Światowy Dzień Działania

Informacje o materiale

Autor/-ka: MARTA JACKOWSKA-UWADIZU

Data dodania: 11.09.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Artykuł

Dziś Światowy Dzień Działania,  obchodzony w rocznicę przyjęcia Agendy 2030. Na całym świecie tego dnia organizowane są wydarzenia szerzące wiedzę o Celach Zrównoważonego Rozwoju i zachęcające do podjęcia działań na ich rzecz. W naszych programach z zakresu edukacji globalnej od dawna promujemy działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju i zachęcamy do działania.

Czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju?

Sprawiedliwy, zrównoważony i pokojowy świat dla każdego jest nie tylko idealną wizją przyszłości, ale także zobowiązaniem podjętym przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2015 r. i doprecyzowanym poprzez 17 celów zwanych Celami Zrównoważonego Rozwoju, które zostały zawarte w dokumencie „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Jest to wezwanie do działania dla nas wszystkich – obywateli i obywatelek, ale także rządów, sektora prywatnego i instytucji międzynarodowych. Aby osiągnąć wszystkie Cele i przypisane im 169 szczegółowych zadań określonych w Agendzie 2030, wszystkie sektory muszą ściśle współpracować i szukać wspólnych rozwiązań globalnych wyzwań. Kwestie społeczne, gospodarcze i kulturowe związane z globalnym rozwojem są często wzajemnie powiązane, podobnie jak Cele Zrównoważonego Rozwoju, które wymagają ogromnego i spójnego globalnego wysiłku. Każdy może wesprzeć ten szeroki zakres wyzwań do sprostania i przyczynić się do osiągnięcia celów – nawet jako uczeń lub społeczność szkolna.

Edukacja

Do realizacji Celów przyczynia się to, co w tej chwili dzieje się w salach lekcyjnych w Polsce i na całym świecie. W szczególności warto, aby wysiłki nauczycieli i nauczycielek oraz edukatorów i edukatorek wzmacniały obecność edukacji globalnej w szkołach, o czym mówi Cel Zrównoważonego Rozwoju nr 4.7. (Cel 4, Zadanie 7):

“Do 2030 roku zapewnić, że wszyscy uczący się przyswoją wiedzę i nabędą umiejętności potrzebne do promowania zrównoważonego rozwoju, w tym między innymi przez edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego stylu życia, praw człowieka, równości płci, promowania kultury pokoju i niestosowania przemocy, globalnego obywatelstwa oraz docenienia różnorodności kulturowej”.

Włącz się!

Aby zacząć przygodę uczniów i uczennic z Celami posłuży scenariusz Joanny Kostrzewy do języka polskiego  pt. „O tym, jak „rozprawić się” z wyzwaniami współczesnego świata, czyli jak napisać rozprawkę.” Natomiast w naszych publikacjach z pierwszej edycji projektu „W świat z klasą” znajdziecie wiele scenariuszy przedmiotowych, które poruszają zagadnienia Celów Zrównoważonego Rozwoju https://globalna.ceo.org.pl/publikacje/w-swiat-z-klasa. postają również nowe scenariusze, które możecie testować na swoich zajęciach. zachęcamy do przesyłania nam Waszych opinii. Scenariusze są dostępne pod adresem: http://bit.ly/NoweScenariusze Innym sposobem na realizację Celów jest prowadzenie debat i kampanii młodzieżowych. W czasie Tygodnia Edukacji Globalnej dołączcie do kampanii i debat organizowanych przez uczestników programu „Klimat to temat!”. Aktualne informacje na ten temat znajdziecie na stronie programu: https://ekologia.ceo.org.pl/klimat-to-temat/aktualnosci. W przyszłym roku zaś zaprosimy Was do kampanii organizowanych w projekcie „W świat z klasą”. Śledźcie nasze działania zapisując się na Newsletter edukacji globanej i ekologicznej przez stronę globalna.ceo.org.pl i na Facebooku: @edukacjaglobalnaCEO, gdzie będziemy informować również o działaniach w pozostałych naszych programach: „Wzór na ścisłe”, „Rozmawiajmy o uchodźcach”, „Rozmawiajmy o uchodźcach. Moc kultur w szkole” oraz „Girls into Global STEM”.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Emocje? Daj spokój! – jak rozmawiać z nastolatkami...

Jak działa mózg nastolatka? Co robić, gdy młodzi zamykają się na rozmowę?
Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?

Projektowanie dostępnego uczenia się (UDL) to nowoczesne podejście do nauczania, które pozwala tworzyć lekcje uwzględniające potrzeby wszystkich
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Dbajmy o naszą planetę: przewodnik ECOALITY dla młodzieży

Przewodnik pomaga zrozumieć związki między klimatem, równością i sprawiedliwością – i zachęca do działania.
Zobacz
Film lub webinarium

Sztuka (w) edukacji. Jak korzystać ze sztuki w...

Obejrzyj webinarium „Sztuka (w) edukacji. Jak korzystać ze sztuki w szkole?”. Webinarium prowadzi Marta Przybył z Muzeum
Zobacz
Publikacja

Dobre praktyki w projektach młodzieżowych na rzecz zmiany

Czujesz potrzebę działania na rzecz zmiany dominujących narracji na temat globalnych wyzwań? Ta publikacja jest dla Ciebie!
Zobacz
Film lub webinarium

Niegrzeczne, zestresowane czy skrzywdzone? Jak wspierać ucznia i...

Jak pracować z uczniem ze złożoną historią, nie tracąc przy tym własnych zasobów? Jak dostrzec więcej niż
Zobacz
Film lub webinarium

Trzeba mieć zdrowie i nerwy, by (się) uczyć....

Nowy przedmiot to szansa, by troska o zdrowie – psychiczne, fizyczne i społeczne – stała się kluczowym
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Kosmiczne rewolucje. Spektakl

Zobacz
Publikacja

Myśląc o wieloetniczności

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak utrzymać zaangażowanie uczniów w projekcie edukacyjnym?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaangażowaniu uczniów, by kontynuować i doprowadzić projekt edukacyjny do finału.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY