Współpraca nauczycieli – okiem praktyka

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 17.09.2021

Grupa docelowa: Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi

Opis materiału

Podczas webinarium nauczycielki z czterech szkół, które łączy udział w Klubie “Szkoły uczącej się”, pokazują spełniony potencjał współpracy w szkole w różnych jej aspektach:

  • współpracy między uczniami, którzy wspierają się w procesie uczenia
  • profesjonalnej współpracy nauczycieli w doskonaleniu nauczania, która pozwala celnie odpowiadać na potrzeby uczniów a także łączyć siły w projektach interdyscyplinarnych
  • współpracy, która obejmuje uczniów, nauczycieli i rodziców, tworzy wspólnotę celów i buduje przywiązanie do “naszej szkoły”

Rozmawialiśmy o tym, co składa się na sukces przedstawionych działań i jakie warunki są potrzebne, by współpraca była głęboka i efektywna, a także co dzięki niej zyskują: uczniowie, nauczyciele i cała społeczność szkolna.

W webinarium udział wzięły:

  •  Elżbieta Nazaruk – nauczycielka języka polskiego z trzynastoletnim stażem, wychowawczyni klasy 7, liderka zespołu przedmiotowego W Międzynarodowej Szkole Podstawowej „Paderewski” w Lublinie. Jedna rzecz, którą chcę przekazać o sobie to „jeśli coś robisz, włóż w to serce, inaczej nici z frajdy”.
  • Joanna Wróblewska-Karpowicz – nauczycielka języka angielskiego i francuskiego, wychowawczyni, a także koordynatorka projektów Erasmus+ i PO WER w Międzynarodowej Szkole Podstawowej „Paderewski” w Lublinie. W swojej pracy stawia na otwartość i ciekawość – zarówno swoją, jak i swoich uczniów.
  • Renata Janik – nauczycielka historii, terapeuta, wychowawczyni, koordynatorka szkolnego Programu Nauki Zachowania w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie. Jej motto to słowa św. Augustyna: „Jeśli chcesz być wielki, zaczynaj od rzeczy małych. Zakładaj głęboki fundament pokory, skoro zamierzasz budować wysoko”
  • Jolanta Łosowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, socjoterapeutka, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie, a także liderka szkolnego zespołu Pomocnych Przyjaciół, certyfikowana trenerka myślenia krytycznego, mentorka w kursach OKzeszyt. „Pozytywnie zakręcona na nowoczesne nurty edukacji, uczy się dbać również o własny dobrostan, łapie chwile dla siebie”.
  • Marita Kowalczyk – pracuje w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania do życia w rodzinie. Jest liderką w programie SUS, promującą OK zeszyt w szkole. Nauczanie traktuje jako wspólną przygodę z uczniami, podczas której stawia na samodzielność, odpowiedzialność i współpracę pomiędzy uczniem, nauczycielem i rodzicem.
  •  Justyna Krawczyk – uczy języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Została nauczycielką, bo lubi być zaskakiwana każdego dnia.
  • Iwona Krysińska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, koordynatorka programu Obserwacja Wybranych Uczniów w Szkole Podstawowej nr 1 im.Stanisława Staszica w Piastowie. Jej motto: „Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego”
  • Małgorzata Nagórska – pedagog w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie. Aktywność, uczestnictwo, odkrywanie potencjału jednostki i grupy, pedagogika niedyrektywna, twórcze działania, relacje, traktowanie inności, różnorodności jako wartości – to jej zdaniem najważniejsze hasła, które powinny towarzyszyć każdemu animatorowi i pedagogowi.

Klub Szkół uczących się zrzesza szkoły poszukujące wspólnie odpowiedzi na pytania: czym jest dobra szkoła i dobre nauczanie. Przyłączcie się do nas w tych poszukiwaniach podczas webinarium.

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak wzmocnić relacje na zakończenie roku szkolnego

Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć bezpieczną atmosferę w szkole?

Zobacz
Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY