O rozmowie z uczniami i uczennicami na temat wyzwań migracyjnych w szkole

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 05.04.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Podczas czwartego spotkania z cyklu “Zaangażowani uczniowie” poznacie narzędzia do przeprowadzenia rozmowy o migracjach, w której wezmą udział wszyscy – niezależnie od poglądów. Nasi eksperci i ekspertki podzielą się także swoją wiedzą i doświadczeniem odnośnie tego:

  • w jaki sposób można inicjować w szkole rozmowy na tematy związane z migracjami na świecie; będziemy się odwoływać także do wydarzeń w Ukrainie,
  • jak budować zaangażowanie uczniów i uczennic poprzez stwarzanie im przestrzeni do wyrażania swoich opinii na ważne dla nich tematy,
  • jak przekuć rozmowy w działania obywatelskie, w tym projekty uczniowskie o tematyce migracyjnej.

Nasi goście zaprezentują podczas tego spotkania przykładowe ćwiczenia i aktywności, które można wykorzystać na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, w tym przedstawią inicjatywę Klubów Dobrej Rozmowy. Pokażą przykłady działań podejmowanych przez młodych ludzi wokół tematyki migracyjnej, w tym także w kontekście bieżącej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie i jej konsekwencjami odczuwalnymi w Polsce.

Webinarium poprowadzą Elżbieta Krawczyk, szefowa Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej, dyrektorka programowa oraz członkini zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej, oraz Julia Godorowska, która w CEO zajmuje się programami edukacji globalnej i ekologicznej oraz jest autorką i współautorką kursów internetowych, scenariuszy zajęć i publikacji dla młodzieży, nauczycieli i nauczycielek dotyczących rozmawiania o migracjach oraz idei zrównoważonego rozwoju.

Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy również ekspertów-praktyków: nauczycieli oraz uczniów, którzy opowiedzą nam o swoich działaniach w Klubach Dobrej Rozmowy oraz inicjatywach na rzecz wspierania uchodźców z Ukrainy:

  • Sergiusza Czaję – nauczyciela historii i WOS-u w Szkole Podstawowej w Leśniewie; uczestniczył w programach “Shortcut – małe historie, wielkie sprawy” i “Rozmawiajmy o uchodźcach”.
  • Iwonę Olejniczak – nauczycielkę historii w Szkole Podstawowej w Ostrołęce. Absolwentkę kursu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rozmawiajmy o uchodźcach”, mentorkę w kursie internetowym „OK Zeszyt” Szkoły Uczącej Się CEO.
  • Barbarę Głąb – kulturoznawczynię, nauczycielkę filozofii i etyki w Polsko-Francuskiej Szkole Podstawowej „La Fontaine” w Warszawie. Absolwentkę kursu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rozmawiajmy o uchodźcach” oraz autorkę zestawu aktywności wspomagających rozmowę z młodzieżą wokół najnowszej animacji CEO „Rozmawiajmy o migracjach”.

Zachęcamy Was i Waszych uczniów do wzajemnego poznawania swoich punktów widzenia i prowadzenia rozmów na temat uchodźców i współczesnych migracji, niezależnie od tego, jakie są Wasze poglądy w tej sprawie. Bycie razem i tworzenie wspólnoty wydaje się teraz szczególnie ważne! 🙌

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY