Stem Klub – przestrzeń do nauki bez uprzedzeń

Informacje o materiale

Data dodania: 11.09.2021

Grupa docelowa: Wychowawcy, Nauczyciele przedmiotowi, Bibliotekarze

Artykuł

Artykuł przybliża nauczycielom i nauczycielkom Stem Klub (STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics: Nauka, technologia, inżynieria i matematyka), przestrzeń skupiająca grupę min. 10 uczniów, w ramach którego prowadzony będzie szereg aktywności naukowych. Klub jest bezpieczną przestrzenią do rozbudzenia zainteresowań nauką ze wsparciem materiałów edukacyjnych.

Oferowany kurs internetowy „Wzór na Ścisłe” przygotuje opiekuna/kę do poprowadzenia STEM Klubu (STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics: Nauka, technologia, inżynieria i matematyka), który zostanie założony w ramach projektu. STEM Klub to przestrzeń skupiająca grupę min. 10 uczniów, w ramach którego prowadzony będzie szereg aktywności.

Uczniowie i uczennice z Szkoła Podstawowa nr 222 im. Jana Brzechwy w Warszawie wzięli udział w warsztatach "Glony, zielona przyszłość" organizowanych podczas Noc Biologów na Uniwersytecie Warszawskim, współorganizowane w ramach projektu "Wzór na ścisłe""

CO OFERUJE STEM KLUB W SZKOLE?

Klub będzie bezpieczną przestrzenią do rozbudzenia zainteresowań nauką ze wsparciem materiałów edukacyjnych. Proponowane tematy spotkań i typ działań (poniższe aktywności to zadania w kursie internetowym, towarzyszy im komplet materiałów merytorycznych i metodycznych, m.in. instrukcje, przewodniki, karty pracy, scenariusze spotkań):

1. Spotkania w oparciu o oferowane scenariusze ze wsparciem w postaci przewodników i kart pracy. Przykładowa tematyka: stereotypy dotyczące nauk ścisłych (nauki ścisłe są dla szczególnie uzdolnionych, “dziewczynki gorzej radzą sobie w naukach ścisłych”); odnajdywanie swoich mocnych stron i możliwości zawodowych w przeszłości jeżeli zainteresujemy się naukami ścisłymi.

2. Eksperymenty i praca nad globalnymi wyzwaniami w oparciu o proponowane przewodniki i karty pracy dla opiekuna/ki i młodzieży. Młodzi naukowcy/czynie mogą oswoić się z nauką i zobaczyć rzeczywiste przełożenie przeprowadzanych eksperymentów na rozwiązania problemów w realnym życiu. W drugim semestrze STEM Kluby same będą opracowywać eksperymenty i zastanawiać się nad rozwiązaniami aktualnych problemów – globalne wyzwanie.

3. MakerSpace – możliwość stworzenia przestrzeni w szkole lub zaprzyjaźnionej firmie/instytucji, która pozwoli młodzieży pomajsterkować, tworzyć prototypy, eksperymentować, budować i przy okazji świetnie się bawić.

4. Wizyty na uczelniach, w instytucjach i zakładach pracy związanych z naukami ścisłymi i technologiami oraz zapraszanie inspirujących gości do klubów. STEM Kluby są zachęcane do kontaktu z instytucjami zewnętrznymi, wybranymi przez młodzież (takimi, które interesują ich najbardziej lub działają w obszarze wybranego przez Klub wyzwania globalnego).

5. Uczestnictwo w warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez instytucje badawcze i uczelnie wyższe, np.  Nocy Biologów , w ramach której uczelnie w całej Polsce przybliżają wszystkim zainteresowanym wiedzę biologiczną i wszystko co nią związane.

6. Przeprowadzenie projektu młodzieżowego dla wybranego wyzwania globalnego (w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ), w formie kampanii edukacyjnej, opracowanych eksperymentów, materiałów edukacyjnych lub zajęć dla młodszych klas.

 

 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II

W STEM Klubie uczniowie przekonają się, że nauki ścisłe są fascynujące i dają wiele możliwości rozwoju. Ważnym elementem oferowanych działań dla młodzieży jest nauka na prawdziwych przykładach, z możliwością zastosowania przyswajanej wiedzy.

Działanie w STEM Klubie umożliwia również nabycie szeregu umiejętności, takich jak: krytyczne myślenie, komunikacja, rozwiązywanie konfliktów, poczucie wpływu i kreatywność, które stanowią podstawę nauczania i są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania w codziennym życiu, a także w przyszłości na rynku pracy. Szczególny nacisk w tym zakresie będzie położony na kwestię wspierania i wzmacniania dziewcząt.

Dla Nauczycieli i Nauczycielek zainteresowanych założeniem STEM Klubu w szkole przygotowałysmy Przewodnik STEM KlubMateriał wspiera opiekuna/kę w założeniu i prowadzeniu STEM Klubu (STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics: Nauka, technologia, inżynieria i matematyka). W Przewodniku opiekunowie i opiekunki STEM Klubów dowiedzą się jak założyć taki Klub w ramach „Wzoru na ścisłe” i prowadzić w nim ciekawe działania, wraz z uczniami.

Projekt sfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY