Wojna w Ukrainie. Jak rozmawiać o niej z dziećmi i młodzieżą?

FILM/Webinar

Data dodania: 10.03.2022

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi, Nauczyciele świetlicy, Rodzice, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Atak wojsk rosyjskich na Ukrainę wzbudził w nas wszystkich wiele emocji: od lęku, smutku po ogromne współczucie i chęć działania. Te uczucia towarzyszą również naszym dzieciom, uczennicom i uczniom. Zarówno jako rodzice, jak i jako nauczycielki i nauczyciele wiemy, że to właśnie oni potrafią zadawać najprostsze pytania, na które… czasem trudno odpowiedzieć.

• Jak rozmawiać z młodymi ludźmi, by przedstawiać im pełny obraz sytuacji, ale nie potęgować lęku?
  • Co powiedzieć, jeśli zapytają o możliwy rozwój sytuacji w Ukrainie oraz konsekwencje dla innych krajów?
  • Czy dzieci i młodzież w takiej sytuacji pozostają bezradne?
  • Co mogą zrobić, by okazać solidarność i pomóc?

Podczas spotkania wspólnie zastanawialiśmy się, jak rozmawiać o wojnie w Ukrainie z dziećmi i młodzieżą. Do obejrzenia nagrania zapraszamy każdego, kto – podobnie jak my – czuje, że potrzebuje lepiej przygotować się do poruszania tego tematu. Webinarium może być szczególnie pomocne nauczycielkom i nauczycielom, rodzicom, edukatorkom i edukatorom.

Wzieły w nim udział:

💙 dr Magdalena Śniegulska – psycholożka, psychoterapeutka

💛 Jolanta Okuniewska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie

💙 Beata Kacprowicz – nauczycielka wiedzy o społeczeństwie i dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku

💛 Jadwiga Jarosz – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej

💙 Natalia Kertyczak – członkini zarządu Fundacji Edukacja dla Demokracji, Związek Ukraińców w Polsce Spotkanie poprowadził:

💛 Michał Tragarz z Centrum Edukacji Obywatelskiej.