Standard edukacji na rzecz równości płci

Scenariusz lub ćwiczenie

Informacje o materiale

Data dodania: 08.09.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Opis materiału

Celem kwestionariusza jest (auto)refleksja na temat poziomu świadomości i wspierania równości płci przez szkołę. Ma ona pomóc odpowiedzieć na pytania, czy i jak środowisko szkolne i konkretne placówki dążą do wyrównywania szans chłopców i dziewczyn, czy szkoła uwzględnia potrzeby zarówno uczniów jak i uczennic oraz czy dba o komfort i bezpieczeństwo całej społeczności szkolnej. Równość płci rozumiemy szeroko, jako tworzenie takich warunków, w których różnice wynikające z płci nie będą prowadzić do gorszego traktowania, nierównego dostępu czy wykluczenia uczniów i uczennic. Po wypełnieniu ankiety na podany adres mailowy wysyłana jest wiadomość z instrukcją zawierającą wyniki i propozycję dalszych kroków.

Standard edukacji na rzecz równości płci

Celem poniższego kwestionariusza jest (auto)refleksja na temat poziomu świadomości i wspierania równości płci przez szkołę. Ma ona pomóc odpowiedzieć na pytania, czy i jak środowisko szkolne i konkretne placówki dążą do wyrównywania szans chłopców i dziewczyn, czy szkoła uwzględnia potrzeby zarówno uczniów jak i uczennic oraz czy dba o komfort i bezpieczeństwo całej społeczności szkolnej.

Równość płci rozumiemy szeroko, jako tworzenie takich warunków, w których różnice wynikające z płci nie będą prowadzić do gorszego traktowania, nierównego dostępu czy wykluczenia uczniów i uczennic.

Instrukcja: Poniżej przedstawiamy sytuacje, które mogłyby mieć miejsce w twojej szkole lub rzeczywiście dotyczą placówki, w której pracujesz. Pod każdą z sytuacji znajdują się cztery różne scenariusze, czyli potencjalne reakcje dyrekcji, innych nauczycieli i nauczycielek oraz uczniów i uczennic na opisane sytuacje. Twoim zadaniem jest zapoznanie się po kolei z wszystkimi sytuacjami i wskazanie jednej odpowiedzi, która wg ciebie jest najbardziej prawdopodobna. Nawet jeśli uważasz, że w twojej szkole opisana sytuacja nie mogłaby mieć miejsca, spróbuj sobie taką sytuację wyobrazić. Oczywiście możesz nie wiedzieć, jak w rzeczywistości zachowałaby się dyrekcja szkoły, inni nauczyciele i nauczycielki oraz uczniowie i uczennice, dlatego postaraj się wskazać tę odpowiedź, która według ciebie jest najbardziej prawdopodobna.

W każdej z pozycji możesz wybrać jedną odpowiedź. Po wypełnieniu ankiety na podany wyżej adres mailowy otrzymasz wiadomość z instrukcją zawierającą dalsze kroki.

Aby wypełnić formularz,

Grafika przedstawiająca napis "Równe/ różne".

Aby wypełnić formularz, kliknij tutaj.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Jak utrzymać zaangażowanie uczniów w projekcie edukacyjnym?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaangażowaniu uczniów, by kontynuować i doprowadzić projekt edukacyjny do finału.
Zobacz
Film lub webinarium

Dobrostan psychiczny i dobre relacje w szkole

Webinar z psychologiem poświęcony budowaniu dobrych relacji w szkole i zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzież
Zobacz
Film lub webinarium

Porusz przestrzeń. Interwencje artystyczne młodzieży

Zobacz
Publikacja

Poradnik dla opiekuna samorządu uczniowskiego

Praktyczny przewodnik został stworzony, aby wspierać nauczycieli, dyrektorów i wszystkich zainteresowanych w rozwijaniu demokratycznych, zaangażowanych i skutecznych
Zobacz
Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY