Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 17.05.2024

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy

Opis materiału

Zakaz korzystania z telefonów w szkole często jest źródłem różnych interpretacji. Niektórzy rozumieją go jako całkowity zakaz przynoszenia telefonów do szkoły, podczas gdy inni ograniczają go jedynie do czasu lekcji. Aby uniknąć niejasności, zasady korzystania z telefonów w szkole powinny być jasno i klarownie przekazane wszystkim zainteresowanym stronom.

Ważne jest, aby rozważyć wprowadzenie zasad korzystania z telefonów zamiast wprowadzania całkowitego zakazu. Można na przykład ustalić, że telefony są dozwolone tylko w wyznaczonych strefach szkolnych lub w określonych sytuacjach, takich jak przerwy czy zajęcia nauczania zdalnego. Warto by te zasady powstały w dyskusji, były wspólnym stanowiskiem uczniów i nauczycieli oraz ich przestrzeganie dotyczyło wszystkich.

Dodatkowo, warto również przeprowadzić analizę wyników badań oraz przykładów z innych szkół, które zastosowały różne podejścia do korzystania z telefonów w szkole. Może to dostarczyć cennych wskazówek. Wypracowane zasady powinny być dostosowane do specyfiki każdej szkoły, uwzględniając jej społeczność, infrastrukturę i potrzeby.

Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę z trudności z egzekwowaniem zakazu korzystania z telefonów. Niektórzy uczniowie mogą próbować unikać kar, a nauczyciele mogą napotkać trudności w monitorowaniu przestrzegania zakazu. Dlatego tak ważna jest rozmowa z uczniami na temat zasad korzystania z telefonów. Zasady, które zostaną wypracowane wspólnie, będą miały większe szanse na respektowanie przez uczniów. Istotne jest znalezienie równowagi między kontrolą a edukacją, aby korzystanie ze smartfonów było bezpieczne i odpowiedzialne.

Ważne jest promowanie odpowiedzialnego korzystania z technologii poprzez edukację medialną. Uczniowie powinni być świadomi zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z telefonów, takich jak uzależnienie od internetu czy cyberprzemoc. Istotniejsze jest również pokazywanie, jak świadomie korzystać internetu i mediów cyfrowych w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

Smartfon jest narzędziem niezwykle użytecznym, ale jednocześnie wymaga świadomego i odpowiedzialnego korzystania. Poprzez edukację, wsparcie oraz promowanie zdrowych nawyków możemy pomóc naszym uczniom w wykorzystywaniu potencjału tych urządzeń w sposób pozytywny dla ich rozwoju i życia społecznego.

Podczas webinarium byli z nami:

  • Zuzanna Cieśla-Skrzypulec – nauczycielka języka polskiego, języka polskiego jako obcego i edukacji wczesnoszkolnej. Wychowawczyni klasy 3 szkoły podstawowej, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej i w liceum oraz języka polskiego jako obcego uczniów i uczennice z Ukrainy, a także dorosłych. Mentorka w programie „Wychowanie to podstawa Centrum Edukacji Obywatelskiej.
  • dr Karol Jachymek – medioznawca, kulturoznawca, badacz, doktor nauk humanistycznych i wykładowca związany z Uniwersytetem SWPS. Specjalizuje się w kulturze młodzieżowej, zmianach generacyjnych, komunikacji w mediach cyfrowych, edukacji i trendach w popkulturze. Na co dzień prowadzi szkolenia i warsztaty dla rodziców, uczniów, nauczycieli, szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz biznesu. Autor książki „Z nosem w smartfonie. Co nasze dzieci robią w internecie i czy na pewno trzeba się tym martwić?” wydanej nakładem Wydawnictwa Agora.

Webinarium poprowadzi Kasia Pijanowska ekspertka edukacyjna i koordynatorka cyklu „Odporna szkoła”.
—-

Inicjatywa finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i EOG w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY