Projekt sportowy o migracjach?

Dobra praktyka

Informacje o materiale

Data dodania: 06.04.2022

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Dobry projekt młodzieżowy angażuje uczniów, rozwija i poszerza ich zainteresowania, uczy współpracy i inspiruje. Kiedy znajdzie podatny grunt, kiedy widać jego pozytywne rezultaty, może stać się iskrą zapalającą aktywizm uczestników i budującą ich relacje na wiele lat.
Zachęcamy do tego, by spojrzeć na projekty młodzieżowe interdyscyplinarnie. Do poszukiwania inspiracji i nowych niestandardowych pomysłów, które będą angażować młodzież i zachęcać ich do społecznego aktywizmu.

W środowiskach wielokulturowych, w których obecne są osoby z doświadczeniem migracji, ogromne znaczenie dla budowania zdrowej społeczności szkolnej mają działania integracyjne. Sport pomaga budować mosty, uczy współpracy i zdrowej rywalizacji, pozwala się spotkać i być razem nawet wtedy, kiedy nie posługujemy się tym samym językiem.

Dlatego zachęcamy do pomyślenia o rozgrywkach sportowych jako przestrzeni promującej integrację, budującej kulturę włączającą oraz do skorzystania z doświadczeń osoby, której poprzez sportowe inicjatywy udało się zrobić wiele dobrego dla lokalnej społeczności. O Etnolidze opowiada jej inicjator i wieloletni organizator Krzysztof Jarymowicz.

Etnoliga to społeczność międzykulturowa związana z ideą integracji poprzez sport, promująca takie wartości jak równość, sprawiedliwość, różnorodność, uczciwość. Pod szyldem tego przedsięwzięcia organizowane są gry szkoleniowe i sparingowe, turnieje charytatywne i zajęcia dla dzieci uchodźców. Największym wydarzeniem jest liga piłki nożnej w Warszawie, odbywająca się jesienią i na wiosnę. Bierze w niej udział kilkaset osób pochodzących z ponad stu krajów. Uczestnikiem turnieju może być każdy powyżej 16 r. ż., kto zgłosi się do udziału w mieszanej pod względem kulturowym i płciowym drużyny. Gracze i graczki współtworzą główne wydarzenie i towarzyszące mu imprezy edukacyjne i integracyjne (np. warsztaty dla dzieci uchodźczych).

Rozgrywki Etnoligi i towarzyszące im działania w 2021 i 2022 roku odbywają się przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej w ramach regrantingowego projektu “I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Dowiedz się więcej o etnolidze: https://www.etnoliga.org/pl/

CEO: Dziś Etnoliga to właściwie społeczność kilkuset osób związanych z ideą integracji poprzez sport, zainteresowanych zarówno graniem w piłkę nożną, jak i uczestniczeniem w międzykulturowej wspólnocie. Ale pomysł powstał jako pojedyncza inicjatywa. Zasugerowałabym nawet, że jako lokalny projekt młodzieżowy. Jak zaczynaliście?

Krzysztof: Zaczęło się 17 lat temu od ciekawości. Chciałem dowiedzieć się kim są, co robią, jak żyją uchodźcy w Polsce. Wtedy był to temat był zupełnie nierozpoznany. Zlokalizowałem ośrodki dla cudzoziemców i zacząłem myśleć o zorganizowaniu wspólnej aktywności, która byłaby włączająca, łatwa do wdrożenia, niewymagająca wielu predyspozycji od uczestników. Do tego nadaje się właśnie futbol. Podczas pierwszych wizyt w ośrodkach zaproponowałem po prostu wspólną grę, a ponieważ spotkało się to z bardzo dużym entuzjazmem, zorganizowałem turniej integracyjny mieszkańców ośrodków z polskimi uczniami i studentami. Dopiero w jego trakcie i potem zaczęliśmy pracować nad koncepcją cyklicznych meczy i innych aspektów, które wspierają integrację.

CEO: W jaki sposób zapewniacie w Etnolidze ten element integracji? Jaka jest Wasza recepta na tworzenie  kultury włączającej, która charakteryzuje Waszą społeczność?

Krzysztof: Myślę, że dużą wartością Etnoligi jest to, że zawodnicy i zawodniczki  aktywnie uczestniczą w jej tworzeniu i ulepszaniu. Z czasem wspólnie z uczestnikami wypracowaliśmy zasady.  To właśnie one pomagają nam realizować zadanie włączania i integracji. Przypominają, że chcemy dawać poczucie wartości i sprawczości osobom doświadczającym wykluczenia. Sprawić, że poczują się członkami społeczności. Te zasady  trochę zmieniają się z edycji na edycję (temu służy rada ligi – to też ważny, demokratyczny element projektu), ale podstawowe reguły są te same.

