Opis materiału
Matematyka to rozmawianie, dowodzenie, wnioskowanie, doświadczanie i rozwiązywanie problemów. Takim aktywnościom sprzyjają zadania w parach, małych grupach, czasami też zabawy z całą klasą. Tylko wtedy uczniowie i uczennice mają szansę doświadczać, wchodzić w role oraz matematyzować sytuacje, w których uczestniczyli. Zapraszamy Was do wysłuchania zapisu z webinarium o skutecznym nauczaniu matematyki w klasach I-III.
Podczas tego spotkania online rozmawialiśmy o metodach, aktywnościach i zadaniach, które pomagają tworzyć przestrzeń do dyskusji o zauważonych prawidłowościach i strukturach. Niezależnie od tego, czy dodajemy, odejmujemy, mnożymy, dzielimy czy rozwiązujemy zadania tekstowe, proponujemy, by uczniowie zaczynali od sensu, a dopiero potem formalizowali swoje spostrzeżenia za pomocą zapisu symbolicznego.
Jakie techniki nauczania matematyki stosować w praktyce?
Dzieci uwielbiają matematykę, jeśli mogą działać, badać, odkrywać, rozwiązywać i układać ciekawe zadania. To ważne, by mogły stosować różne strategie dochodzenia do celu i mogły rozwiązywać zadanie na swój sposób, zgodnie z aktualnym poziomem rozwoju. Nauczmy dzieci myśleć, a poradzą sobie z każdym matematycznym wyzwaniem.
Podczas spotkania swoimi doświadczeniami podzieliła się praktyczka nauczająca matematyki w klasach I-III
Spotkanie poprowadziła Wiesława Mitulska – nauczycielka klas 1-3 w Szkole Podstawowej w Słupi Wielkiej, specjalistka od edukacji wczesnoszkolnej i terapii pedagogicznej. Od wielu lat pracuje z dziećmi bez ocen i podręczników według autorskiego programu „Ruch, zabawa, nauka”. Od pierwszej klasy pokazuje dzieciom, w jaki sposób nowoczesne technologie, programowanie i kodowanie mogą pomagać w pracy projektowej, w procesie uczenia się i rozwiązywania problemów. Należy do grupy Superbelfrzy RP, współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej w zakresie wprowadzania oceniania kształtującego oraz prowadzi blog edukacyjny
Mamy w planie kodowanie.
Liczba odsłon 573