PROBLEM SUSZY A ZMIANA KLIMATU – SZKOŁA PODSTAWOWA CYBINCE

Data dodania: 02.03.2022

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Uczniowie

„EKO-LUBUSZANIE” Z CYBINKI

Tematem suszy, jako jednym ze skutków zmiany klimatu zdecydowała się zająć grupa uczniów i uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Cybince. By lepiej zrozumieć i opisać „Problem suszy w Gminie Cybinka” założyli Klimatyczną Redakcję Szkolną „Eko-Lubuszanie”, która działała pod opieką nauczycielek: Agnieszki Czok i Ewa Barnuś.

W ciągu pięciu miesięcy działalności członkowie i członkinie redakcji dowiedzieli się jak zmiana klimatu wpływa na tereny leśne, obszary rolnicze oraz życie mieszkańców gminy Cybinka. Dostrzegli jej lokalny wymiar w swojej miejscowości.  Na potrzeby powstających artykułów przeprowadzili diagnozę lokalną  w ramach której m.in. prowadzili dokumentację fotograficzną obszarów, w których nastąpiły zmiany wywołane suszą, na przykład: zarastających i wysychających jezior, stawów i bagien oraz pogorzelisk. Redakcja przygotowała również reportaż na temat występowania suszy w gminie Cybinka w ostatnich kilkunastu latach. W swojej pracy redakcyjnej młodzież skupiła się jednak na wywiadach. Przeprowadzili je z przedstawicielami różnych środowisk w swojej gminie i włożyli w nie dużo wysiłku i pracy. Wywiady były prowadzone zarówno bezpośrednio jak i on-line. Rozmawiali m.in. z:

• Burmistrzem Cybinki – panem Markiem Kołodziejczykiem,
  • pracownikiem ARMiR-u,
  • strażakiem OSP Cybinka,
  • miejscowym pszczelarzem i
  • miejscowym rolnikiem,
  • oraz członkinią miejscowego  Klubu Seniora.

Wszystkie wywiady zostały opublikowane redakcyjnym padlecie i szkolnym facebooku.

Na zorganizowaną przez siebie „Akcji dla klimatu”, na której prezentowali wyniki swoich działań uczniom klas  VI-VIII, zaprosili również Dyrekcja Zespołu Szkół w Cybince, Radnych Gminy Cybinka, nauczycieli, działaczy organizacji PRO-EKO Cybinka. Podsumowanie akcji można zobaczyć tutaj.

Kryteria sukcesu.

Dzięki podjętym działaniom członkowie i członkinie redakcji spełnili kilka z kryteriów sukcesu:

• zrozumieli zmianę klimatu,
  • poruszyli temat, który wcześniej nie był znany odbiorcom i odbiorczyniom (społeczności szkolnej),
  • rozwinęli swoje umiejętności w poszukiwaniu informacji, sprawdzenia ich wiarygodności, przeprowadzaniu wywiadów,
  • podczas przeprowadzania wywiadów poznali osoby, które mają realny wpływ na lokalną politykę klimatyczną, i pokazali im, że młodzież jest aktywnie zainteresowana tym tematem,
  • poznali wiele nowych źródeł informacji, które umiejętnie wykorzystali.