ZASADY ETNOLIGI:

  • Liga jest całkowicie bezpłatna (bo sport jest prawem człowieka! UNESCO 1991).
  • W każdej drużynie grają wspólnie kobiety i mężczyźni z różnych krajów i środowisk, w tym osoby zagrożone wykluczeniem z powodu pochodzenia, ubóstwa, niepełnosprawności, orientacji seksualnej, itp. To wręcz wymusza integrację wewnątrz drużyn i przeciwdziała rywalizacji na poziomie my-oni.
  • Aby lepiej wspierać osoby o mniejszych szansach, aplikować można nie tylko drużynowo, ale też indywidualnie.
  • Nie ma nagród rzeczowych; wszyscy dostają medale, a najważniejsze wyróżnienie to Puchar Fair Play.
  • Uczestnicy demokratycznie decydują o wielu elementach projektu, m.in. o dodatkowych punktach za społeczne aktywności poza boiskowe (wolontariat) czy zaangażowanie w realizację ligi.

CEO: Poza rozgrywkami dla dorosłych osób organizujecie działania towarzyszące dla dzieci. Na czym one polegają? Skąd pomysł, by zagospodarować również ten obszar?

Krzysztof: Pomysł na zajęcia dla dzieci zrodził się w ten sposób, że jedna z wolontariuszek Etnoligi postanowiła zorganizować podobną ligę dla dzieci. Zaprosiliśmy małych uchodźców. Z czasem poznaliśmy lepiej ich sytuację i potrzeby,  zaczęliśmy chodzić do ośrodka i pomagać im odrabiać lekcje. Ponieważ nikt inny nie świadczył stałych działań tego rodzaju, okazało się bardzo ważne, żeby to były stałe zajęcia. Tak powstała świetlica z całym programem edukacyjno-wychowawczym, a sam sport zszedł na drugi plan. Siłą rzeczy podjęliśmy pracę z rodzicami (głównie matkami). W tej chwili świetlica mieści się w ośrodku Dębak, mamy zajęcia minimum trzy razy w tygodniu, plus asystenta rodziny, który doradza kobietom i rozwiązuje ich różne życiowe sprawy. Zatrudniliśmy też asystentów kulturowych w szkołach, gdzie chodzą uchodźcy, a równolegle rozwinęliśmy warsztaty międzykulturowe dla podstawówek w całej Warszawie i na Mazowszu. Oczywiście Etnoliga jako społeczność też angażuje się w te działania, przede wszystkim w postaci wydarzeń kulturalnych czy treningów: najczęściej w takiej formie, że dzieci z ośrodków przyjeżdżają na Etnoligę i robią różne rzeczy wspólnie z piłkarzami i piłkarkami.

CEO: Czy nie myśleliście o poszerzeniu formuły Etnoligi o rozgrywki szkolne lub lokalne w innych miejscach w Polsce?

Krzysztof: Myśleliśmy i myślimy… Oczywiście byłoby super zrobić coś na kształt Etnoligi w innych miejscach, dlatego szukamy możliwości finansowych, zachęcamy kluby sportowe i inspirujemy innych gdzie i kiedy się da. Na przykład teraz… szkoły i energia młodzieży i ich wychowawców to wspaniałe zasoby do takich inicjatyw. Nasza Fundacja może służyć jako przykład i wsparcie dla tych, którzy są tym zainteresowani.

CEO: Wyobrażam sobie, że wraz z przybyciem wielu uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy temat integracji poprzez sport może być bardziej aktualny niż kiedykolwiek dotąd. Jakbyś miał zachęcić nauczycieli i nauczycielki do wspierania w tym obszarze, a młodzież do realizacji tego typu projektów sportowych, to co byś im powiedział? O czym warto pamiętać, decydując się na takie inicjatywy?

Krzysztof: W Europie Zachodniej już od wielu lat kluby, szkoły i organizacje pozarządowe wykorzystują sport do poprawy sytuacji najsłabszych grup społecznych czy do rozwiązywania lokalnych konfliktów. Sport – choć jego znaczenie wyrasta z korzystnego oddziaływania na zdrowie, samopoczucie i wygląd człowieka – pełni też ważną rolę kulturową i daje poczucie przynależności społecznej. Szczególnie piłka nożna, pasja dzielona przez miliony ludzi, stwarza naturalne warunki do łączenia jej z działaniami edukacyjnymi i wspierającymi rozwój. W szczególności dotyczy to wymiaru fair play, integracji i przeciwdziałania dyskryminacji. Uniwersalne reguły futbolu pomagają przełamywać bariery tam, gdzie zróżnicowane grupy nie znajdują innego wspólnego języka.

Obejrzyj krótką animację “Z walizką przez świat” i dowiedz się, jak sport pomógł Kubanowi z Kirgistanu przełamać barierę językową i nawiązać relacje z rówieśnikami w szkole.

Dlaczego sport?

  • Atrakcyjna forma ekspresji, ludzie (szczególnie młodzież) mają naturalną potrzebę ruchu: https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/edukacja-w-ruchu-europejskie-dobre-praktyki-w-integracji-migrantow-poprzez-sport 
  • Wyrabia prawidłowe nawyki (np. dyscyplina)
  • Dostarcza wzorców osobowych (tzw. ‘role models’, np. znani piłkarze, którzy stali się idolami młodzieży, choć okoliczności rodzinne nie sprzyjały ich karierze, czy znane tenisistki, które są podziwiane za wytrwałość i siłę)
  • W naturalny sposób uczy współpracy, daje poczucie przynależności
  • Uczy realistyczności oczekiwań (w życiu jak w sporcie): umiejętność przegrywania, znajomość własnych ograniczeń
  • Egalitaryzm
  • Uniwersalizm (zrozumiałość reguł), łączenie ponad podziałami

Inne dyscypliny:

  • łucznictwo > precyzja, koncentracja, autokontrola
  • szachy > myślenie strategiczne
  • jazda figurowa na łyżwach > kreatywność
  • pływanie > niezależność, pokonywanie trudności…

Aktywne działania młodzieżowe mogą być odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata, takie jak migracje oraz dawać młodzieży poczucie sprawczości w swojej lokalnej społeczności. Można je śmiało łączyć z zainteresowaniami młodych ludzi i ich opiekunów, a rezultaty połączenia często nieoczywistych pomysłów mogą przynieść wiele satysfakcji, ekscytacji, wiedzy i zmiany społecznej. Inspiracjami mogą być materiały:

-> Wykorzystaj  sport jako narzędzie integrujące młodzież polską z młodzieżą z doświadczeniem migracji. Sięgnij do Magdalena Zaborowska (red.), Praktyczny przewodnik dla nauczycieli, animatorów i liderów lokalnych. Graj fair z innymi, Fundacja dla Wolności. W publikacji znajdziesz zagadnienia dotyczące integracji społecznej oraz konkretne ćwiczenia, które wspierają we wprowadzaniu kultury włączającej z wykorzystaniem sportu.

-> Włącz sport do oferty projektów młodzieżowych z poradnikiem Centrum Edukacji Obywatelskiej Młody obywatel na sportowo.

-> Zachęć młodzież, która jest mniej zaangażowana w aktywności sportowe  do przygotowania projektu młodzieżowego dotyczącego migracji, który odda głos migrantom i migrantkom z ich okolicy i uwzględni ich perspektywę. Sięgnij do przewodnika dla młodzieży Storytelling. Jak oddać głos migrantom i migrantkom z sąsiedztwa oraz przewodnika dla nauczycieli i wychowawców Storytelling o migracjach

-> Wykorzystaj lekcję lub godzinę wychowawczą na rozmowę o doświadczeniu migrantów i migrantek w Polsce. Skorzystaj z filmów wraz ze scenariuszami i materiałami do pracy poruszające temat integracji i adaptacji migrantów i migrantek w Polsce: Z walizką klocków przez świat, Opowieść Senait o migracji, Opowieść Stanislava o migracji, Opowieść Mahmouda o migracji, Opowieść Krystyny i Łukasza o migracji

-> Dowiedz się więcej na czym polega proces adaptacji migrantów i uchodźców. Sięgnij do Materiał teoretyczny Centrum Edukacji Obywatelskiej dotyczący wyzwań stojących przed migrującymi osobami.

-> Załóż w swojej szkole Klub Dobrej Rozmowy i zachęcaj uczniów do rozmowy na temat migracji w atmosferze wzajemnego szacunku

Podobne materiały

Film lub webinarium

Jak uczyć, by obniżać stres uczniów przed egzaminem?

Sprawdzaniu wiedzy towarzyszą emocje oraz stres. Z jakich metod korzystać na co dzień, by przekuwać je w
Zobacz
Artykuł

Nie masz czerwonego paska? Nie szkodzi

W ostatnim czasie zjawisko „czerwonego paska” budzi kontrowersje. Słychać coraz więcej głosów, że cena, jaką ponoszą uczniowie,
Zobacz
Film lub webinarium

Konflikt w radzie pedagogicznej. Co robić?

Konflikty to naturalny element pracy zespołowej i może być motorem rozwoju oraz korzystnych zmian.
Zobacz
Artykuł

Moja droga do uczenia bez ocen cyfrowych

Dobra praktyka nauczycielska do pracy bez ocen cyfrowych. Zawiera ankietę samooceny dla uczniów do pobrania.
Zobacz
Publikacja

Słowniczek oceniania kształtującego

Poznaj Słowniczek oceniania kształtującego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Podsumowanie, ewaluacja, refleksja w grupie projektowej

Jak podsumować projekt młodzieżowy?
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Wzmocnienie grupy projektowej

Zestaw ćwiczeń do wykorzystania na zajęciach mających na celu podsumowanie działań młodzieży w projekcie.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ja w grupie – gdzie zmierzać po zakończonym...

Poznaj kilka ćwiczeń, które mogą być pomocne w analizie swojej roli w życiu grupy realizującej projekt młodzieżowy.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Projekt z lotu ptaka

Dwa ćwiczenia na podsumowanie szkolnego projektu młodzieżowego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielone ławki

Czy wasza szkoła funkcjonuje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju Sprawdźcie to!
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielona inwentaryzacja

Gra terenowa jest formą zabawy, w której można potraktować region jako planszę do gry.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zaprzyjaźnij się z naturą

Wspólnie znajdźcie i przeanalizujecie inwestycje oraz aktywności gospodarcze, podjęte na terenie znajdującym się na obszarze chronionym.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY