Stereotypy płci a doradztwo zawodowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. (Dz.U. 2019, poz. 325) doradztwo zawodowe w klasach VII i VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych realizowane jest w ramach zajęć obowiązkowych. W optymalnej sytuacji prowadzi je doradczyni_doradca z kwalifikacjami kierunkowymi, a jeśli takich osób brak w szkole – ktoś z kadry nauczycielskiej wskazany przez dyrekcję szkoły; najczęściej funkcję tę pełni wychowawczyni lub wychowawca, pedagożka_pedagog albo psycholożka_psycholog. W obliczu ważnych wyborów związanych z dalszą drogą edukacyjno-zawodową uczennice i uczniowie zwracają się z prośbą o poradę również do innych zaufanych dorosłych, a także szukają profesjonalnego wsparcia poza systemem szkolnym.

O decyzjach dotyczących rozwoju zawodowego i jak pomagać młodzieży w ich podejmowaniu, rozmawiamy z osobami działającymi w obszarze edukacji szkolnej i pozaszkolnej:

  • Maciej Śliwa, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i mentor w projekcie „Szkoła otwartości. Wspieranie równości płci”, trener antyprzemocowych warsztatów SZTAMA dla chłopców w wieku szkolnym, członek zarządu Amnesty International opowiada o tym, jak odnajduje się w sfeminizowanym zawodzie, co sprawia mu najwięcej satysfakcji i dlaczego promuje aktywność obywatelską.

 

  • Klaudia Stano, analityczka danych z Fundacji Katalyst Education przedstawia Mapę Karier, czyli internetowe narzędzie pomagające poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży na temat rynku pracy i świata zawodów. Hasło strony mapakarier.org, która może być wykorzystywana na lekcjach szkolnych, zajęciach pozalekcyjnych oraz podczas indywidualnych konsultacji, to „dziś odkrywaj, jutro wybieraj”.

 

  • Nina Kuta, redaktorka portalu tranzycja.pl i współautorka poradników w ramach kampanii transpraca.pl, odpowiada na pytanie, dlaczego te publikacje przydadzą się każdej osobie poszukującej informacji o rynku pracy – a nie tylko osobom transpłciowym i pracodawcom tworzącym inkluzywne miejsca pracy.

 

  • Aleksandra Woźniak, przedsiębiorczyni, mentorka, autorka podcastu „Trening upadania”, pisze o sobie na stronie internetowej Biura Karier Politechniki Warszawskiej: „Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakim cudem inżynier konstruował śluby, pianistka grała w wielkiej korporacji, a wykładowczyni zamieniała się w pokorną mentee – zapraszam do wspólnej podróży.” Rozmawiamy o wsparciu młodzieży własnym doświadczeniem poprzez mentoring, czym jest generation transaction i jak stworzyć dobry klimat dla porażki.

 

  • Dr Aleksandra Korczak, nauczycielka języka polskiego, etyki, filozofii i mentorka w projekcie „Szkoła otwartości. Wspieranie równości płci”, a także poetka i ekspertka do spraw lektur szkolnych z perspektywy genderowej, odpowiada na pytanie, dlaczego więcej jest nauczycielek niż nauczycieli i jak zmienia się spojrzenie młodzieży na stereotypy płciowe. O doradztwie zawodowym rozmawiamy również z młodymi osobami uczącymi się w liceum – co można w nim poprawić, czy płeć wpływa na wybór zawodu i kto może odegrać rolę przy tym wyborze.

 

 

Podcasty powstały w ramach projektu „Szkoła otwartości. Wspieranie równości płci”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

#AktywniObywatele

Inne aktualności

Aktualności

09/08/2023
Prezentacja do warsztatów dla nauczycieli ,,Budując mosty”
Projekt „Młodzi Przedsiębiorczy. Program rozwoju kompetencji społecznych i obywatelskich w szkołach branżowych’’ korzysta z dofinansowania o wartości 110 187,00 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG....
czytaj więcej»
29/09/2022
Wyniki konkursu dziennikarskiego „Budujemy społeczeństwo otwarte”
Znamy już zwycięzców V edycji konkursu na projekt materiału dziennikarskiego pt. "Budujemy społeczeństwo otwarte", zorganizowanego w ramach programu „I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” finansowanego...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań