Lekcje zdalne z własnym podręcznikiem

Informacje o materiale

Autor/-ka: Danuta Sterna

Data dodania: 22.05.2020

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Artykuł

Wiele uczniów i uczennic może mieć w obecnej sytuacji problem z dostępem do komputera. Warto zatem zastanowić się, co może być alternatywą do prowadzenia zajęć online. Rozwiązaniem jest przygotowanie przez nauczyciela czy nauczycielkę własnego podręcznika, który uwzględniałby potrzeby danej klasy.

Do każdej lekcji nauczyciel może przygotować kilka zszytych kartek z treścią lekcji i z miejscami do uzupełniania przez uczniów. Treść może zawierać:

  • cele lekcji,
  • kryteria sukcesu,
  • pytanie kluczowe,
  • treści zadań i miejsce na ich rozwiązanie przez ucznia,
  • miejsce na podsumowanie (najczęściej w formie refleksji uczniowskiej),
  • zadania sprawdzające do zrobienia w domu i do samooceny,
  • odpowiedzi do zadań sprawdzających razem z odpowiedziami

Przygotowanie w tej formie lekcji zajmuje znacznie więcej czasu niż posługiwanie się tradycyjnym podręcznikiem, jednak raz przygotowana lekcja zostaje na lata, można ją modyfikować. Zaletą pisania samemu podręcznika jest to, że ograniczona jest ilość treści, bo zakładamy, że uczniowie muszą wykonać zadania podczas 45 minut i mieć w trakcie lekcji możliwość skonsultowania się z nauczycielem. Nauczyciel musi też dostosować poziom trudności lekcji do swoich uczniów, gdyż w przeciwnym razie nie podoła liczbie konsultacji z uczniami.

A jak przeprowadzić taką lekcję w formie zdalnej? Nauczyciel może wysłać lekcję do szkoły, gdzie dyżurujący pracownik szkoły odbija ją na ksero w potrzebnej uczniom liczbie. Następnie wkłada ją do koperty i zostawia przed szkołą. Ktoś z rodziny, bez potrzeby kontaktowania się z kimkolwiek, odbiera pakiet lekcji na kilka dni wraz z harmonogramem konsultacji. Konsultacja może odbyć się przez telefon

Trudniej wtedy o informację zwrotną nauczyciela, ale może ona być ustna przez telefon lub uczeń może dostarczyć swoją wypełnioną lekcję tą samą drogą, zostawiając zadania przed szkołą, skąd odbierze je nauczyciel.

MATERIAŁY DO POBRANIA

Zachęcamy do pobrania przykładowej lekcji ,,Lekcja o równaniach’’. Inspiracją były zadania przygotowane przez Dorotę Saj, matematyczkę pracującą w Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlicach, która pracowała w poprzednim roku w zespole nauczycieli opracowującym cykl zadań dla licealistów pod tytułem ,,Po co mi to?’’ oraz w konsultacje z Hanną Mąką.

Polecamy również przygotowany przez Hannę Mąkę „Zeszyt ucznia”  do tematu „Trójkąty podobne”, który jest formą  notatki do pracy samodzielnej ucznia w edukacji zdalnej. Dzięki kolejnym pytaniom i zadaniom uczeń realizuje cel lekcji – poznaje własności trójkątów podobnych i ich praktyczne zastosowanie. To pierwsza lekcja dotycząca tego tematu, w której uczeń nabywa nowe umiejętności prowadzony trochę „za rękę”, ale doceniany i zachęcany do samodzielnego wnioskowania i rozwiązywania praktycznych problemów. Taki materiał nauczyciel może przesłać uczniowi, jeśli nie ma możliwości prowadzenia lekcji zdalnych lub uczeń z jakiś powodów w takiej lekcji nie może uczestniczyć. Materiał przeznaczony jest dla uczniów klasy pierwszej liceów lub techników. Uczeń realizujący matematykę w zakresie podstawowym, w zależności od indywidualnych możliwości potrzebuję od 1 – 1,5 godz. na realizację zaplanowanych zadań, uczniowi z klasy, w której matematyka realizowana jest na poziomie rozszerzonym zajmie to ok. 45 minut.

Podobne materiały

Materiał graficzny

Plakaty Edukacji Globalnej

Plakaty mają upowszechniać praktyczne wykorzystanie edukacji globalnej na zajęciach z matematyki, języka polskiego i godzinie wychowawczej.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć szkołę przyjazną dla wszystkich

Polskie szkoły stały się wielokulturowe. Wskazują na to badania i raporty, a także codzienna praktyka dyrektorów i
Zobacz
Film lub webinarium

Pięć rozmów z młodzieżą o internecie i nowych...

Jak kształtować odpowiedzialne podejście i uczyć krytycznego myślenia w szybko zmieniającym się świecie.
Zobacz
Publikacja

„Szkoła pełna emocji” – modyfikacje scenariuszy uwzględniające specjalne...

„Szkoła pełna emocji - modyfikacje scenariuszy uwzględniające specjalne potrzeby edukacyjne” to appendix do publikacji „Szkoła pełna emocji”.
Zobacz
Film lub webinarium

Emocje i samoregulacja w szkole – skuteczne strategie

Webinarium poświęcone podejściu Self-Reg dra Stuarta Shankera.
Zobacz
Film lub webinarium

Webinar: Jak reagować na przemoc seksualną (w sieci)...

Zobacz
Artykuł

E-learning dla nauczycieli – klucz do rozwoju kompetencji...

Wymagania edukacyjne i społeczne wobec nauczycieli zmieniają się dynamicznie, a rozwijanie kompetencji zawodowych staje się priorytetem. Na
Zobacz
Publikacja

Przyjaciel na lata

Publikacja uzupełnia materiał "Projekt społeczny krok po kroku" i zawiera informacje o przeprowadzeniu kampanii społecznej promującej uprzejmość
Zobacz
Publikacja

Łapki mocy

Publikacja uzupełnia materiał "Projekt społeczny krok po kroku" i zawiera informacje o prowadzenia działań wolontaryjnych na rzecz
Zobacz
Publikacja

Wszystkie jasne miejsca

Publikacja uzupełnia materiał "Projekt społeczny krok po kroku" i przekazuje informacje na temat przeprowadzenia reportażu społecznego.
Zobacz
Publikacja

Projekt społeczny krok po kroku

Poradnik dla nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą wykorzystać metodę projektu w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Zobacz
Materiał graficzny

Grafika „Pomocna skrzynka w kryzysie powodziowym”  

Grafika przedstawia pięć zasad wsparcia psychospołecznego dla dzieci i młodzieży.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY