Wykorzystywanie filmów w nauczaniu – dlaczego warto

FILM/Webinar

Data dodania: 10.01.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Nauczyciele świetlicy, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Rzut oka na współczesną komunikację wirtualną (np. poprzez wejście na kilka stron internetowych) wystarczy, by stwierdzić, że naszą kulturą rządzą obrazy (i obrazki). Skorzystać z nich można także w edukacji, np. włączając do nauczania filmy fabularne i dokumentalne.

W czasie konferencji Inspir@cje Robert Pruszczyński z Centrum Edukacji Obywatelskiej opowiadał o roli filmu w edukacji. Nasz ekspert, na przykładzie programów „Shortcut – małe historie, wielkie sprawy” oraz “Dobre łącza”, zaprezentował korzyści płynące z aktywnego i elastycznego włączania filmów do szkolnej współpracy z młodymi ludźmi.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystąpienia naszego eksperta, a także do zapoznania się z prezentacją na ten temat.

Z materiałów dowiecie się m.in.:

• w jaki sposób filmy i aktywności z nimi związane mogą wzmacniać kompetencje społeczno-emocjonalne uczniów i uczennic, budować ich samoświadomość oraz umiejętności interpersonalne, a także pomagać w procesie podejmowania odpowiedzialnych decyzji;
  • jak wykorzystać filmy w dyskusjach na trudne tematy oraz do przedstawienia konsekwencji negatywnych zachowań;
  • jak za pomocą filmów promować odpowiedzialne i obywatelskie postawy społeczne.

Dzięki prezentacji:

• poznacie metodykę i metodologię pracy z filmem;
  • przekonacie się, jak wymiana refleksji i doświadczeń związanych z konkretnymi filmami pomaga budować dodatkową płaszczyznę porozumienia z Waszymi uczniami i uczennicami oraz tworzyć z nimi partnerską relację, bazującą na zaufaniu;
  • dostrzeżecie potencjał, wszechstronność i atrakcyjność edukacji filmowej;
  • dowiecie się więcej o programach i narzędziach proponowanych w obszarze programowym Otwieraj na kulturę.