MIEJSKIE ŁĄKI – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 69 W GDAŃSKU

Data dodania: 23.02.2022

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Uczniowie

Redakcja „Lekarze klimatu”

Miasta są szczególnie narażone na wpływ zmiany klimatu. W obliczu kryzysu klimatycznego mieszkańcy i władze wielu z nich stoją przed dużym wyzwaniem i próbą odpowiedzi na pytanie w jaki sposób przeciwdziałać przyczynom i skutkom tych zmian. Gdy dodamy do tego fakt, że ok. 60% obywateli Polski mieszka w miastach to sprawa staje się tym bardziej istotna. Pomysłom na przeciwdziałanie zmianom klimatu w swoim mieście postanowili się przyjrzeć uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku, w której działała pod opieka nauczycielek – Anety Poniatowskiej i Aleksandry Andruszkiewicz, Klimatyczna Redakcja  Szkolna „Lekarze klimatu”.

W  poszukiwaniu lokalnych inicjatyw, które są jednym ze sposobów zapobiegania skutkom globalnego problemu zmian klimatu najbardziej zainteresował redakcję pomysł łąk miejskich, które m.in. zapobiegają efektowi tzw. wysp ciepła, wspomagają retencję wody w mieście, zwiększają bioróżnorodność, zwłaszcza jeśli chodzi o obecność zapylaczy w mieście. Z każdym rokiem zyskują też coraz większą popularność i cieszą oko Gdańszczan. By lepiej poznać plany miasta w rozwoju inicjatyw łąk kwietnych przeprowadzili wywiad z Radnym Miasta Gdańska, Michałem Hajdukiem. Zorganizowali spotkanie on-line dla społeczności szkolnej z Olą Juszkiewicz – laureatką 9. Edycji MasterChef Polska, na którym rozmawiali o wykorzystaniu ziół i roślin łąkowych w codziennej kuchni. W jednym z artykułów w formie zielnika online opisali również lecznicze działanie niektórych roślin łąkowych.

Akcja dla klimatu

Zwieńczeniem działań redakcji było zorganizowanie “Akcji dla klimatu”, w trakcie której członkowie redakcji m.in zaprezentowali społeczności szkolnej efekty swoich dziennikarskich działań, przeprowadzili zajęcia dla 90 uczniów kl. 5-8 i założyli łąkę kwietną na terenie szkoły. W całej “Akcji” brało udział blisko 100 osób a relację, którą obejrzało już ponad pół tysiaca osób, można zobaczyć tutaj. Zachęcamy!

W trakcie trwania projektu młodzież cały czas prowadziła stronę na Facebooku publikując na bieżąco artykuły i informacje o organizowanych wydarzeniach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałami stworzonymi przez redakcję „Lekarzy klimatu”:

• Prezentacja redakcji
  • Artykuł o leczniczym działaniu roślin łąkowych – zielnik online
  • Wywiad z Radnym Miasta Gdańska, panem Michałem Hajdukiem
  • Film z “Akcji dla klimatu”, podsumowujący działania Redakcji

Kryteria sukcesu.

Dzięki podjętym działaniom członkowie i członkinie redakcji spełnili kilka z kryteriów sukcesu:

• zrozumieli zmianę klimatu,
  • poznali, jakie działania mogą podejmować samorządy lokalne w celu adaptacji do zmiany klimatu – zmiana systemowa,
  • poznali, jakie mogą być skutki zmiany klimatu w lokalnym kontekście,
  • poruszyli temat, który wcześniej nie był znany odbiorcom i odbiorczyniom (społeczności szkolnej),
  • rozwinęli swoje umiejętności w poszukiwaniu informacji, sprawdzenia ich wiarygodności, przeprowadzaniu wywiadów,
  • podczas przeprowadzania wywiadów poznali osoby, które mają realny wpływ na lokalną politykę klimatyczną, i pokazali im, że młodzież jest aktywnie zainteresowana tym tematem,
  • poznali wiele nowych źródeł informacji, które umiejętnie wykorzystali.

Wielkie gratulacje dla całej redakcji „Lekarzy klimatu” i opiekunek zespołu!