Plony mimo powodzi – pływające ogrody

Informacje o materiale

Data dodania: 12.09.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy

Artykuł

Jak ludzie dostosowują się do zmian klimatu i walczą o bezpieczeństwo żywnościowe?

Dla osób, które mieszkają w regionach zalewanych podczas pory deszczowej, takich jak okolice nadrzeczy w Bangladeszu, uprawa roślin jest niemożliwa.

Pływający ogród to pomysłowe rozwiązanie wykorzystujące hiacynty wodne, które zbiera się do budowy tratwy. Na tratwę wysypuje się ziemię połączoną z nawozem krowim, a następnie sadzi warzywa. Co roku trzeba zbudować nową tratwę, ale stara może posłużyć jako nawóz w czasie pory suchej.

Jak to działa?

Tratwy, o długości ośmiu metrów i szerokości jednego metra, są zbudowane z hiacyntów, które nic nie kosztują i są dostępne w okolicy. Na powierzchnię tratwy sypie się ziemię, w której sadzi się nasiona. Tak hoduje się warzywa wiosenne i zimowe takie jak tykwa, okra i warzywa liściaste.

Pływające ogrody zapewniają niezbędne pożywienie nawet podczas corocznej mongi (okresu niedoboru żywności). Mogą one również stanowić alternatywne źródło dochodu, dzięki sprzedaży nadwyżek żywności na targu. Tratwy można przenosić w różne miejsca, więc z tego rozwiązania mogą korzystać także osoby, które tymczasowo lub definitywnie straciły dom i ziemię.

Rodziny uczą się metody uprawiania warzyw w specjalnych dołach o wymiarach 30 cm na 30 cm, w których sadzi się nasiona. Każde gospodarstwo domowe dysponuje dziesięcioma takimi dołami do sadzenia warzyw i otrzymuje dziesięć różnych odmian szybko rosnącego i przynoszącego wysokie plony warzywa, a także nasiona orzechów ziemnych.

Odbywają się szkolenia w zakresie nowych metod stwarzania odpowiednich warunków upraw, w celu zapewnienia wyższych i lepszych plonów przez cały rok. Prezentowane są sposoby przeciwdziałania chorobom roślin i atakom szkodników za pomocą organicznych metod kontroli (np. domowej roboty botanicznych środków owadobójczych). Można dowiedzieć się, jak przygotować rozsadniki, kompost i wzbogacić piaszczystą glebę kompostem i obornikiem.

Rahima z Bangladeszu

Rahima ma 31 lat, jest żoną Oziara i mieszka w Kutir Para, Dokhin Balapara, unia Mohishkhocha, poddystrukt Aditmari, dystrykt Lalmonirhat. Jest najstarsza z pięciorga rodzeństwa.

Od dzieciństwa odczuwała niedogodności związane z niedoborem żywności, ubrań i odpowiedniego mieszkania. Dzisiaj, gdy mieszka w domu męża z córką i synem, niewiele się zmieniło. Niepewność, czy będzie w stanie zapewnić opiekę medyczną i wykształcenie swoim dzieciom jest jej dużym zmartwieniem.

Rahima wraz z rodziną mieszka w małej chacie położonej na ziemi należącej do kogoś innego, w pokoju o powierzchni około 300 stóp kwadratowych (około 28 m2). Odczuła skutki erozji i zmieniała miejsce zamieszkania dwanaście razy w życiu.

Jej mąż zatrudnia się do pomocy przy uprawie ziemi. Musi podróżować w poszukiwaniu pracy i co najmniej pięć miesięcy w roku przebywa poza domem. Zarabia od 150 do 200 tak dziennie, jeżeli pracuje z dala od domu. Za pracę w pobliżu domu dostaje od 100 do 120 tak dziennie. Jednak o pracę nie jest łatwo i są okresy, kiedy nie jest nigdzie zatrudniony.

Rahima ma teraz pływający ogród

– Jedzenie i mieszkanie jest dla nas dużym problemem. Gotujemy raz dziennie i jemy dwa razy dziennie. Kiedy nie mogłam sobie poradzić sama, pożyczałam i prosiłam innych o pomoc.

– Wiem już, jak to się robi i nie przerwę pracy, gdy projekt się skończy.

Rahima jest zadowolona z poznanej technologii, ponieważ zapewnia jej stałe źródło żywności w okresach nieurodzaju i daje możliwość pozyskania innych dóbr za przychody ze sprzedaży nadwyżki wyhodowanych warzyw. To są jej pierwsze doświadczenia związane z tą technologią.

Zbierając plony 7 razy, zebrała 270 kg szpinaku wodnego i 6 kg okry. Z 270 kg szpinaku, 210 kg sprzedała po cenie 5 tak za kilogram, czyli zarobiła 1050 tak. Te pieniądze bardzo przydają się jej rodzinie w okresie nieurodzaju, który panuje od sierpnia do października.

– Nie ucinam szpinaku u nasady, co sprawia, że młode liście rosną szybciej. Dzięki temu mogłam go przyciąć 7 razy i udało mi się zebrać go więcej.

– Kiedyś musiałam kupować 1 kg warzyw dziennie, a teraz codziennie mam świeże i organiczne warzywa prosto z mojego ogródka. To mi bardzo pomaga w okresach nieurodzaju.

Rahima wydała 350 tak na ryż, 150 tak – na przyprawy (sól i olej) i podarowała 350 tak swojemu mężowi, żeby w miejscowym sklepie kupił sobie herbatę i papierosy. Kupiła też kaczkę za 200 tak, która teraz znosi jaja.

Wyhodowane warzywa sprzedaje okolicznym mieszkańcom. Nie musi ich zanosić na rynek, ponieważ ma wystarczająco dużo klientów wśród sąsiadów.

– Ludzie i krewni z innych miejscowości przyjeżdżają i widzą moje ogrody. Są nimi zainteresowani i też chcą takie założyć. Proszą, żebym im pomogła w przyszłym sezonie.

– W tym sezonie wykorzystam zbutwiałe hiacynty do produkcji dyń i mam nadzieję, że będę miała ich więcej. Jestem pod wrażeniem tego, jak ogólnie dostępny i nieużywany hiacynt może być wykorzystywany do uprawy warzyw.

– Mój mąż mi pomoże albo nie. Następnym razem przygotuję 3-4 rozsadniki i zacznę 2 miesiące wcześniej niż w tym roku.

http://practicalaction.org/floating-gardens

Podobne materiały

Film lub webinarium

Jak uczyć, by obniżać stres uczniów przed egzaminem?

Sprawdzaniu wiedzy towarzyszą emocje oraz stres. Z jakich metod korzystać na co dzień, by przekuwać je w
Zobacz
Artykuł

Nie masz czerwonego paska? Nie szkodzi

W ostatnim czasie zjawisko „czerwonego paska” budzi kontrowersje. Słychać coraz więcej głosów, że cena, jaką ponoszą uczniowie,
Zobacz
Film lub webinarium

Konflikt w radzie pedagogicznej. Co robić?

Konflikty to naturalny element pracy zespołowej i może być motorem rozwoju oraz korzystnych zmian.
Zobacz
Artykuł

Moja droga do uczenia bez ocen cyfrowych

Dobra praktyka nauczycielska do pracy bez ocen cyfrowych. Zawiera ankietę samooceny dla uczniów do pobrania.
Zobacz
Publikacja

Słowniczek oceniania kształtującego

Poznaj Słowniczek oceniania kształtującego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Podsumowanie, ewaluacja, refleksja w grupie projektowej

Jak podsumować projekt młodzieżowy?
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Wzmocnienie grupy projektowej

Zestaw ćwiczeń do wykorzystania na zajęciach mających na celu podsumowanie działań młodzieży w projekcie.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ja w grupie – gdzie zmierzać po zakończonym...

Poznaj kilka ćwiczeń, które mogą być pomocne w analizie swojej roli w życiu grupy realizującej projekt młodzieżowy.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Projekt z lotu ptaka

Dwa ćwiczenia na podsumowanie szkolnego projektu młodzieżowego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielone ławki

Czy wasza szkoła funkcjonuje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju Sprawdźcie to!
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielona inwentaryzacja

Gra terenowa jest formą zabawy, w której można potraktować region jako planszę do gry.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zaprzyjaźnij się z naturą

Wspólnie znajdźcie i przeanalizujecie inwestycje oraz aktywności gospodarcze, podjęte na terenie znajdującym się na obszarze chronionym.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY