Kolejka grawitacyjna, czyli jak grawitacja pomaga ludziom

Informacje o materiale

Data dodania: 12.09.2021

Grupa docelowa: Wychowawcy, Uczniowie, Rodzice, Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi

Artykuł

Inteligentne korzystanie z siły grawitacji może pomóc ludziom dostarczać ich produkty na rynek

Życie osób mieszkających na odległych terenach górskich nie należy do łatwych. Transportowanie plonów w celu ich sprzedaży może być wyczerpujące i niebezpieczne. Ładunek transportowany jest zazwyczaj przez muły, kobiety i dzieci, które znoszą go na swoich plecach po niebezpiecznych, krętych, nieutwardzonych drogach. Gdy pada deszcz lub ma miejsce osunięcie ziemi podróżowanie tymi drogami jest całkowicie niemożliwe.

Dwóm osobom przeniesienie 120 kg jabłek 1,3 km w dół stromej górskiej drogi zajmuje trzy godziny – a to dopiero pierwsza część tej wyczerpującej podróży na targ. Za pomocą kolejki grawitacyjnej przetransportowanie takiej ilości jabłek na tym samym dystansie zajmie pięć minut. Kolejki grawitacyjne, wykorzystujące jedynie siłę grawitacji, bez użycia energii z zewnątrz, są proste, niedrogie w eksploatacji i przyjazne dla środowiska.

Jak to działa?

Dwa połączone ze sobą wózki na blokach jadą na osobnych 10-milimetrowych stalowych przewodach, które są spuszczone w dół z wież. Gdy pełny wózek zjeżdża na dół, ściągany przez ciężar znajdującego się z nim ładunku, wciąga jednocześnie pusty wózek na górę, by był gotowy do przewiezienia kolejnego ładunku. Postęp wózków na trasie kontrolowany jest przez dodatkowy 8-milimetrowy przewód, zawinięty na kole zamachowym. Drewniany hamulec bębnowy, wyposażony w łożyska i wsporniki, kontroluje prędkość wózków.

Hira z Bishaltaru w Nepalu

Hira ma żonę i czworo dzieci. Mieszkają w górach, powyżej nowej stacji kolejki grawitacyjnej w Bishaltarze. Hira uprawia pomidory na swoim polu, położonym trzy godziny drogi od miejsca, w którym handlarze skupują plony od rolników.

Przed budową kolejki grawitacyjnej Hira musiał płacić tragarzowi 100 rupii za jeden ładunek pomidorów, który tragarz znosił w dół górskiego zbocza. Teraz znacznie cięższe ładunki może transportować korzystając z kolejki i płacąc za to tylko 15 rupii, czyli siedem razy mniej niż przy wynajęciu tragarza.

Ale Hira oszczędza nie tylko pieniądze. Ta nużąca droga, zajmująca wcześniej trzy godziny, została ograniczona do dwóch minut. Pomidory trafiają na dół świeże i nieuszkodzone i mniejsza liczba tragarzy musi podróżować w dół po niebezpiecznych szlakach. Za produkowane przez siebie pomidory Hira nie mógł wcześniej żądać dużych pieniędzy. Był również ograniczony ilością warzyw, jaką mógł uprawiać i nie chodziło o to, że miał zbyt małe pole, ale o to, że nie opłacało mu się transportować dużych ilości towaru w dół górskiego zbocza. Hira miał więc trudności w zaspokajaniu potrzeb swojej rodziny.

Obecnie Hira i współpracujący z nim rolnicy produkują plony o wyższej jakości i w większych ilościach. Wykorzystali również część z zarobionych pieniędzy na zakup nawozu i powiększenie swojego pola. Zarabiają o 5 rupii więcej za kilogram pomidorów i sprzedają swoje towary handlarzom oddalonym aż 500 kilometrów od ich miejsca zamieszkania.

W okresie wegetacyjnym kolejka grawitacyjna każdego dnia transportuje ponad 100 skrzyń plonów z samego czubka góry do jej stóp. – Teraz życie jest piękne. Nie tylko dla mnie, ale również dla innych rolników. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak wielką różnicę odczujemy po wybudowaniu tej kolejki. Oszczędzamy czas i pieniądze i nareszcie możemy wraz z rodziną z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Z nowej kolejki grawitacyjnej korzysta cała społeczność, która uczestniczyła w realizacji projektu od chwili wyboru jego miejsca. Obecnie mieszkańcy założyli komitet reprezentujący interesy mieszkańców korzystających z kolejki grawitacyjnej, zatrudnili dwóch pracowników (jednego na górnej stacji kolejki, a drugiego – na stacji dolnej położonej przy drodze) oraz zebrali ponad 50 000 rupii oszczędności (prawie 400 funtów brytyjskich).

Kolejka umożliwia mieszkańcom przetransportowanie plonów na rynek z ich górskich wiosek. A ponieważ transport w dół zbocza trwa chwilę, produkty są świeższe i mogą na nich więcej zarobić. Mają też więcej czasu na dbanie o swoje plony, więcej pieniędzy, by kupować paliwo do gotowania i ogrzewania domów, a także mogą opłacić naukę i opiekę zdrowotną. Technologia naprawdę wiele zmieniła w ich życiu.

http://practicalaction.org/gravity-ropeways-8

Polecamy także film na ten temat: Kolejka grawitacyjna – liny, które dają nadzieję.

Pobierz materiał

Kolejka grawitacyjna

format: pdf

wielkość: 59,08 KB

Pobierz

Podobne materiały

Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak uczyć, by obniżać stres uczniów przed egzaminem?

Sprawdzaniu wiedzy towarzyszą emocje oraz stres. Z jakich metod korzystać na co dzień, by przekuwać je w
Zobacz
Artykuł

Nie masz czerwonego paska? Nie szkodzi

W ostatnim czasie zjawisko „czerwonego paska” budzi kontrowersje. Słychać coraz więcej głosów, że cena, jaką ponoszą uczniowie,
Zobacz
Film lub webinarium

Konflikt w radzie pedagogicznej. Co robić?

Konflikty to naturalny element pracy zespołowej i może być motorem rozwoju oraz korzystnych zmian.
Zobacz
Artykuł

Moja droga do uczenia bez ocen cyfrowych

Dobra praktyka nauczycielska do pracy bez ocen cyfrowych. Zawiera ankietę samooceny dla uczniów do pobrania.
Zobacz
Publikacja

Słowniczek oceniania kształtującego

Poznaj Słowniczek oceniania kształtującego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Podsumowanie, ewaluacja, refleksja w grupie projektowej

Jak podsumować projekt młodzieżowy?
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Wzmocnienie grupy projektowej

Zestaw ćwiczeń do wykorzystania na zajęciach mających na celu podsumowanie działań młodzieży w projekcie.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ja w grupie – gdzie zmierzać po zakończonym...

Poznaj kilka ćwiczeń, które mogą być pomocne w analizie swojej roli w życiu grupy realizującej projekt młodzieżowy.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Projekt z lotu ptaka

Dwa ćwiczenia na podsumowanie szkolnego projektu młodzieżowego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielone ławki

Czy wasza szkoła funkcjonuje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju Sprawdźcie to!
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zielona inwentaryzacja

Gra terenowa jest formą zabawy, w której można potraktować region jako planszę do gry.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY