Migracje a Cele Zrównoważonego Rozwoju

Informacje o materiale

Data dodania: 04.03.2022

Grupa docelowa: Wychowawcy, Nauczyciele przedmiotowi

Artykuł

Poniższy artykuł zawiera w sobie pięć propozycji scenariuszy przeznaczonych na godzinę wychowawczą wprowadzające młodzież w tematykę  migracji  w kontekście wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wszystkie cztery historie zostały wybrane w taki sposób, aby każda z nich zwracała uwagę na powiązania między migracją a innym wyzwaniem przedstawionym w 1, 10, 13 i 16 Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Wykorzystując rzeczywiste historie zaczerpnięte ze sprawdzonych źródeł (przedstawione np. w formie filmów, zdjęcia z opisem, krótkiego opowiadania, słuchowiska), chcemy pokazać konsekwencje dla zwykłych ludzi, nie ograniczając się do abstrakcyjnych pojęć. Przedstawione historie zostaną opatrzone pytaniami i refleksji indywidualnej i grupowej i będą stanowiły punkt wyjścia do rozmowy uczniów i uczennic na temat wartości i postaw, które są dla nich ważne w kontekście przytaczanych opowieści.

1. Dlaczego stoimy przed niepowtarzalną szansą, by zmienić świat na lepszy?

Materiał jest wprowadzeniem w tematykę Celów Zrównoważonego Rozwoju, pozwalający zapoznać się z kluczowymi zagadnieniami dotyczących migracji ludności w perspektywie współzależności i globalnych powiązań. Scenariusz przeznaczony jest do pracy z klasami VI -VIII i szkołami ponadpodstawowymi. Dzięki pracy w grupie i na forum młodzież przeanalizuje migracje pod kątem przyczyn i konsekwencji zjawiska oraz pozna migracje jako złożony i dynamicznie zmieniający się system wyzwań związanych z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (cel 1. migracje międzynarodowe a globalny problem ubóstwa, cel 2. migracje a nierówności społeczne, cel 3 migracje związane ze zmianą klimatu i degradacją środowiska przyrodniczego, cel 16 migracje w poszukiwaniu pokoju i bezpieczeństwa).

2. Dlaczego migracje mogą być jednym ze sposobów radzenia sobie z ubóstwem?

Materiał opisuje Cel 1 – Koniec z ubóstwem. Celem tego materiału jest zapoznanie młodzieży z piramidą Maslowa, czym jest ubóstwo oraz jakie niesie za sobą skutki. Dzięki pracy w grupie młodzież zapozna się z opowieściami innych osób oraz wskaże zależności miedzy migracjami a ubóstwem. 

3. Różnice są OK, nierówności nie są OK

Materiał opisuje Cel 10 – Mniej nierówności. Celem tego materiału jest zapoznanie się młodzieży z przyczynami i skutkami nierówności między ludźmi. Dzięki pracy w grupach odwołują się do elementów fikcyjnych opowieści, analizują konsekwencje nierówności społecznych, ekonomicznych i politycznych w kontekście podejmowania przez osoby decyzji o wyjeździe z kraju pochodzenia. Dowiadują się, w jaki sposób migracje mogą wspierać walkę z nierównościami społecznymi i wykluczeniem.

4. W jakim świecie chciałbyś żyć za trzydzieści lat?

Materiał opisuje Cel 13 – Działania w dziedzinie klimatu. Celem tego materiału jest zapoznanie się młodzieży z przyczynami i skutkami migracji w kontekście zmiany klimatu. Dzięki pracy w grupach, młodzież zastanawia się nad decyzjami ludzi zmuszonych żyć w trudnych warunkach wywołanych zmianami środowiskowymi. 

5. Każdy ma prawo dotknąć chmur…Dzienniki marzeń

Materiał opisuje Cel 16 – Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje. Celem tego materiału jest zastanowienie się przez młodzież nad tym jak powinien wyglądać świat, aby każdy miał równe szanse w rozwoju. 

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY