VII.3 Cyfrowa rzeczywistość generacji Z

Data dodania: 22.03.2023

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy

Z tym scenariuszem przeprowadzisz lekcję historii i teraźniejszości podczas której młodzi ludzie:

• poznają prace Pawła Kuczyńskiego i ich związek z tematyką nowych technologii,

• poznają pojęcia: smog informacyjny, kultura „always-on”, generacja Z, bańka informacyjna, spersonalizowana gazeta, polaryzacja,  autoindoktrynacja, tabloidyzacja, model ekspercki, „big data”, inwigilacja.

• zrozumieją powiązania pomiędzy sposobem funkcjonowania mediów elektronicznych a upowszechnieniem się dezinformacji (fake news), antynauki (pseudonauki, teorii spiskowych), polaryzacji i populizmu oraz tabloidyzacji treści;

• zrozumieją skutki odejścia od modelu „eksperckiego” na rzecz „demokratycznego”,

• zrozumieją związek pomiędzy funkcjonowaniem algorytmów a zjawiskiem baniek informacyjnych, nasilaniem się polaryzacji i podatności odbiorców  na manipulację;

• zrozumieją, na czym polega współistnienie dążenia do zapewnienia bezpieczeństwa z zagrożeniem nielegalnego nadzoru (inwigilacji) przy użyciu technologii cyfrowych.

Lekcja realizuje zagadnienia  VII. 3 i VII.5 podstawy programowej przedmiotu HiT

Scenariusz lekcji "Cyfrowa rzeczywistość generacji Z"