Stem Klub – przestrzeń do nauki bez uprzedzeń

Informacje o materiale

Data dodania: 11.09.2021

Grupa docelowa: Wychowawcy, Nauczyciele przedmiotowi, Bibliotekarze

Artykuł

Artykuł przybliża nauczycielom i nauczycielkom Stem Klub (STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics: Nauka, technologia, inżynieria i matematyka), przestrzeń skupiająca grupę min. 10 uczniów, w ramach którego prowadzony będzie szereg aktywności naukowych. Klub jest bezpieczną przestrzenią do rozbudzenia zainteresowań nauką ze wsparciem materiałów edukacyjnych.

Oferowany kurs internetowy „Wzór na Ścisłe” przygotuje opiekuna/kę do poprowadzenia STEM Klubu (STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics: Nauka, technologia, inżynieria i matematyka), który zostanie założony w ramach projektu. STEM Klub to przestrzeń skupiająca grupę min. 10 uczniów, w ramach którego prowadzony będzie szereg aktywności.

Uczniowie i uczennice z Szkoła Podstawowa nr 222 im. Jana Brzechwy w Warszawie wzięli udział w warsztatach "Glony, zielona przyszłość" organizowanych podczas Noc Biologów na Uniwersytecie Warszawskim, współorganizowane w ramach projektu "Wzór na ścisłe""

CO OFERUJE STEM KLUB W SZKOLE?

Klub będzie bezpieczną przestrzenią do rozbudzenia zainteresowań nauką ze wsparciem materiałów edukacyjnych. Proponowane tematy spotkań i typ działań (poniższe aktywności to zadania w kursie internetowym, towarzyszy im komplet materiałów merytorycznych i metodycznych, m.in. instrukcje, przewodniki, karty pracy, scenariusze spotkań):

1. Spotkania w oparciu o oferowane scenariusze ze wsparciem w postaci przewodników i kart pracy. Przykładowa tematyka: stereotypy dotyczące nauk ścisłych (nauki ścisłe są dla szczególnie uzdolnionych, “dziewczynki gorzej radzą sobie w naukach ścisłych”); odnajdywanie swoich mocnych stron i możliwości zawodowych w przeszłości jeżeli zainteresujemy się naukami ścisłymi.

2. Eksperymenty i praca nad globalnymi wyzwaniami w oparciu o proponowane przewodniki i karty pracy dla opiekuna/ki i młodzieży. Młodzi naukowcy/czynie mogą oswoić się z nauką i zobaczyć rzeczywiste przełożenie przeprowadzanych eksperymentów na rozwiązania problemów w realnym życiu. W drugim semestrze STEM Kluby same będą opracowywać eksperymenty i zastanawiać się nad rozwiązaniami aktualnych problemów – globalne wyzwanie.

3. MakerSpace – możliwość stworzenia przestrzeni w szkole lub zaprzyjaźnionej firmie/instytucji, która pozwoli młodzieży pomajsterkować, tworzyć prototypy, eksperymentować, budować i przy okazji świetnie się bawić.

4. Wizyty na uczelniach, w instytucjach i zakładach pracy związanych z naukami ścisłymi i technologiami oraz zapraszanie inspirujących gości do klubów. STEM Kluby są zachęcane do kontaktu z instytucjami zewnętrznymi, wybranymi przez młodzież (takimi, które interesują ich najbardziej lub działają w obszarze wybranego przez Klub wyzwania globalnego).

5. Uczestnictwo w warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez instytucje badawcze i uczelnie wyższe, np.  Nocy Biologów , w ramach której uczelnie w całej Polsce przybliżają wszystkim zainteresowanym wiedzę biologiczną i wszystko co nią związane.

6. Przeprowadzenie projektu młodzieżowego dla wybranego wyzwania globalnego (w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ), w formie kampanii edukacyjnej, opracowanych eksperymentów, materiałów edukacyjnych lub zajęć dla młodszych klas.

 

 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II

W STEM Klubie uczniowie przekonają się, że nauki ścisłe są fascynujące i dają wiele możliwości rozwoju. Ważnym elementem oferowanych działań dla młodzieży jest nauka na prawdziwych przykładach, z możliwością zastosowania przyswajanej wiedzy.

Działanie w STEM Klubie umożliwia również nabycie szeregu umiejętności, takich jak: krytyczne myślenie, komunikacja, rozwiązywanie konfliktów, poczucie wpływu i kreatywność, które stanowią podstawę nauczania i są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania w codziennym życiu, a także w przyszłości na rynku pracy. Szczególny nacisk w tym zakresie będzie położony na kwestię wspierania i wzmacniania dziewcząt.

Dla Nauczycieli i Nauczycielek zainteresowanych założeniem STEM Klubu w szkole przygotowałysmy Przewodnik STEM KlubMateriał wspiera opiekuna/kę w założeniu i prowadzeniu STEM Klubu (STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics: Nauka, technologia, inżynieria i matematyka). W Przewodniku opiekunowie i opiekunki STEM Klubów dowiedzą się jak założyć taki Klub w ramach „Wzoru na ścisłe” i prowadzić w nim ciekawe działania, wraz z uczniami.

Projekt sfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Moc motywacji. Naładuj samorząd uczniowski nową energią!

Zobacz
Film lub webinarium

Doświadczenie i młodość, czyli o dialogu międzypokoleniowym w...

Na szkolnych korytarzach spotykają się doświadczeni nauczyciele oraz tacy, którzy dopiero weszli do zawodu.
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole – ujęcie całościowe

Zobacz
Film lub webinarium

Od dostępności do zaangażowania – czyli po co...

Projektowanie dostępnego uczenia się (UDL) to nowoczesne podejście do nauczania, które pozwala tworzyć lekcje uwzględniające potrzeby wszystkich
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Jak mówić do klasy, w której są...

Mówienie do klasy, w której są osoby z doświadczeniem migracji, wymaga wrażliwości i zrozumienia sytuacji uczennic i
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Współpraca nauczycieli w szkole jako kluczowy element...

Jednym z elementów zmiany w szkole, który obserwujemy w ostatnich latach, jest rosnące docenianie efektu współpracy nauczycieli
Zobacz
Dobra praktyka

Dobre praktyki w zakresie zaspokajania potrzeb uczniów –...

Materiał opisuje dobre praktyki w zakresie integracji edukacyjnej na poziomie działań podejmowanych przez nauczycieli i nauczycielki.
Zobacz
Dobra praktyka

Dobre praktyki z zakresu integracji edukacyjnej – dla...

Materiał opisuje dobre praktyki w zakresie integracji edukacyjnej na poziomie działań podejmowanych przez dyrektorów i dyrektorki.
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Konflikty w szkole. Jak nauczyciele i rodzice...

Materiał jest próbą odpowiedzi na potrzebę szukania porozumienia między nauczycielami/kami a rodzicami i opiekunami uczniów i uczennic.
Zobacz
Materiał graficzny

INFOGRAFIKA. Konflikty w szkole. Jak nauczyciele i rodzice...

Każda różnica zdań jest dobra, jeśli odpowiednio ją przepracujemy i zastanowimy się, co konstruktywnego może nieść ze
Zobacz
Film lub webinarium

Partycypacja uczniowska w edukacji kulturowej

Działania partycypacyjne są kluczowym elementem pracy ze sztuką. W ramach programu „Szkoła twórczych praktyk” eksperci edukacji kulturowej
Zobacz
Film lub webinarium

Działajmy wspólnie. Partnerstwa w projektach uczniowskich

Projekty partnerskie, działania partycypacyjne, diagnoza potrzeb i potencjałów – brzmi poważnie, prawda? A jednak wszystkie te elementy
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY