Planowanie pracy szkoły. Na co zwrócić uwagę w roku 2021/22 jako dyrektor?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 05.04.2022

Grupa docelowa: Dyrektorzy

Opis materiału

Drodzy Dyrektorzy i drogie Dyrektorki!

W tym roku szkolnym, w którym na edukację nadal silnie wpływa sytuacja związana z pandemią, czeka Was sporo wyzwań. Wiemy, że planujecie pracę tak, by skutecznie wspierała uczenie się młodych ludzi w warunkach niepewności. Dlatego pierwsze odbywające się po wakacjach webinarium organizowane w ramach naszej sieci dyrektorskiej poświęciliśmy właśnie planowaniu pracy szkoły. Motywem przewodnim było planowanie zajęć dodatkowych i innych działań związanych z zaspokojeniem potrzeb ujawnionych po ponad roku edukacji zdalnej.

Podczas spotkania online wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

– Co warto wziąć pod uwagę podczas planowania pracy szkoły w tym roku?

– Jakie warunki powinny spełniać plany szkolne, by ułatwiać zarządzanie szkołą i wpływać na postawy członkiń i członków społeczności?

– Jak określać priorytety pomocne w projektowaniu konkretnych, organizacyjnych i merytorycznych rozwiązań? Jak uzasadniać je w szkole i poza nią?

– Jak zaplanować zagospodarowanie nowych, dedykowanych na zajęcia dodatkowe środków?

– Jak angażować nauczycieli i nauczycielki do planowania? Jak włączać w te procesy uczniów i rodziców?

Nawet jeśli plany już powstały, to zachęcamy do wysłuchania opinii i poglądów ekspertów praktyków. Liczymy, że znajdziecie tam inspirujące pomysły i rozwiązania do wdrożenia także w trakcie roku szkolnego.

Spotkanie prowadził Przemysław Kluge, ekspert Centrum Edukacji Obywatelskiej ds. rozwoju dyrektorów, oświatowiec i trener. Zarządzał szkołami publicznymi i niepublicznymi oraz ogólnopolskim ośrodkiem doskonalenia nauczycieli. Prowadzi zajęcia i konsultacje z zakresu zarządzania oświatą oraz umiejętności miękkich. Współpracuje z uczelniami wyższymi oraz renomowanymi ośrodkami szkoleniowymi.

Jego gośćmi byli:

  • Mateusz Marciniak – doświadczony dyrektor placówek oświatowych. Zarządzał szkołą podstawową z oddziałami przedszkolnymi, prowadził gimnazjum, które organizował od podstaw i budował pracujący w nim zespół nauczycieli, aktualnie ponownie kieruje szkołą podstawową. Jest certyfikowanym trenerem biznesu, prowadzi szkolenia w obszarze szeroko pojętej oświaty i zarządzania zespołem. Stale współpracuje z Ogólnopolskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.
  • Izabela Juszkiewicz – kierowniczka Pracowni Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Edukacji Zawodowej w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Pedagożka, doradczyni zawodowa, trenerka i wykładowczyni. Współpracuje z ogólnopolskimi ośrodkami doskonalenia nauczycieli. Specjalizuje się w obszarach związanych z pomocą psychologiczno-pedagogiczną oraz rozwojem osobistym dyrektorów.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Moc motywacji. Naładuj samorząd uczniowski nową energią!

Zobacz
Film lub webinarium

Doświadczenie i młodość, czyli o dialogu międzypokoleniowym w...

Na szkolnych korytarzach spotykają się doświadczeni nauczyciele oraz tacy, którzy dopiero weszli do zawodu.
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole – ujęcie całościowe

Zobacz
Film lub webinarium

Od dostępności do zaangażowania – czyli po co...

Projektowanie dostępnego uczenia się (UDL) to nowoczesne podejście do nauczania, które pozwala tworzyć lekcje uwzględniające potrzeby wszystkich
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Jak mówić do klasy, w której są...

Mówienie do klasy, w której są osoby z doświadczeniem migracji, wymaga wrażliwości i zrozumienia sytuacji uczennic i
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Współpraca nauczycieli w szkole jako kluczowy element...

Jednym z elementów zmiany w szkole, który obserwujemy w ostatnich latach, jest rosnące docenianie efektu współpracy nauczycieli
Zobacz
Dobra praktyka

Dobre praktyki w zakresie zaspokajania potrzeb uczniów –...

Materiał opisuje dobre praktyki w zakresie integracji edukacyjnej na poziomie działań podejmowanych przez nauczycieli i nauczycielki.
Zobacz
Dobra praktyka

Dobre praktyki z zakresu integracji edukacyjnej – dla...

Materiał opisuje dobre praktyki w zakresie integracji edukacyjnej na poziomie działań podejmowanych przez dyrektorów i dyrektorki.
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Konflikty w szkole. Jak nauczyciele i rodzice...

Materiał jest próbą odpowiedzi na potrzebę szukania porozumienia między nauczycielami/kami a rodzicami i opiekunami uczniów i uczennic.
Zobacz
Materiał graficzny

INFOGRAFIKA. Konflikty w szkole. Jak nauczyciele i rodzice...

Każda różnica zdań jest dobra, jeśli odpowiednio ją przepracujemy i zastanowimy się, co konstruktywnego może nieść ze
Zobacz
Film lub webinarium

Partycypacja uczniowska w edukacji kulturowej

Działania partycypacyjne są kluczowym elementem pracy ze sztuką. W ramach programu „Szkoła twórczych praktyk” eksperci edukacji kulturowej
Zobacz
Film lub webinarium

Działajmy wspólnie. Partnerstwa w projektach uczniowskich

Projekty partnerskie, działania partycypacyjne, diagnoza potrzeb i potencjałów – brzmi poważnie, prawda? A jednak wszystkie te elementy
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY