Zmiana klimatu – jak wzrastała temperatura na Ziemi?

Data dodania: 18.10.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Uczniowie

W literaturze, rozmowach i dyskusjach na temat zmiany klimatu bardzo często wspomina się o zmianie średniej rocznej temperatury Ziemi. Z corocznych raportów Światowej Organizacji Meteorologicznej wynika, że ostatnie lata były najcieplejszymi w historii Ziemi, ale co to właściwie znaczy?

Myśląc o średnich temperaturach na Ziemi w minionych latach, stuleciach, a nawet tysiącleciach warto poznać skalę tych wahań. Istotna jest również obserwacja, kiedy i w jakich okolicznościach temperatura ta gwałtownie zaczęła rosnąć. W bardzo ciekawy, obrazowy sposób wyjaśnia to autor naukowych rysunków – Randall Munroe (w Polsce wydano jego książkę „A co gdyby?”, która w zabawny sposób opisuje trudne zagadnienia z pogranicza matematyki, fizyki, chemii czy biologii). W jednym ze swoich komiksów, rozrysował dokładnie zmianę średnich rocznych temperatur na Ziemi na przestrzeni tysięcy lat. Aby czytelnikowi łatwiej było odnaleźć się w zamierzchłych czasach – dodał ważne wydarzenia historyczne na osi czasu.

Zabawną i niezwykle pouczającą historię zmian można znaleźć na stronie https://xkcd.com/1732/.