Lekcje zdalne z własnym podręcznikiem

Informacje o materiale

Autor/-ka: Danuta Sterna

Data dodania: 22.05.2020

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Artykuł

Wiele uczniów i uczennic może mieć w obecnej sytuacji problem z dostępem do komputera. Warto zatem zastanowić się, co może być alternatywą do prowadzenia zajęć online. Rozwiązaniem jest przygotowanie przez nauczyciela czy nauczycielkę własnego podręcznika, który uwzględniałby potrzeby danej klasy.

Do każdej lekcji nauczyciel może przygotować kilka zszytych kartek z treścią lekcji i z miejscami do uzupełniania przez uczniów. Treść może zawierać:

  • cele lekcji,
  • kryteria sukcesu,
  • pytanie kluczowe,
  • treści zadań i miejsce na ich rozwiązanie przez ucznia,
  • miejsce na podsumowanie (najczęściej w formie refleksji uczniowskiej),
  • zadania sprawdzające do zrobienia w domu i do samooceny,
  • odpowiedzi do zadań sprawdzających razem z odpowiedziami

Przygotowanie w tej formie lekcji zajmuje znacznie więcej czasu niż posługiwanie się tradycyjnym podręcznikiem, jednak raz przygotowana lekcja zostaje na lata, można ją modyfikować. Zaletą pisania samemu podręcznika jest to, że ograniczona jest ilość treści, bo zakładamy, że uczniowie muszą wykonać zadania podczas 45 minut i mieć w trakcie lekcji możliwość skonsultowania się z nauczycielem. Nauczyciel musi też dostosować poziom trudności lekcji do swoich uczniów, gdyż w przeciwnym razie nie podoła liczbie konsultacji z uczniami.

A jak przeprowadzić taką lekcję w formie zdalnej? Nauczyciel może wysłać lekcję do szkoły, gdzie dyżurujący pracownik szkoły odbija ją na ksero w potrzebnej uczniom liczbie. Następnie wkłada ją do koperty i zostawia przed szkołą. Ktoś z rodziny, bez potrzeby kontaktowania się z kimkolwiek, odbiera pakiet lekcji na kilka dni wraz z harmonogramem konsultacji. Konsultacja może odbyć się przez telefon

Trudniej wtedy o informację zwrotną nauczyciela, ale może ona być ustna przez telefon lub uczeń może dostarczyć swoją wypełnioną lekcję tą samą drogą, zostawiając zadania przed szkołą, skąd odbierze je nauczyciel.

MATERIAŁY DO POBRANIA

Zachęcamy do pobrania przykładowej lekcji ,,Lekcja o równaniach’’. Inspiracją były zadania przygotowane przez Dorotę Saj, matematyczkę pracującą w Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlicach, która pracowała w poprzednim roku w zespole nauczycieli opracowującym cykl zadań dla licealistów pod tytułem ,,Po co mi to?’’ oraz w konsultacje z Hanną Mąką.

Polecamy również przygotowany przez Hannę Mąkę „Zeszyt ucznia”  do tematu „Trójkąty podobne”, który jest formą  notatki do pracy samodzielnej ucznia w edukacji zdalnej. Dzięki kolejnym pytaniom i zadaniom uczeń realizuje cel lekcji – poznaje własności trójkątów podobnych i ich praktyczne zastosowanie. To pierwsza lekcja dotycząca tego tematu, w której uczeń nabywa nowe umiejętności prowadzony trochę „za rękę”, ale doceniany i zachęcany do samodzielnego wnioskowania i rozwiązywania praktycznych problemów. Taki materiał nauczyciel może przesłać uczniowi, jeśli nie ma możliwości prowadzenia lekcji zdalnych lub uczeń z jakiś powodów w takiej lekcji nie może uczestniczyć. Materiał przeznaczony jest dla uczniów klasy pierwszej liceów lub techników. Uczeń realizujący matematykę w zakresie podstawowym, w zależności od indywidualnych możliwości potrzebuję od 1 – 1,5 godz. na realizację zaplanowanych zadań, uczniowi z klasy, w której matematyka realizowana jest na poziomie rozszerzonym zajmie to ok. 45 minut.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Nieoczywiste sposoby na literaturę

Skąd się bierze popularność Szymborskiej na TikToku? Komu się podobają literackie kolaże? Czy młodzież czytająca Wattpada przyjdzie
Zobacz
Film lub webinarium

Stres, presja, odpowiedzialność za uczniów. Jak sprostać tym...

Jak radzić sobie ze stresem i presją w pracy w szkole oraz dbać o swój dobrostan.
Zobacz
Film lub webinarium

Rada pedagogiczna. Spotkanie zespołu. Co wzmocni ich sprawczość?

Współpraca w zespole nauczycielski, czyli efektywne rady pedagogiczne.
Zobacz
Film lub webinarium

Kto się boi matematyki? Czy da się ją...

Poznaj sposoby na to, aby dzieci polubiły matematykę i zainspiruj się doświadczeniem z pracy z dziećmi w
Zobacz
Film lub webinarium

Jak twórczo wykorzystać potencjał lokalny w bibliotece?

"Lokalność w bibliotece" cz. II. Zainspiruj się lokalnością . Dowiedz się w jaki sposób ją diagnozować i
Zobacz
Film lub webinarium

Diagnoza lokalna w bibliotece

"Lokalność w bibliotece" cz. I. Zainspiruj się lokalnością . Dowiedz się w jaki sposób ją diagnozować i
Zobacz
Gra Edukacyjna

Ikony skojarzeń i gra karciana do spektaklu „Iskry...

Narzędzie edukacyjne, które pomoże poznać lub zapamiętać dokonania osób ważnych dla polskiej historii, nauki i kultury.
Zobacz
Gra Edukacyjna

RÓWNE SZANSE. Gra korytarzowa

Narzędzie edukacyjne, pobudzające do refleksji nad wzajemną współpracą w społeczności szkolnej i przydatne we wdrażaniu standardu równości
Zobacz
Film lub webinarium

Nauczyciel i rodzic. Jak razem zbudować dobry kontakt?

Obustronna komunikacja jest podstawą dobrych kontaktów, z których korzyści możesz czerpać Ty, rodzice i Twoi uczniowie.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak pracować nad programem wychowawczo-profilaktycznym w szkole?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

VI.13 Czy Chiny zastąpią USA w roli supermocarstwa?

Scenariusz lekcji realizuje zagadnienie VI.13. Dotyczy Chin, ich supermocarstwowych predyspozycji oraz rywalizacji z USA.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

VII.5, VI.15 Rozmowy w trójkącie bermudzkim – między...

Scenariusz lekcji realizuje zagadnienie VII.5 i VI.15. Dotyczy złożonych zagadnień związanych ze współistnieniem religii, wolności wypowiedzi i
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY