O edukacji o prawach człowieka, uczeniu empatii i uważności na słowo

Dobra praktyka

Informacje o materiale

Data dodania: 15.09.2021

Grupa docelowa: Wychowawcy, Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi

Opis materiału

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej rozmowy z cyklu “Ucz otwartości”, prowadzonej w ramach 15. edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Tym razem zastanawiamy się nad tym, jak budować przyjazne i wspierające środowisko w klasie i szkole, w jaki sposób szkoła powinna zapewnić wszystkim równe traktowanie i jak w praktyce prowadzić edukację antydyskryminacyjną. Rozmawiamy również o tym, jak oddawać głos i inicjatywę młodym ludziom oraz włączać się w działania, które oni zaproponują.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” przyznawana jest nauczycielkom i nauczycielom, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, otwartości i poszanowania innych, a także inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i wartościami, odgrywając aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej.

Na zgłoszenia do Nagrody czekamy do 15 września 2021 r.

Więcej informacji o Nagrodzie i formularz zgłoszeniowy znajdziesz TUTAJ.

Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w III Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.Aktywistka edukacyjna, która działa w sieci jako „Babka od histy”, prowadzi autorskiego bloga o edukacji, gdzie komentuje edukacyjną rzeczywistość i dzieli się dobrymi praktykami. Jest również redaktorką naczelną serwisów internetowych CiekawostkiHistoryczne.pl i TwojaHistoria.pl, a także trenerką Odysei Umysłu, tutorką i entuzjastką debat oksfordzkich. Od wielu lat współpracuje z Młodzieżową Radą Miasta Poznania. Laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” w roku 2020 oraz członkini Kapituły tejże Nagrody.

Nagranie zrealizowała Dominika Panfil.

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY