Wzór na ścisłe

Chcesz sprawdzić, czy Twoja praca z młodzieżą jest wolna od stereotypów płci? Zależy Ci na równych szansach uczennic i uczniów na lekcjach z przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i na informatyce? Szukasz inspirujących materiałów i metod angażowania młodzieży w nauki ścisłe?

„Wzór na ścisłe” to program dla nauczycieli i nauczycielek, który pokazuje, że nauki ścisłe są dla każdego. Chcemy wesprzeć rozwój naukowy uczniów i uczennic, wzmocnić wiarę we własne możliwości, rozbudzić ich zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i technologiami informatycznymi oraz tworzyć naukę bez uprzedzeń.

Projekt „Wzór na ścisłe” wyrasta z przekonania, że każda uczennica i każdy uczeń może być zdolna/zdolny, a rolą nauczycielki/nauczyciela (i szkoły) jest wsparcie młodej osoby w rozpoznawaniu jej indywidualnych preferencji, poszerzaniu zainteresowań, odkrywaniu i budowaniu nowych umiejętności. Co ważne – w atmosferze równości.

„Wzór na ścisłe” oferuje wsparcie merytoryczne i metodologiczne – różnorodne narzędzia i formy wymiany wiedzy i doświadczeń, przede wszystkim:

  • 2-semestralny kurs internetowy dla nauczycielek/nauczycieli dostarczający wiedzę, narzędzia i inspiracje do zajęć o wyrównywaniu szans w kontekście nauk ścisłych;
  • komplet oryginalnych i praktycznych materiałów edukacyjnych ( scenariusze lekcji, przewodnik merytoryczno-metodyczny dla Nauczyciela i Nauczycielki, przewodnik o STEM Klubach, komplet eksperymentów w obszarze wyzwań globalnych oraz przewodnik po narzędziach internetowych) skoncentrowanych na angażowaniu dziewczynek w nauki ścisłe i przyrodnicze oraz wspieraniu młodzieży w odkrywaniu jej naturalnych uzdolnień w tych dziedzinach;
  • dwie karty pracy i przewodnik dla uczennic i uczniów, do samodzielnej pracy, pozwalające na niestereotypowe spojrzenie na swoje talenty i wybory zawodowe, bez względu na płeć;
  • wsparcie w organizowaniu dodatkowych warsztatów dla młodzieży na Uniwersytetach;
  • ​możliwość poznania innych nauczycieli i nauczycielek o podobnych zainteresowaniach;
  • możliwość zapewnienia swoim uczniom i uczennicom wiele ciekawych i wartościowych doświadczeń szkolnych!

Aktualności

Do pobrania

Publikacja

Regulamin programu

Publikacja

Przewodnik STEM klub

Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies.

Publikacja

Przewodnik merytoryczny dla Nauczyciela i Nauczycielki

Scenariusz zajęć

Karta pracy – uzdolnienia, kompetencje, zainteresowania

Jak zacząć?

Czas przełamać stereotypy na temat tzw. męskich i kobiecych zawodów i krytyczne spojrzenie na (nie)obecność kobiet w dziedzinie nauk ścisłych, przyrodniczych i informatycznych. Pomogą Wam w tym nasze gotowe do pobrania materiały.

Plakaty informacyjne na temat niskiej emisji

Zapraszamy do pobierania i korzystania z plakatów. Aby wesprzeć uczniów i nauczycieli w realizacji projektów
Zobacz

Kurs internetowy „Młodzi na rzecz czystego powietrza”

Zapraszamy do realizacji III modułowego e-kursu „Młodzi na rzecz czystego powietrza". Kurs ma na celu
Zobacz

Włącz szkołę- scenariusze zajęć

Scenariusz zajęć został stworzony dla nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą swoim uczniom i uczennicom przybliżać
Zobacz

Partnerzy

Lorem ipsum dolor sit amet nunc. Suspendisse potenti. Cras vitae erat volutpat. Curabitur faucibus. Aliquam tempus enim luctus et est massa et lacus pede, a nunc. Praesent gravida at, mattis nec, elementum dui. Sed egestas consequat pharetra. Suspendisse congue dolor. Ut libero quis orci. Phasellus tellus suscipit rutrum. Nullam iaculis mi. Aliquam at magna. Curabitur egestas. Mauris pellentesque, wisi. Integer est. Ut pretium. Fusce posuere orci sit amet, pretium eget, ante.