STEM Klub – przestrzeń do nauki bez uprzedzeń

Data dodania: 13.09.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy

W kursie internetowym “Razem dla równości” zachęcamy do prowadzenia STEM Klubu (STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics: Nauka, technologia, inżynieria i matematyka). STEM Klub to przestrzeń skupiająca grupę min. 10 uczniów, w ramach którego prowadzony będzie szereg aktywności.

Co oferuje STEM Klub w szkole?

Klub jest bezpieczną przestrzenią do rozbudzenia zainteresowań nauką ze wsparciem materiałów edukacyjnych. Proponowane tematy spotkań i typ działań (poniższe aktywności to zadania w kursie internetowym, towarzyszy im komplet materiałów merytorycznych i metodycznych, m.in. instrukcje, przewodniki, karty pracy, scenariusze spotkań):

1. Spotkania w oparciu scenariusze zajęć oferowane w kursie “Razem dla równości płci,” ze wsparciem w postaci przewodników i kart pracy (szukaj w bibliotece materiałów). Przykładowa tematyka: stereotypy dotyczące nauk ścisłych (nauki ścisłe są dla szczególnie uzdolnionych, “dziewczynki gorzej radzą sobie w naukach ścisłych”); odnajdywanie swoich mocnych stron i możliwości zawodowych w przeszłości jeżeli zainteresujemy się naukami ścisłymi.
  2. Eksperymenty i praca nad globalnymi wyzwaniami w oparciu o proponowane przewodniki i karty pracy dla opiekuna/ki i młodzieży, np. Eksperymenty dla każdej i dla każdego. Młodzi naukowcy/czynie mogą oswoić się z nauką i zobaczyć rzeczywiste przełożenie przeprowadzanych eksperymentów na rozwiązania problemów w realnym życiu. STEM Kluby same mogą opracowywać eksperymenty i zastanawiać się nad rozwiązaniami aktualnych problemów – globalne wyzwanie.
  3. MakerSpace – możliwość stworzenia przestrzeni w szkole lub zaprzyjaźnionej firmie/instytucji, która pozwoli młodzieży pomajsterkować, tworzyć prototypy, eksperymentować, budować i przy okazji świetnie się bawić.
  4. Wizyty na uczelniach, w instytucjach i zakładach pracy związanych z naukami ścisłymi i technologiami oraz zapraszanie inspirujących gości do klubów. Zachęcamy STEM Kluby do kontaktu z instytucjami zewnętrznymi, wybranymi przez młodzież (takimi, które interesują ich najbardziej lub działają w obszarze wybranego przez Klub wyzwania globalnego).
  5. Uczestnictwo w warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez instytucje badawcze i uczelnie wyższe, np. Nocy Biologów, w ramach której uczelnie w całej Polsce przybliżają wszystkim zainteresowanym wiedzę biologiczną i wszystko co nią związane.
  6. Przeprowadzenie projektu młodzieżowego dla wybranego wyzwania globalnego (w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ), w formie kampanii edukacyjnej, opracowanych eksperymentów, materiałów edukacyjnych lub zajęć dla młodszych klas.

W STEM Klubie uczniowie przekonają się, że nauki ścisłe są fascynujące i dają wiele możliwości rozwoju. Ważnym elementem oferowanych działań dla młodzieży jest nauka na prawdziwych przykładach, z możliwością zastosowania przyswojonej wiedzy.

Działanie w STEM Klubie umożliwia również nabycie szeregu umiejętności, takich jak: krytyczne myślenie, komunikacja, rozwiązywanie konfliktów, poczucie wpływu i kreatywność, które stanowią podstawę nauczania i są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania w codziennym życiu, a także w przyszłości na rynku pracy. Szczególny nacisk w tym zakresie będzie położony na kwestię wspierania i wzmacniania dziewcząt.

Dla Nauczycieli i Nauczycielek zainteresowanych założeniem STEM Klubu w szkole przygotowałysmy Przewodnik STEM Klub. Materiał wspiera opiekuna/kę w założeniu i prowadzeniu STEM Klubu (STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics: Nauka, technologia, inżynieria i matematyka). W Przewodniku opiekunowie i opiekunki STEM Klubów dowiedzą się jak założyć taki Klub i prowadzić w nim ciekawe działania, wraz z uczniami i uczennicami.