnoszą się do zaspokajania potrzeb dzieci i młodzieży w zakresie
Zobacz
Artykuł

Działania szkół odpowiadające na wyzwania wynikające z potrzeb...

W poniższym zestawieniu prezentujemy dobre praktyki, które odnoszą się do zaspokajania potrzeb społecznych dzieci i młodzieży.
Zobacz
Artykuł

Działania szkół odpowiadające na wyzwania wynikające z potrzeb...

W poniższym zestawieniu prezentujemy dobre praktyki, które odnoszą się do zaspokajania potrzeb emocjonalnych dzieci i młodzieży.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY