Standard edukacji na rzecz równości płci

Scenariusz lub ćwiczenie

Informacje o materiale

Data dodania: 08.09.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Opis materiału

Celem kwestionariusza jest (auto)refleksja na temat poziomu świadomości i wspierania równości płci przez szkołę. Ma ona pomóc odpowiedzieć na pytania, czy i jak środowisko szkolne i konkretne placówki dążą do wyrównywania szans chłopców i dziewczyn, czy szkoła uwzględnia potrzeby zarówno uczniów jak i uczennic oraz czy dba o komfort i bezpieczeństwo całej społeczności szkolnej. Równość płci rozumiemy szeroko, jako tworzenie takich warunków, w których różnice wynikające z płci nie będą prowadzić do gorszego traktowania, nierównego dostępu czy wykluczenia uczniów i uczennic. Po wypełnieniu ankiety na podany adres mailowy wysyłana jest wiadomość z instrukcją zawierającą wyniki i propozycję dalszych kroków.

Standard edukacji na rzecz równości płci

Celem poniższego kwestionariusza jest (auto)refleksja na temat poziomu świadomości i wspierania równości płci przez szkołę. Ma ona pomóc odpowiedzieć na pytania, czy i jak środowisko szkolne i konkretne placówki dążą do wyrównywania szans chłopców i dziewczyn, czy szkoła uwzględnia potrzeby zarówno uczniów jak i uczennic oraz czy dba o komfort i bezpieczeństwo całej społeczności szkolnej.

Równość płci rozumiemy szeroko, jako tworzenie takich warunków, w których różnice wynikające z płci nie będą prowadzić do gorszego traktowania, nierównego dostępu czy wykluczenia uczniów i uczennic.

Instrukcja: Poniżej przedstawiamy sytuacje, które mogłyby mieć miejsce w twojej szkole lub rzeczywiście dotyczą placówki, w której pracujesz. Pod każdą z sytuacji znajdują się cztery różne scenariusze, czyli potencjalne reakcje dyrekcji, innych nauczycieli i nauczycielek oraz uczniów i uczennic na opisane sytuacje. Twoim zadaniem jest zapoznanie się po kolei z wszystkimi sytuacjami i wskazanie jednej odpowiedzi, która wg ciebie jest najbardziej prawdopodobna. Nawet jeśli uważasz, że w twojej szkole opisana sytuacja nie mogłaby mieć miejsca, spróbuj sobie taką sytuację wyobrazić. Oczywiście możesz nie wiedzieć, jak w rzeczywistości zachowałaby się dyrekcja szkoły, inni nauczyciele i nauczycielki oraz uczniowie i uczennice, dlatego postaraj się wskazać tę odpowiedź, która według ciebie jest najbardziej prawdopodobna.

W każdej z pozycji możesz wybrać jedną odpowiedź. Po wypełnieniu ankiety na podany wyżej adres mailowy otrzymasz wiadomość z instrukcją zawierającą dalsze kroki.

Aby wypełnić formularz,

Grafika przedstawiająca napis "Równe/ różne".

Aby wypełnić formularz, kliknij tutaj.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Jak prowadzić interwencję kryzysową w szkole?

Zobacz
Film lub webinarium

Moc motywacji. Naładuj samorząd uczniowski nową energią!

Zobacz
Film lub webinarium

Doświadczenie i młodość, czyli o dialogu międzypokoleniowym w...

Na szkolnych korytarzach spotykają się doświadczeni nauczyciele oraz tacy, którzy dopiero weszli do zawodu.
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole – ujęcie całościowe

Zobacz
Film lub webinarium

Od dostępności do zaangażowania – czyli po co...

Projektowanie dostępnego uczenia się (UDL) to nowoczesne podejście do nauczania, które pozwala tworzyć lekcje uwzględniające potrzeby wszystkich
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Jak mówić do klasy, w której są...

Mówienie do klasy, w której są osoby z doświadczeniem migracji, wymaga wrażliwości i zrozumienia sytuacji uczennic i
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Współpraca nauczycieli w szkole jako kluczowy element...

Jednym z elementów zmiany w szkole, który obserwujemy w ostatnich latach, jest rosnące docenianie efektu współpracy nauczycieli
Zobacz
Dobra praktyka

Dobre praktyki w zakresie zaspokajania potrzeb uczniów –...

Materiał opisuje dobre praktyki w zakresie integracji edukacyjnej na poziomie działań podejmowanych przez nauczycieli i nauczycielki.
Zobacz
Dobra praktyka

Dobre praktyki z zakresu integracji edukacyjnej – dla...

Materiał opisuje dobre praktyki w zakresie integracji edukacyjnej na poziomie działań podejmowanych przez dyrektorów i dyrektorki.
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Konflikty w szkole. Jak nauczyciele i rodzice...

Materiał jest próbą odpowiedzi na potrzebę szukania porozumienia między nauczycielami/kami a rodzicami i opiekunami uczniów i uczennic.
Zobacz
Materiał graficzny

INFOGRAFIKA. Konflikty w szkole. Jak nauczyciele i rodzice...

Każda różnica zdań jest dobra, jeśli odpowiednio ją przepracujemy i zastanowimy się, co konstruktywnego może nieść ze
Zobacz
Film lub webinarium

Partycypacja uczniowska w edukacji kulturowej

Działania partycypacyjne są kluczowym elementem pracy ze sztuką. W ramach programu „Szkoła twórczych praktyk” eksperci edukacji kulturowej
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY