Opis materiału
Kolejne spotkanie organizowane w ramach cyklu “Odporna szkoła” poświęciliśmy rozmowie o tym, co pozwala wnioskować o tej jakości, rozumianej przez pryzmat zadowolenia uczniów i rodziców oraz osiągania przez szkołę możliwie najwyższych efektów edukacyjnych i wychowawczych.
Podczas webinarium rozmawialiśmy o tym:
- dlaczego warto gromadzić i analizować twarde dane, które pozwalają wnioskować o jakości uczenia się uczniów i ich dobrostanie (aspektach wychowawczych, poczuciu bezpieczeństwa itp.),
- skąd brać te informacje, jeśli nie chcemy skupiać się wynikach wyrażonych liczbowo, czyli na ocenach,
- jakie znaczenie mają te dane dla budowania motywacji i zaangażowania – zarówno uczniów, jak i nauczycieli,
- jak organizować pracę zespołową nauczycieli wokół gromadzenia i analizowania danych, by korzystać z ich zbiorowej skuteczności.
Naszymi gościniami były ekspertki, których doświadczenie zawodowe pozwoli spojrzeć na ten temat w kilku ważnych perspektyw:
- Barbara Dubiecka-Kruk – nauczycielka, autorka podręczników do matematyki, scenariuszy szkoleń, diagnoz i próbnych arkuszy egzaminacyjnych z matematyki. Trenerka oświatowa i coach edukacyjny, moderatorka design thinking. Zajmuje się pomiarem dydaktycznym – badaniem poziomu wiedzy i umiejętności uczniów w celu formułowania wartościowej informacji zwrotnej.
- Marta Hołub – dyrektorka jednej z wrocławskich szkół podstawowych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty. Z CEO współpracuje od 2012 roku jako dyrektorka konsultantka i trenerka. Pracowała jako doradczyni w programie Akademia Liderów Oświaty Szkoły Uczącej Się. Jako dyrektorka szkoły podzieli się wiedzą o tym, jak pracować z radą pedagogiczną oraz jakie znaczenie dla motywacji i zaangażowania uczniów i nauczycieli ma gromadzenie i analizowanie danych.
- Joanna Prokopowicz – nauczycielka matematyki w klasach I – III oraz IV – VIII w Niepublicznej Szkole Podstawowej Gaudeamus w Warszawie. Sprawuję nadzór metodyczny nad edukacją matematyczną w swojej szkole. Jest także liderką w programie Całościowy Rozwój Szkoły – wdraża ocenianie kształtujące i organizuje współpracę nauczycieli w tym zakresie. Podzieli się doświadczeniem współpracy z dyrektorką wokół wzmacniania zbiorowej skuteczności nauczycieli we wspieraniu uczenia się uczniów.
Spotkanie poprowadzili Przemysław Kluge, ekspert Centrum Edukacji Obywatelskiej ds. rozwoju dyrektorów szkół oraz Katarzyna Pijanowska, koordynatorka cyklu „Odporna szkoła”.
Sieć dyrektorska organizowana jest przy współpracy programu „Szkoła ucząca się”, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.