Zacznijmy od małej zmiany

Informacje o materiale

Data dodania: 09.10.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Dyrektorzy

Artykuł

Szkoły nie staną się lepsze przez przypadek. Na ich sukces w dużej mierze mają wpływ dyrektorzy, którzy dziś są tak naprawdę przywódcami edukacyjnymi. Ich wizje zmiany, konsekwencja w działaniu, umiejętność zarażenia innych entuzjazmem to recepta na skuteczne zmienianie szkół i tworzenie środowisk sprzyjających uczeniu się uczniów. Jak pokazują przykłady absolwentów Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty (SPLO), można uzyskać imponujące efekty, wprowadzając określone innowacje.

Wielkie efekty małych zmian

Skuteczniejsze jest konsekwentne wdrażanie małej zmiany niż rewolucyjne przewracanie do góry nogami dotychczasowego funkcjonowania szkoły. Dlatego słuchacze Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty, realizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Collegium Civitas,  przy wsparciu mentorów decydują się na wprowadzenie jednej innowacji w ciągu roku szkolnego, monitorują postępy, adekwatnie reagują i modyfikują przyjęty plan działania.

W wiejskiej szkole w Baruchowie, która miała opinię dobrej, dyrektor zaproponował nauczycielom prowadzenie lekcji metodami aktywizującymi, m.in. metodą projektu i pracy w grupach.

– Z przyjemnością obserwowałem zajęcia, na których wszyscy uczniowie byli zaangażowani, a nie tylko ci chętni – mówi Tomasz Pawlicki, dyrektor Zespołu Szkół w Baruchowie. – Najpiękniejsze jest to, że sami uczniowie widzą korzyści z takiego sposobu nauczania. Jeden z nich powiedział, że „w grupie szybciej się uczymy i rozwijamy, bo każdy z nas ma ciekawe pomysły” – dodaje Tomasz Pawlicki.

W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białaczowie dyrektorka postanowiła kształtować środowisko sprzyjające uczeniu się.   – Wprowadziliśmy jako standardową praktykę w pracy nauczycieli podawanie celów lekcji i kryteriów sukcesu a także przekazywanie informacji zwrotnych. Oprócz tego położyliśmy duży nacisk na pracę w grupach, aktywizowanie uczniów i zachęcenie ich do uczenia się od siebie nawzajem – mówi Beata Piotrowska, dyrektorka szkoły. – To, że zmiany będą przyjęte pozytywnie, było dla mnie oczywiste. Natomiast fakt, że najlepszymi rzecznikami wprowadzonych innowacji stali się uczniowie, był dla mnie osobiście wisienką na torcie – przyznaje Beata Piotrowska.

Na współpracę postawiła też Jolanta Kolan, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Jakubowicz w Ostrowitem. – To właśnie dzięki niej dzieci uczą się współodpowiedzialności, czują się częścią grupy, wzrasta ich samoocena i chęć poznawania nowych rzeczy – mówi Jolanta Kolan. – Co ważne, nie każdy, kto pracuje ze sobą, faktycznie współpracuje w zespole. Uruchomienie takiego procesu wymaga od nauczycieli dużej uważności i wyczucia – dodaje.

Liderzy tych małych zmian nie tracili energii na myślenie, co zrobić, by przeskoczyć kilka stanin. Skoncentrowali się na tym, co mogą wprowadzić od zaraz, co jednocześnie ukierunkuje pracę nauczycieli na skuteczne nauczanie a tym samym uczenie się uczniów. Tym się wyróżnia dobra szkoła, że inspiruje i motywuje do stawania się jeszcze lepszym.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Jak uczyć, by obniżać stres uczniów przed egzaminem?

Sprawdzaniu wiedzy towarzyszą emocje oraz stres. Z jakich metod korzystać na co dzień, by przekuwać je w
Zobacz
Artykuł

Nie masz czerwonego paska? Nie szkodzi

W ostatnim czasie zjawisko „czerwonego paska” budzi kontrowersje. Słychać coraz więcej głosów, że cena, jaką ponoszą uczniowie,
Zobacz
Film lub webinarium

Konflikt w radzie pedagogicznej. Co robić?

Konflikty to naturalny element pracy zespołowej i może być motorem rozwoju oraz korzystnych zmian.
Zobacz
Artykuł

Moja droga do uczenia bez ocen cyfrowych

Dobra praktyka nauczycielska do pracy bez ocen cyfrowych. Zawiera ankietę samooceny dla uczniów do pobrania.
Zobacz
Publikacja

Słowniczek oceniania kształtującego

Poznaj Słowniczek oceniania kształtującego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Podsumowanie, ewaluacja, refleksja w grupie projektowej

Jak podsumować projekt młodzieżowy?
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Wzmocnienie grupy projektowej

Zestaw ćwiczeń do wykorzystania na zajęciach mających na celu podsumowanie działań młodzieży w projekcie.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ja w grupie – gdzie zmierzać po zakończonym...

Poznaj kilka ćwiczeń, które mogą być pomocne w analizie swojej roli w życiu grupy realizującej projekt młodzieżowy.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Projekt z lotu ptaka

Dwa ćwiczenia na podsumowanie szkolnego projektu młodzieżowego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielone ławki

Czy wasza szkoła funkcjonuje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju Sprawdźcie to!
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielona inwentaryzacja

Gra terenowa jest formą zabawy, w której można potraktować region jako planszę do gry.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zaprzyjaźnij się z naturą

Wspólnie znajdźcie i przeanalizujecie inwestycje oraz aktywności gospodarcze, podjęte na terenie znajdującym się na obszarze chronionym.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY