Współpraca nauczycieli – okiem praktyka

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 17.09.2021

Grupa docelowa: Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi

Opis materiału

Podczas webinarium nauczycielki z czterech szkół, które łączy udział w Klubie “Szkoły uczącej się”, pokazują spełniony potencjał współpracy w szkole w różnych jej aspektach:

  • współpracy między uczniami, którzy wspierają się w procesie uczenia
  • profesjonalnej współpracy nauczycieli w doskonaleniu nauczania, która pozwala celnie odpowiadać na potrzeby uczniów a także łączyć siły w projektach interdyscyplinarnych
  • współpracy, która obejmuje uczniów, nauczycieli i rodziców, tworzy wspólnotę celów i buduje przywiązanie do “naszej szkoły”

Rozmawialiśmy o tym, co składa się na sukces przedstawionych działań i jakie warunki są potrzebne, by współpraca była głęboka i efektywna, a także co dzięki niej zyskują: uczniowie, nauczyciele i cała społeczność szkolna.

W webinarium udział wzięły:

  •  Elżbieta Nazaruk – nauczycielka języka polskiego z trzynastoletnim stażem, wychowawczyni klasy 7, liderka zespołu przedmiotowego W Międzynarodowej Szkole Podstawowej „Paderewski” w Lublinie. Jedna rzecz, którą chcę przekazać o sobie to „jeśli coś robisz, włóż w to serce, inaczej nici z frajdy”.
  • Joanna Wróblewska-Karpowicz – nauczycielka języka angielskiego i francuskiego, wychowawczyni, a także koordynatorka projektów Erasmus+ i PO WER w Międzynarodowej Szkole Podstawowej „Paderewski” w Lublinie. W swojej pracy stawia na otwartość i ciekawość – zarówno swoją, jak i swoich uczniów.
  • Renata Janik – nauczycielka historii, terapeuta, wychowawczyni, koordynatorka szkolnego Programu Nauki Zachowania w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie. Jej motto to słowa św. Augustyna: „Jeśli chcesz być wielki, zaczynaj od rzeczy małych. Zakładaj głęboki fundament pokory, skoro zamierzasz budować wysoko”
  • Jolanta Łosowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, socjoterapeutka, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie, a także liderka szkolnego zespołu Pomocnych Przyjaciół, certyfikowana trenerka myślenia krytycznego, mentorka w kursach OKzeszyt. „Pozytywnie zakręcona na nowoczesne nurty edukacji, uczy się dbać również o własny dobrostan, łapie chwile dla siebie”.
  • Marita Kowalczyk – pracuje w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania do życia w rodzinie. Jest liderką w programie SUS, promującą OK zeszyt w szkole. Nauczanie traktuje jako wspólną przygodę z uczniami, podczas której stawia na samodzielność, odpowiedzialność i współpracę pomiędzy uczniem, nauczycielem i rodzicem.
  •  Justyna Krawczyk – uczy języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Została nauczycielką, bo lubi być zaskakiwana każdego dnia.
  • Iwona Krysińska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, koordynatorka programu Obserwacja Wybranych Uczniów w Szkole Podstawowej nr 1 im.Stanisława Staszica w Piastowie. Jej motto: „Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego”
  • Małgorzata Nagórska – pedagog w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie. Aktywność, uczestnictwo, odkrywanie potencjału jednostki i grupy, pedagogika niedyrektywna, twórcze działania, relacje, traktowanie inności, różnorodności jako wartości – to jej zdaniem najważniejsze hasła, które powinny towarzyszyć każdemu animatorowi i pedagogowi.

Klub Szkół uczących się zrzesza szkoły poszukujące wspólnie odpowiedzi na pytania: czym jest dobra szkoła i dobre nauczanie. Przyłączcie się do nas w tych poszukiwaniach podczas webinarium.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Kto się boi matematyki? Czy da się ją...

Poznaj sposoby na to, aby dzieci polubiły matematykę i zainspiruj się doświadczeniem z pracy z dziećmi w
Zobacz
Film lub webinarium

Jak twórczo wykorzystać potencjał lokalny w bibliotece?

"Lokalność w bibliotece" cz. II. Zainspiruj się lokalnością . Dowiedz się w jaki sposób ją diagnozować i
Zobacz
Film lub webinarium

Diagnoza lokalna w bibliotece

"Lokalność w bibliotece" cz. I. Zainspiruj się lokalnością . Dowiedz się w jaki sposób ją diagnozować i
Zobacz
Gra Edukacyjna

Ikony skojarzeń i gra karciana do spektaklu „Iskry...

Narzędzie edukacyjne, które pomoże poznać lub zapamiętać dokonania osób ważnych dla polskiej historii, nauki i kultury.
Zobacz
Gra Edukacyjna

RÓWNE SZANSE. Gra korytarzowa

Narzędzie edukacyjne, pobudzające do refleksji nad wzajemną współpracą w społeczności szkolnej i przydatne we wdrażaniu standardu równości
Zobacz
Film lub webinarium

Nauczyciel i rodzic. Jak razem zbudować dobry kontakt?

Obustronna komunikacja jest podstawą dobrych kontaktów, z których korzyści możesz czerpać Ty, rodzice i Twoi uczniowie.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak pracować nad programem wychowawczo-profilaktycznym w szkole?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

VI.13 Czy Chiny zastąpią USA w roli supermocarstwa?

Scenariusz lekcji realizuje zagadnienie VI.13. Dotyczy Chin, ich supermocarstwowych predyspozycji oraz rywalizacji z USA.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

VII.5, VI.15 Rozmowy w trójkącie bermudzkim – między...

Scenariusz lekcji realizuje zagadnienie VII.5 i VI.15. Dotyczy złożonych zagadnień związanych ze współistnieniem religii, wolności wypowiedzi i
Zobacz
Materiał graficzny

Prezentacja do webinaru ,,Przedsiębiorczy, czyli zaangażowany. Jak dbać...

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Program warsztatu dla nauczycieli ,,Jak założyć spółdzielnię uczniowską”

Zobacz
Materiał graficzny

Prezentacja do webinaru dla uczniów ,,Budując mosty”

Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY