Lekcje zdalne z własnym podręcznikiem

Informacje o materiale

Autor/-ka: Danuta Sterna

Data dodania: 22.05.2020

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Artykuł

Wiele uczniów i uczennic może mieć w obecnej sytuacji problem z dostępem do komputera. Warto zatem zastanowić się, co może być alternatywą do prowadzenia zajęć online. Rozwiązaniem jest przygotowanie przez nauczyciela czy nauczycielkę własnego podręcznika, który uwzględniałby potrzeby danej klasy.

Do każdej lekcji nauczyciel może przygotować kilka zszytych kartek z treścią lekcji i z miejscami do uzupełniania przez uczniów. Treść może zawierać:

  • cele lekcji,
  • kryteria sukcesu,
  • pytanie kluczowe,
  • treści zadań i miejsce na ich rozwiązanie przez ucznia,
  • miejsce na podsumowanie (najczęściej w formie refleksji uczniowskiej),
  • zadania sprawdzające do zrobienia w domu i do samooceny,
  • odpowiedzi do zadań sprawdzających razem z odpowiedziami

Przygotowanie w tej formie lekcji zajmuje znacznie więcej czasu niż posługiwanie się tradycyjnym podręcznikiem, jednak raz przygotowana lekcja zostaje na lata, można ją modyfikować. Zaletą pisania samemu podręcznika jest to, że ograniczona jest ilość treści, bo zakładamy, że uczniowie muszą wykonać zadania podczas 45 minut i mieć w trakcie lekcji możliwość skonsultowania się z nauczycielem. Nauczyciel musi też dostosować poziom trudności lekcji do swoich uczniów, gdyż w przeciwnym razie nie podoła liczbie konsultacji z uczniami.

A jak przeprowadzić taką lekcję w formie zdalnej? Nauczyciel może wysłać lekcję do szkoły, gdzie dyżurujący pracownik szkoły odbija ją na ksero w potrzebnej uczniom liczbie. Następnie wkłada ją do koperty i zostawia przed szkołą. Ktoś z rodziny, bez potrzeby kontaktowania się z kimkolwiek, odbiera pakiet lekcji na kilka dni wraz z harmonogramem konsultacji. Konsultacja może odbyć się przez telefon

Trudniej wtedy o informację zwrotną nauczyciela, ale może ona być ustna przez telefon lub uczeń może dostarczyć swoją wypełnioną lekcję tą samą drogą, zostawiając zadania przed szkołą, skąd odbierze je nauczyciel.

MATERIAŁY DO POBRANIA

Zachęcamy do pobrania przykładowej lekcji ,,Lekcja o równaniach’’. Inspiracją były zadania przygotowane przez Dorotę Saj, matematyczkę pracującą w Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlicach, która pracowała w poprzednim roku w zespole nauczycieli opracowującym cykl zadań dla licealistów pod tytułem ,,Po co mi to?’’ oraz w konsultacje z Hanną Mąką.

Polecamy również przygotowany przez Hannę Mąkę „Zeszyt ucznia”  do tematu „Trójkąty podobne”, który jest formą  notatki do pracy samodzielnej ucznia w edukacji zdalnej. Dzięki kolejnym pytaniom i zadaniom uczeń realizuje cel lekcji – poznaje własności trójkątów podobnych i ich praktyczne zastosowanie. To pierwsza lekcja dotycząca tego tematu, w której uczeń nabywa nowe umiejętności prowadzony trochę „za rękę”, ale doceniany i zachęcany do samodzielnego wnioskowania i rozwiązywania praktycznych problemów. Taki materiał nauczyciel może przesłać uczniowi, jeśli nie ma możliwości prowadzenia lekcji zdalnych lub uczeń z jakiś powodów w takiej lekcji nie może uczestniczyć. Materiał przeznaczony jest dla uczniów klasy pierwszej liceów lub techników. Uczeń realizujący matematykę w zakresie podstawowym, w zależności od indywidualnych możliwości potrzebuję od 1 – 1,5 godz. na realizację zaplanowanych zadań, uczniowi z klasy, w której matematyka realizowana jest na poziomie rozszerzonym zajmie to ok. 45 minut.

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak wzmocnić relacje na zakończenie roku szkolnego

Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć bezpieczną atmosferę w szkole?

Zobacz
Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY