Planowanie pracy szkoły. Na co zwrócić uwagę w roku 2021/22 jako dyrektor?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 05.04.2022

Grupa docelowa: Dyrektorzy

Opis materiału

Drodzy Dyrektorzy i drogie Dyrektorki!

W tym roku szkolnym, w którym na edukację nadal silnie wpływa sytuacja związana z pandemią, czeka Was sporo wyzwań. Wiemy, że planujecie pracę tak, by skutecznie wspierała uczenie się młodych ludzi w warunkach niepewności. Dlatego pierwsze odbywające się po wakacjach webinarium organizowane w ramach naszej sieci dyrektorskiej poświęciliśmy właśnie planowaniu pracy szkoły. Motywem przewodnim było planowanie zajęć dodatkowych i innych działań związanych z zaspokojeniem potrzeb ujawnionych po ponad roku edukacji zdalnej.

Podczas spotkania online wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

– Co warto wziąć pod uwagę podczas planowania pracy szkoły w tym roku?

– Jakie warunki powinny spełniać plany szkolne, by ułatwiać zarządzanie szkołą i wpływać na postawy członkiń i członków społeczności?

– Jak określać priorytety pomocne w projektowaniu konkretnych, organizacyjnych i merytorycznych rozwiązań? Jak uzasadniać je w szkole i poza nią?

– Jak zaplanować zagospodarowanie nowych, dedykowanych na zajęcia dodatkowe środków?

– Jak angażować nauczycieli i nauczycielki do planowania? Jak włączać w te procesy uczniów i rodziców?

Nawet jeśli plany już powstały, to zachęcamy do wysłuchania opinii i poglądów ekspertów praktyków. Liczymy, że znajdziecie tam inspirujące pomysły i rozwiązania do wdrożenia także w trakcie roku szkolnego.

Spotkanie prowadził Przemysław Kluge, ekspert Centrum Edukacji Obywatelskiej ds. rozwoju dyrektorów, oświatowiec i trener. Zarządzał szkołami publicznymi i niepublicznymi oraz ogólnopolskim ośrodkiem doskonalenia nauczycieli. Prowadzi zajęcia i konsultacje z zakresu zarządzania oświatą oraz umiejętności miękkich. Współpracuje z uczelniami wyższymi oraz renomowanymi ośrodkami szkoleniowymi.

Jego gośćmi byli:

  • Mateusz Marciniak – doświadczony dyrektor placówek oświatowych. Zarządzał szkołą podstawową z oddziałami przedszkolnymi, prowadził gimnazjum, które organizował od podstaw i budował pracujący w nim zespół nauczycieli, aktualnie ponownie kieruje szkołą podstawową. Jest certyfikowanym trenerem biznesu, prowadzi szkolenia w obszarze szeroko pojętej oświaty i zarządzania zespołem. Stale współpracuje z Ogólnopolskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.
  • Izabela Juszkiewicz – kierowniczka Pracowni Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Edukacji Zawodowej w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Pedagożka, doradczyni zawodowa, trenerka i wykładowczyni. Współpracuje z ogólnopolskimi ośrodkami doskonalenia nauczycieli. Specjalizuje się w obszarach związanych z pomocą psychologiczno-pedagogiczną oraz rozwojem osobistym dyrektorów.

Podobne materiały

Film lub webinarium

O budowaniu sieci wsparcia dla nauczycieli

Zobacz
Artykuł

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ukraińskich uczniów w szkołach

W niniejszym materiale zawarto podpowiedzi, w jaki sposób prowadzić rozpoznawanie potrzeb i możliwości uczniów ukraińskich.
Zobacz
Artykuł

Jak przyjmować w szkole nowych uczniów? 6 najważniejszych...

Materiał  skierowany jest do dyrektorów szkół, którzy mierzą się z nadal trwającym napływem uczniów z Ukrainy.
Zobacz
Film lub webinarium

Ocenianie, które pomaga w nauczaniu i uczeniu się....

Sposób oceniania wywołuje gorące dyskusje z rodzicami i wewnątrz rady pedagogicznej. Podjęcie tej rozmowy jest pierwszym krokiem
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Równość płci na świecie. Scenariusz

Scenariusz ma na celu zachęcanie dziewcząt do podejmowania wyzwań w ramach nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Co zrobić, by projekt cały czas trwał? Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i utrzymaniu motywacji młodzieży przy realizacji wyznaczonych celów.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Projekt osadzony lokalnie. Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i znalezieniu lokalnych sojuszników. Poznasz sposoby realizacji projektu w
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Krytyczna postawa wobec mediów. Ćwiczenia

Materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i wzmacniania wiedzy na temat aktualnych wyzwań. Poznasz metody weryfikacji
Zobacz
Publikacja

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej...

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej edukacji klimatycznej
Zobacz
Gra

Włącz szkołę dla klas 1-3

Scenariusz i gra dla klas 1-3 o wolontariacie i organizacjach społecznych. Kim jest wolontariusz, co robią organizacje
Zobacz
Artykuł

Krytyczne myślenie a ochrona środowiska – na co...

Artykuł porusza kwestie krytycznego myślenia w ochronie środowiska wokół takich zagadnień jak: segregacja odpadów, transport oraz fast
Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaprosić uczniów do dyskusji o wartościach?

Dowiesz się, jak realizować związane z nimi zadania wychowawcze dzięki naszym bezpłatnym filmom oraz prostym ćwiczeniom.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY