Komunikacja i udzielanie informacji zwrotnej na zdalnym języku polskim

Informacje o materiale

Autor/-ka: Agnieszka Wenda

Data dodania: 22.02.2023

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Artykuł

Przede wszystkim na naszych lekcjach, najważniejszą sprawą jest kontakt z uczniem. Język polski to przedmiot humanistyczny i człowiek jest tu na pierwszym miejscu. Nie tylko w omawianych treściach, ale przede wszystkim w kwestii tego z kim i w jaki sposób pracujemy. Nasze narzędzia muszą więc ponad wszystko stawiać na  komunikację i na sposoby dzięki którym możemy się w tym wirtualnym świecie z uczniami spotykać. Na pewno nie uda mi się wymienić wszystkich możliwości, ale chciałabym się skupić na kilku, które wg mnie są najbardziej warte polecenia.

Komunikacja

1.Facebook
Największą zaletą tego narzędzia jest fakt, iż wszyscy nasi uczniowie w zdecydowanej większości znają to narzędzie. Nie muszą się go uczyć, a co najważniejsze każdy ma do niego bardzo swobodny i darmowy dostęp.  Najprostszym sposobem jest założenie grupy dla klasy lub kilku uczniów, na której możemy zamieszczać własne materiały, komunikować się, prosić o wysłanie przygotowanych prac uczniów. Ostatnio często genialnym sposobem z użyciem FB do pracy w klasie (np. podczas ogólnopolskiej kwarantanny) jest nadawanie na żywo, tworząc sytuację lekcji, w którą mogą się zaangażować wszyscy uczniowie.

Grupa na FB nie jest jednak narzędziem do komunikacji indywidualnej, warto więc pomyśleć o połączeniu go z drugim sposobem, a mianowicie z Messengerem.

2. Messenger
Świetny sposób zarówno na komunikację indywidualną, ale także do tworzenia grup i streamingowania przekazów „na żywo”. O ile jednak przesyłanie nagrań z wizją jest na ogół dość niekomfortowe dla większości nauczycieli, o tyle narzędzie Messenger, daje też możliwość tworzenia prostych telekonferencji audio, w których uczestniczyć może i wypowiadać się wiele osób jednocześnie. To praktyczny sposób, który ja wykorzystywałam już wiele razy, np. nie mogąc spotkać się „w realu” z uczniami z kółka polonistycznego. Praca zdalna w takiej sytuacji była naprawdę bezcenna.

3. Skype, Hangouts

To podobne narzędzia, dzięki którym możemy utworzyć spotkanie wielu uczniów jednocześnie. Największą zaletą jest fakt, iż podczas takiego spotkania wszyscy jego uczestnicy mogą się widzieć i wypowiadać jednocześnie. To bardzo praktyczne i użyteczne. Trudnością jest jednak konieczność posiadania dokładnych danych naszych uczniów, aby nawiązać to połączenie. W przypadku Skype’a to nick, wg którego wyszukujemy uczniów, a w Google Hangouts musimy znać adresy mailowe naszych rozmówców. Dodatkowo muszą to być adresy z domeny Gmail.

Udzielanie informacji zwrotnej 

Na języku polskim kolejną koniecznością jest udzielanie informacji zwrotnej do pracy ucznia. To szczególna informacja zwrotna, ponieważ najczęściej nie polega tylko na krótkim zaznaczeniu, czy coś jest wykonane przez ucznia dobrze czy źle, ale przede wszystkim wymaga komentarza i wskazówek, jak należy daną pracę poprawić. Warto także umieścić informacje na temat tego, co chcemy w pracy ucznia docenić.

1.Komentarz w funkcji recenzja w dokumencie WORD

Zacznijmy od najprostszego, ale jednocześnie najczęściej używanego przeze mnie sposobu. W przygotowanym przez ucznia dokumencie (wysłanym np. za pomocą zwykłego e-maila) można nanieść wiele poprawek i wskazówek korzystając z funkcji recenzja.

Jak skorzystać:

Wystarczy zaznaczyć fragment, który chcemy skomentować, kliknąć na „dodaj komentarz”, a wyświetli się nam pole, w które możemy wpisywać własne uwagi.

Najprościej obrazują to poniższe zrzuty z ekranu:

2. Komentarz do dokumentu umieszczonego na dysku

To drugi sposób – prawdopodobnie znacznie lepszy, ze względu na to, że jest możliwa praca w czasie rzeczywistym z naszymi uczniami nad jednym dokumentem. Nie musimy przesyłać do siebie dokumentów za pomocą maila, wystarczy link, pod którym znajdziemy zamieszczone przez ucznia prace. Wszelkie zmiany, które robimy, widoczne są od razu u ucznia, który widzi je podświetlone w innym kolorze. Zgadzając się z naszymi propozycjami, uczeń po prostu zatwierdza zmiany i może skupić się na własnych nowych pomysłach.

Umieszczanie dokumentu na dysku:

Na stronie google.pl wybieramy ikonkę narzędzi, następnie, klikamy na dysk i umieszczamy nowy dokument.

Po wstawieniu dokumentu można go udostępnić innym użytkownikom.

Umieszczanie komentarzy do dokumentu na dysku:

Tu także najpierw musimy zaznaczyć fragment tekstu, który chcemy skomentować, następnie kliknąć na gwiazdkę, symbolizująca dodawanie komentarzy.

Wtedy możemy dodać własny komentarz.

Naniesione przez nas poprawki w dokumencie uczeń widzi podświetlone w innym kolorze. Na marginesie, w komentarzu, pojawia się dokładny opis wprowadzonej zmiany.

Praca w grupach 

Korzystając z przestrzeni dyskowej (jak np. prezentowanego powyżej Google Dysk) możemy przydzielać zadania poszczególnym uczniom, grupie lub całej klasie. Zaletą pracy grupowej w edytowalnym dla wszystkich dokumencie jest fakt, iż z zacisza własnego domu, wszyscy, każda osoba, może zaangażować się w pracę. Nie jest konieczne spotkanie „w realu”. Dodatkową korzyścią jest to, że w łatwy sposób unikamy sytuacji, w której w pracy grupowej większość jest przerzucana na jedną osobę, która w ostateczności często sama wykonuje powierzone dla całej grupy zadanie. Dodam, że w ten sposób można pracować nie tylko na dokumentach tekstowych, ale także tworzyć prezentacje, arkusze excel, formularze itp.

***

Tekst autorstwa Agnieszki Wendy – nauczycielki języka polskiego w jednej z warszawskich szkół podstawowych. Od zawsze wiedziała, że chce uczyć dzieci i od ukończenia studiów realizuje to marzenie. Lubi urozmaicać swoje lekcje wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne. Współpracuje z CEO od 2009, najpierw jako uczestnik kursów, później jako mentor i trener.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Nieoczywiste sposoby na literaturę

Skąd się bierze popularność Szymborskiej na TikToku? Komu się podobają literackie kolaże? Czy młodzież czytająca Wattpada przyjdzie
Zobacz
Film lub webinarium

Stres, presja, odpowiedzialność za uczniów. Jak sprostać tym...

Jak radzić sobie ze stresem i presją w pracy w szkole oraz dbać o swój dobrostan.
Zobacz
Film lub webinarium

Rada pedagogiczna. Spotkanie zespołu. Co wzmocni ich sprawczość?

Współpraca w zespole nauczycielski, czyli efektywne rady pedagogiczne.
Zobacz
Film lub webinarium

Kto się boi matematyki? Czy da się ją...

Poznaj sposoby na to, aby dzieci polubiły matematykę i zainspiruj się doświadczeniem z pracy z dziećmi w
Zobacz
Film lub webinarium

Jak twórczo wykorzystać potencjał lokalny w bibliotece?

"Lokalność w bibliotece" cz. II. Zainspiruj się lokalnością . Dowiedz się w jaki sposób ją diagnozować i
Zobacz
Film lub webinarium

Diagnoza lokalna w bibliotece

"Lokalność w bibliotece" cz. I. Zainspiruj się lokalnością . Dowiedz się w jaki sposób ją diagnozować i
Zobacz
Gra Edukacyjna

Ikony skojarzeń i gra karciana do spektaklu „Iskry...

Narzędzie edukacyjne, które pomoże poznać lub zapamiętać dokonania osób ważnych dla polskiej historii, nauki i kultury.
Zobacz
Gra Edukacyjna

RÓWNE SZANSE. Gra korytarzowa

Narzędzie edukacyjne, pobudzające do refleksji nad wzajemną współpracą w społeczności szkolnej i przydatne we wdrażaniu standardu równości
Zobacz
Film lub webinarium

Nauczyciel i rodzic. Jak razem zbudować dobry kontakt?

Obustronna komunikacja jest podstawą dobrych kontaktów, z których korzyści możesz czerpać Ty, rodzice i Twoi uczniowie.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak pracować nad programem wychowawczo-profilaktycznym w szkole?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

VI.13 Czy Chiny zastąpią USA w roli supermocarstwa?

Scenariusz lekcji realizuje zagadnienie VI.13. Dotyczy Chin, ich supermocarstwowych predyspozycji oraz rywalizacji z USA.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

VII.5, VI.15 Rozmowy w trójkącie bermudzkim – między...

Scenariusz lekcji realizuje zagadnienie VII.5 i VI.15. Dotyczy złożonych zagadnień związanych ze współistnieniem religii, wolności wypowiedzi i
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY